X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Utrata pracy - możesz się od niej ubezpieczyć!

2013-11-04 16:09 poniedziałek
ubezpieczenie od utraty pracy
Co trzeci Polak obawia się utraty zatrudnienia. Wychodząc naprzeciw obawom przed utratą stabilizacji w sferze zawodowej, na rynku ubezpieczeń już od jakiegoś czasu dostępne są ubezpieczenia w zakresie ryzyka utraty stałego źródła dochodów. Od czego chronią i czy warto zdecydować się na zakup tego typu polisy?

W okresie 17 sierpnia - 5 września już po raz 13 Instytut Badawczy Randstad przeprowadził w Polsce badanie Monitor Rynku Pracy, obrazujące najbardziej aktualne trendy związane z polskim rynkiem pracy. Wyniki wskazują, że co trzeci Polak obawia się utraty zatrudnienia. W Europie bardziej od nas zwolnienia z pracy obawiają się tylko Grecy (52 proc.), Hiszpanie (44 proc.), Słowacy (41 proc.), Węgrzy (39 proc.) i Włosi (38 proc.). W ciągu trzech lat historii tego badania to najwyższy wynik, choć nie jest też zupełnym zaskoczeniem. Szczęście rodzinne, zdrowie i praca zawodowa wciąż zajmują wysokie miejsca w hierarchii wartości cenionych w kraju nad Wisłą. Wychodząc naprzeciw obawom przed utratą stabilizacji w sferze zawodowej, na rynku ubezpieczeń już od jakiegoś czasu dostępne są ubezpieczenia w zakresie ryzyka utraty stałego źródła dochodów. Od czego chronią i czy warto zdecydować się na zakup tego typu polisy?

Ubezpieczenie utraty zatrudnienia najczęściej z kredytem

Pozornie ubezpieczenie od utraty pracy może wydawać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Zwłaszcza dla osób, które zdecydowały się na wzięcie kredytu hipotecznego, gdy utrata zatrudnienia może zaburzyć możliwość regularnych spłat rat. W rzeczywistości tego typu ubezpieczenia nie są zbyt popularne i nawet kredytobiorcy kupują je częściej z uwagi na obligatoryjność przy wzięciu kredytu, niż możliwość posiadania realnej ochrony w tym zakresie. Warunki otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego są dość mocno obwarowane.

Przede wszystkim w tego typu polisach bardzo często występuje ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w zakresie terminu zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Zazwyczaj jeśli utrata pracy nastąpi w 30-90 dniu od przystąpienia do ubezpieczenia, świadczenie nie zostanie wypłacone. Oczywiście można znaleźć również produkt, w którym zakład ubezpieczeń nie będzie stosował karencji, jest ich jednak zdecydowanie mniej i przekłada się to także na cenę polisy. Co więcej, w sytuacji kiedy ubezpieczenie od utraty dochodów najczęściej jest kupowane w banku wraz z kredytem, klient nie dostaje do wyboru kilku ofert, z których będzie mógł wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Otrzymuje jedną ofertę przygotowaną przez ubezpieczyciela, z którym współpracuje bank i ewentualnie może wybrać pomiędzy wariantami różniącymi się najczęściej wysokością sumy ubezpieczenia.

Warunki uzyskania świadczenia - niełatwe do spełnienia
Nie w każdej sytuacji ubezpieczony, który utracił pracę, otrzyma świadczenie w ramach zawartej polisy. Bardzo często warunkiem jego otrzymania jest uzyskanie przez osobę ubezpieczoną nie tylko statusu bezrobotnego, lecz również prawa do zasiłku. A nie wszyscy rejestrujący się w urzędzie pracy mają prawo do pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. Co więcej, to pracodawca powinien rozwiązać z ubezpieczonym stosunek pracy, niekiedy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, ale tylko w szczególnych okolicznościach, które nie dotyczą pracownika (np. zwolnienia grupowe). Ubezpieczony może mieć także spory problem z uzyskaniem świadczenia ubezpieczeniowego w sytuacji, kiedy był zatrudniony w innym miejscu np. na 1/4 etatu. Wówczas nie jest istotne to, że utracił swoje główne źródło dochodu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenia od utraty pracy skierowane są nie tylko dla osób uzyskujących dochody w ramach umowy o pracę, mogą dotyczyć także prowadzących działalność gospodarczą. W takim przypadku warunkiem otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego jest zaprzestanie prowadzenia działalności w związku z przyczynami ekonomicznymi i ogłoszenie przez przedsiębiorcę upadłości. Przed przystąpieniem do ubezpieczenia działalność gospodarcza ubezpieczonego nie powinna jednak przynosić strat, a często wymagany jest również minimalny staż prowadzenia działalności. Zanim ubezpieczyciel wypłaci świadczenie dokładnie sprawdzane jest to, czy warunki zastrzeżone w umowie ubezpieczenia zostały spełnione.
Więcej o takim ubezpieczeniu możesz przeczytać w tym artykule https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-od-utraty-pracy

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.