X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczyciele podpisali umowę z UFG

2011-03-14 08:33 poniedziałek
W czwartek 10 marca dwadzieścia pięć firm ubezpieczeniowych podpisało z UFG umowę o udostępnieniu narzędzia do weryfikacji szkód z polis OC i AC. Do tych firm trafia 99,8 procent składki za polisy komunikacyjne OC w Polsce.

Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić ubezpieczycielom miliony złotych. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie tego narzędzia wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości zniżek za bezwypadkową jazdę.

Nowe rozwiązanie przyniesie również korzyści samym kierowcom. Tym, którzy jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków – pozwoli płacić niższe składki za polisy komunikacyjne. Z kolei kierowcy z większą liczbą szkód zapłacą drożej. Już dziś właściciele pojazdów mogą otrzymać zaświadczenie o bezszkodowości z UFG.

Pełne uruchomienie nowego narzędzia nastąpi w ciągu czternastu dni od podpisania umowy oraz po udostępnieniu firmom odpowiednich kodów bezpieczeństwa oraz po spełnieniu minimalnych progów napełnienia bazy przez towarzystwa.

Oznacza to, że w końcu marca firmy ubezpieczeniowe będą mogły już sprawnie sprawdzać całe grupy klientów - odpytując bazę danych* Ośrodka Informacji UFG: w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto i dzięki temu weryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące jego właścicielowi za bezwypadkową jazdę. W ciągu kilkudziesięciu sekund towarzystwa otrzymają informacje o historii szkód nawet do dziesięciu tysięcy pojazdów. Podanie przez klienta zaniżonej liczby wypadków może być podstawą do występowania przez towarzystwa o dopłatę składki. W  projekcie noweli ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się już konkretny zapis umożliwiający im to**. Dziś coraz więcej firm występuje o dopłatę na podstawie pisemnego oświadczenia klienta o latach bezwypadkowej jazdy.

Witold Jaworski, przewodniczący rady UFG: „To ważne wydarzenie zarówno dla branży ubezpieczeniowej, jak i dla klientów firm ubezpieczeniowych. Udostępniona przez UFG baza danych pozwoli dostosować składkę ubezpieczeniową do rzeczywistego przebiegu ubezpieczenia. Prace które ostatecznie doprowadziły do tego rozwiązania trwały kilka lat, cieszę się że dobiegły do szczęśliwego końca. Zrobiliśmy krok w dobrym kierunku, przed nami jednak wiele pracy nad tym, aby udostępnione narzędzie było nowoczesne oraz w pełni funkcjonalne i niezawodne."

Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: „W ciągu siedmiu lat UFG wydał ponad 80 mln złotych na stworzenie bazy danych o polisach komunikacyjnych OI UFG. Wszystkie te pieniądze pochodziły z zaoszczędzonych przez Fundusz środków: otrzymywanych od firm ubezpieczeniowych na podstawową działalność oraz z własnych dochodów wypracowanych przez UFG. O tym czy to jest duża suma czy mała - wkrótce przekonają się zakłady ubezpieczeń. Jestem przekonana, że nie trzeba nawet roku, żeby te nakłady się im zwróciły. Przy inwestycji w bazę danych nie jest ważne ile środków pochłania jej uruchomienie, ale to jakie korzyści - również finansowe – przynosi jej funkcjonowanie."

Iwona Woźniak-Sadek, doradca prezesa UFG ds. Ośrodka Informacji: „Negocjacje umowy - o zasadach korzystania przez ubezpieczycieli z tej bazy - trwały trzy miesiące. O tym jak były trudne wie tylko ten kto kiedykolwiek próbował pogodzić w jednej umowie, rozbieżne interesy i oczekiwania prawie trzydziestu firm, różnej wielkości. Udało się jednak osiągnąć kompromis i w efekcie otworzyć do szerokiego dostępu jedyną na polskim rynku ubezpieczeniowym bazę danych detalicznych, zawierającą informacje o polisach i szkodach komunikacyjnych."

Paweł Bisek, członek rady UFG: „Cieszę się, że w końcu doszło do podpisania umowy dzięki której firmy ubezpieczeniowe mają teraz swoje własne biuro informacji ubezpieczeniowej, taki odpowiednik bankowego BIK-u. Mam nadzieję, że z czasem baza danych OI UFG zostanie dodatkowo wykorzystana do przygotowywania pogłębionych analiz rynkowych, które pozwolą towarzystwom jeszcze lepiej kalkulować składki za polisy komunikacyjne. Ogromne podziękowania należą się zarządowi UFG za konsekwencję i upór które doprowadziły do podpisania dzisiejszej umowy."
  • 10 miesięcy (od lutego do listopada 2010 roku) trwał program pilotażowy testujący nowe narzędzie. Udział w nim wzięło dziesięć firm: Allianz, Compensa, Ergo Hestia, Generali, HDI-Asekuracja, Link4, PTU, PZU, Uniqa, Warta;
  • 2,5 milionazapytań o historię szkodowości kierowców zadały firmy ubezpieczeniowe do OI UFG w trakcie programu pilotażowego;
  • 80 milionów złotych – tyle wyniosły łączne nakłady (w ciągu siedmiu lat) na budowę bazy danych o polisach komunikacyjnych Ośrodka Informacji UFG. Suma ta obejmuje nakłady inwestycyjne, licencje i sprzęt oraz jego tzw. asystę techniczną i konserwacyjną;
  • 150,8 miliona rekordów o sprzedanych w ostatnich latach polisach OC i AC, znajduje się aktualnie w bazie danych OI UFG;
  • 5,1 miliona rekordów o zgłoszonych do ubezpieczycieli wnioskach o wypłaty odszkodowań z polis OC i AC, znajduje się aktualnie w bazie danych OI UFG;
  • 4,6 miliona rekordów o wypłaconych odszkodowaniach, znajduje się aktualnie w bazie danych OI UFG.
____________________________________________________________________________________

* Ośrodek Informacji UFG (OI UFG) gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych, które to dane przekazywane są do OI przez ubezpieczycieli. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

** Artykuł 8 a projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który w lutym tego roku został skierowany przez Rząd do Parlamentu.Informacja prasowa UFG  z dnia 11.03.2011 r.
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.