X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wypadki zimowe - jak i za co uzyskać odszkodowanie?

2014-12-01 15:11 poniedziałek
Upadek na nieodśnieżonym chodniku, bliskie spotkanie ze spadającym soplem, poślizg na oblodzonej jezdni – z pozoru zwykły pech. W rzeczywistości jednak większość wypadków tego typu nie miałaby miejsca gdyby zarządcy dróg i nieruchomości rzetelnie podchodzili do swoich obowiązków. Rokrocznie, wraz z pierwszymi opadami śniegu daje się zauważyć wzrost zainteresowania tematem tzw. zimowych odszkodowań. Sprawdź co powinieneś o nich wiedzieć.

Możliwość ubiegania się o „zimowe odszkodowania” regulowana jest przez ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o gospodarce nieruchomościami oraz o drogach publicznych. Podstawę prawną znajdziemy również w art. 435 KC, którego zapis głosi, że „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia”. Jeśli zatem np. złamiemy rękę wskutek upadku na nieodśnieżonym chodniku, to odpowiedzialność za szkodę ponosi właściciel nieruchomości, którego obowiązkiem jest dbanie o odpowiednie utrzymanie nawierzchni. Skoro jest wina, to jest także niepodważalna podstawa do wypłaty odszkodowania. Proste i oczywiste? Niestety tylko w teorii.

Nie ma dowodów? Nie ma odszkodowania

Zdaniem ekspertów z Europejskiego Centrum Odszkodowań, większość Polaków zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że bez odpowiedniego udokumentowania okoliczności zdarzenia, praktycznie nie ma szans na uzyskanie odszkodowania. W wielu przypadkach, dochodzenie roszczeń z tytułu poniesionej szkody kończy się wielkim rozczarowaniem i poczuciem niesprawiedliwości. Aby oszczędzić sobie dodatkowych przykrości, warto zachować chłodny umysł i zabezpieczyć dowody zaraz po zdarzeniu. – Działania podjęte przez poszkodowanego na kilka minut po wypadku, mają kluczowe znaczenie w procesie ubiegania się o odszkodowanie – twierdzi mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk.
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.