X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wyniki finansowe Grupy Ubezpieczeniowej UNIQA Polska za 2010 rok

2011-05-04 08:03 środa
Dynamiczny rozwój Grupy Ubezpieczeniowej UNIQA Polska w  2010 roku:
  • 6% wzrost składki przypisanej do poziomu 1,8 mld zł
  • wysokie dynamiki w ubezpieczeniach majątkowych; podwojony przypis w ubezpieczeniach zdrowotnych;
  • 36,9% wzrost w sprzedaży produktów życiowych ze składką regularną
  • negatywny wpływ zjawisk pogodowych oraz szkodowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych na wyniki całego sektora non-life w tym UNIQA
  • zysk spółki życiowej

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA

W 2010 roku UNIQA TU SA odnotowała 16% wzrost przypisu składki do poziomu 891,6 mln zł.

W ubezpieczeniach majątkowych najlepiej rozwijały się ubezpieczenia mieszkaniowe (18% wzrost), ubezpieczenia od ognia (11% wzrost) oraz ogólne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (16% wzrost). Z kolei w ubezpieczeniach osobowych wielkim sukcesem była sprzedaż produktów zdrowotnych, których przypis został podwojony. Warty odnotowania jest również 10% wzrost w ubezpieczeniach wypadkowych. Natomiast w ubezpieczeniach komunikacyjnych UNIQA osiągnęła 10% wzrost w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz 22% w Auto Casco. Ponadto, w porównaniu z 2009 rokiem, udział ubezpieczeń komunikacyjnych w portfelu został zmniejszony z 60% do 59%. Podobnie jak w latach ubiegłych do wzrostu sprzedaży przyczynił się również rozwój współpracy w kanale bankowym, w szczególności z Raiffeisen Bank i Raiffeisen Leasing oraz w kanale brokerskim.

Na wyniki finansowe UNIQA TU SA w roku 2010, podobnie jak na wyniki całego sektora ubezpieczeń non-life, istotny wpływ miały niekorzystne zdarzenia pogodowe w trakcie roku - duże opady śniegu w połączeniu z silnymi mrozami oraz deszcze nawalne powodujące powodzie i podtopienia, a także rosnąca szkodowość ubezpieczeń komunikacyjnych. - Szkody z tytułu ciężkiej zimy oraz powodzi i podtopień w roku 2010 kosztowały spółkę 173 mln zł. Po uwzględnieniu udziału reasekuratorów było to wciąż 88 mln zł. Jednocześnie w związku z obserwowanymi w skali całego rynku negatywnymi trendami w ubezpieczeniach komunikacyjnych spółka zdecydowała się na wzmocnienie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w tym obszarze, co również obciążyło wynik techniczny. Wzrost odszkodowań i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych udało się jedynie w części skompensować ograniczeniem kosztów działalności - udział kosztów akwizycji i administracji w składce zarobionej brutto spadł w roku 2010 z 32% do 31,1% -  oraz wzrostem dochodów z lokat – skomentował Andrzej Jarczyk, Prezes Grupy UNIQA Polska. W rezultacie spółka zanotowała stratę przed opodatkowaniem za rok 2010 w wysokości 81 mln zł oraz stratę netto w wysokości 68,6 mln zł.

Na koniec roku 2010 UNIQA TU spełniała wymagane polskim prawem normy wypłacalności. Margines wypłacalności był pokryty środkami własnymi z nadwyżką 36 mln zł a kapitał gwarancyjny z nadwyżką 96 mln zł. Nadwyżka aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych wyniosła 38 mln zł.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.