X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zapracuj na świadczenia społeczne w Wielkiej Brytanii

logozus
Każda osoba pracująca legalnie w Wielkiej Brytanii opłaca z części swoich dochodów składkę ubezpieczenia społecznego. Dzieje się tak bez względu na to, czy pracujemy na pół etatu, cały etat, czy też na zasadzie samozatrudnienia. W dwóch pierwszych przypadkach składki odprowadza pracodawca - nasza wypłata pomniejszona jest o kwotę ubezpieczenia. W przypadku samozatrudnienia sami zajmujemy się odprowadzeniem tejże składki. Instytucją koordynującą ściąganie składek, a potem wypłacanie ewentualnych świadczeń jest National Insurance - odpowiednik polskiego ZUS-u.

6 grup National Insurance Constributions (NIC)

Obecne przepisy dzielą pracujących w Wielkiej Brytanii na 6 grup podatkowych. Podział ten uzależniony jest od wielu czynników, m.in. dochodów, wieku, rodzaju umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Podziałem na nie zajmuje się Urząd Podatkowy - Inland Revenue. Prześledźmy teraz poszczególne grupy pod kątem uzyskiwanego przez nie dochodu oraz wysokości składki.

Klasa 1

Do tej grupy należą osoby:
  • Których dochody są wyższe od poziomu minimalnego, który ustalony jest na poziomie 97 funtów tygodniowo, lub 420 funtów miesięcznie, czyli 5 035 funtów rocznie,
  • Posiadające umowę o pracę, a także te zatrudnione poprzez agencje poszukiwania pracy, jak też wykładowcy akademiccy oraz wolne zawody,
  • Wszystkie osoby pomiędzy 16 rokiem życia, a wiekiem emerytalnym, które spełniają dwa pierwsze kryteria.
Składka podzielona jest na dwie części:
 
PRACOWNIK PRACODAWCA
Opłaca składkę, jeśli jego wynagrodzenie jest większe od 97 funtów tygodniowo (420 funtów miesięcznie, 5 035 funtów rocznie), a górna stawka wynagrodzenia tygodniowego w roku podatkowym 2006/2007 ustalona została na poziomie 645 funtów (2 795 funtów miesięcznie, 33 540 funtów rocznie).
  • Stawka potrącona z wynagrodzenia wynosi 11 % dochodów powyżej stawki progowej,
  • Gdy pracownik zarabia więcej niż 645 funtów tygodniowo, zapłaci dodatkowo 1 % nadwyżki.
Przykład 1

Zarabiamy 300 funtów tygodniowo.

300 funtów – 97 funtów = 203 funty
203 x 11% = 22,33 funta to stawka tygodniowa ubezpieczenia

Przykład 2

Zarabiamy 800 funtów tygodniowo
Przekraczamy górną granicę 645 funtów, zapłacimy:

800 funtów – 645 funtów = 155 funtów
155 funtów x 1% = 1,55 funta
645 funtów – 97 funtów = 548 funtów
548 funtów x 11% = 60,28 funta
60,28 + 1,55 = 61,83 funta

to całkowita kwota ubezpieczenia społecznego płacona przez pracownika
Pracodawca uiszcza w postaci ubezpieczenia społecznego 12,8% wynagrodzenia pracownika. Tutaj również obowiązuje próg 97 funtów miesięcznie.
 

Gdy pracownik zarabia mniej niż 97 funtów miesięcznie, ani on, ani jego pracodawca nie muszą odprowadzać składki ubezpieczenia społecznego.

Pamiętajmy też, że prawodawstwo brytyjskie przewiduje szereg ulg w ubezpieczeniu społecznym, uzależnione są one od wieku pracownika, tego czy pracuje w więcej niż jednym miejscu oraz od jego statusu rodzinnego.

Klasa 1A

Obciążenia finansowe nie dotyczą pracowników, a jedynie pracodawców. Pojawia się przy wyższych stanowiskach i wyższych dochodach, z którymi związane są świadczenia niepieniężne, czyli np. samochód służbowy, czy też telefon komórkowy. Nie będziemy przedstawiać tutaj szczegółowych wyliczeń, gdyż transfery finansowe nie dotyczą pracowników.

Klasa 1B

Płacona jest także przez pracodawców. Ponoszą oni obciążenia finansowe na poczet ubezpieczenia społecznego od określonych świadczeń finansowych na rzecz pracownika. Są nimi np.: imprezy okolicznościowe, służbowe mieszkania, wakacje pracownicze, nagrody.

Klasa 2 i 4

Dotyczy osób pracujących na zasadzie samozatrudnienia. Świadczenia wynoszą:
  • 2,1 funta tygodniowo (Klasa 2 – wszyscy samozatrudnieni),
  • Jeśli osoby samozatrudnione osiągają roczny dochód netto większy niż 5 035 funtów rocznie, mówimy wtedy o Klasie 4. W takiej sytuacji poza owymi 2,1 funtami muszą odprowadzić składkę 8% od tej części dochodu, która przekracza 5 035 funtów. Gdy nasz dochód przekracza 33 540 funtów musimy od kwoty przekraczającej tę sumę zapłacić kolejny 1% na ubezpieczenie społeczne.

Przykład:

Załóżmy, że zarabiamy 30 000 funtów rocznie. Jako osoby samozatrudnione zapłacimy:
 
1) 52 tygodnie x 2,10 funta = 109,20 funty
 
2) Ponieważ zarabiamy rocznie więcej niż 5 035 funtów, płacimy dodatkowo:
 
(30 000 funtów – 5 035 funty) x 8% = 1 997,2 funty

W składka na ubezpieczenie społeczne wyniesie:
1 997,2 + 109,2 = 2 106,4 funty rocznie
 

 
Warto wspomnieć, że w pewnych sytuacjach samozatrudnieni mogą być zwolnieni z odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku:
  •   obiet powyżej 60 roku życia,
  •   mężczyzn powyżej 65 roku życia,
  •   osób posiadających zaświadczenie o niskich zarobkach (Certificate of Small Earnings Exception), które wynoszą 4 465 funtów netto rocznie.

Klasa 3

Obejmuje osoby płacące nieobowiązkową składkę ubezpieczenia społecznego. Z reguły są to:
 
•    Osoby niepracujące,
•    Osoby, które nie muszą płacić składek w Klasie 1 i 2,
•    Osoby, które otrzymały wyłączenie z Klasy 2,
•    Osoby mieszkające za granicą.

Składka ta ma na celu podniesienie jakości świadczeń otrzymanych z ubezpieczenia społecznego w przyszłości. Za rok podatkowy 2006-2007 jest ona ustalona wg stałej stopy na 7,55 funta tygodniowo. Piotr Puczek

Więcej informacji pod tym adresem

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.