X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zasiłki społeczne w Wielkiej Brytanii

2007-07-20 12:27 piątek
Osoby o gorszej pozycji materialnej, opiekunowie dzieci do 16, a nawet 19 roku życia, osoby wynajmujące mieszkanie - wszyscy ci mogą starać się o przyznanie im zasiłków społecznych w Wielkiej Brytanii. Główną rolę w tego typu świadczeniach odgrywają zasiłki rodzinne, które spełniają dwojaką funkcję. Child Benefit ma za zadanie stymulować wzrost demograficzny Wielkiej Brytanii (jest więc czymś w rodzaju comiesięcznego polskiego becikowego), inne mają na celu wspierać rodziny o niskich dochodach. Wszystkie te świadczenia łatwiej otrzymać posiadając status rezydenta podatkowego w Wielkiej Brytanii.


Child Benefit

Jest to zasiłek przysługujący opiekunowi wychowującemu dziecko, do czasu, aż skończy ono 16. rok życia. Natomiast, jeśli dziecko uczy się w pełnym wymiarze godzin, rodzice mogą otrzymywać wsparcie finansowe do 19 urodzin potomka. Zasiłek wynosi, bez względu na dochody opiekunów:
 • 17 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko,
 • 11,4 funty tygodniowo na każde kolejne dziecko.
Zwyczajowo zasiłek wypłacany jest na konto bankowe raz na 4 tygodnie. Rodzice w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymywać go w ratach tygodniowych. Formularz, który jest podstawą przyznania zasiłku uzyskamy w JobCentre Plus, w szpitalu po porodzie, oraz na poczcie. Wypełnione podanie z dołączonym do niego aktem urodzenia dziecka należy wysłać do Child Benefit Centre. Istnieje możliwość wykorzystania szybszej i bardziej poręcznej dogi internetowej, formularz znajduje się na stronie http://esd.dwp.gov.uk/dwp/index.jsp. Pamiętać należy, że zasiłek wypłacany jest za 3 miesiące wstecz. Dokumenty potrzebne do uzyskania zasiłku rodzinnego to:
 • Formularz,
 • Oryginał aktu urodzenia dziecka (po przyznaniu zasiłku zostanie odesłany), nie musi być tłumaczony z polskiego,
 • Numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number) opiekuna, gdy przebywasz w Wielkiej Brytanii od niedawna i jeszcze go nie uzyskałeś, zaznacz ten fakt w formularzu,
 • Numer konta bankowego.
W razie trudności z wypełnieniem formularza zajrzyj na stronę: http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2notes.pdf. Porady udzielić może Ci pracownik Citizens Advice Buremu. Adresy biur na stronie: http://www.citizensadvice.org.uk/index/getadvice.htm. Płatnych porad w języku polskim udzielają polskie firmy doradcze, których adresy znajdziesz w polskojęzycznej prasie. Porada kosztuje ok. 25 funtów. Podjęcie decyzji o przyznaniu zasiłku zajmuje zwykle nie więcej niż 4 tygodnie.


Child tax credit i working tax credit

Są to zasiłki przeznaczone dla osób pracujących i/lub wychowujących dzieci. Formularze znajdziesz na stronie:
http://www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk/Qualify/DIQHousehold.aspx.

Prawo do Child Tax Credit mają rodziny wychowujące dzieci z dochodem rocznym nie większym niż 58 175 funtów, lub 66 350 funtów, w przypadku gdy dziecko nie skończyło 1 roku. Wypłacany jest do 15 roku życia, chyba, że dziecko dalej uczy się w pełnym wymiarze godzin (wtedy wypłacany jest do 18 roku życia). Wysokość zasiłku uzależniona jest od dochodów. Świadczenie to składa się z 2 części: rodzinnej (do 545 funtów rocznie), i dziecięcej (w wysokości do 1 765 funtów rocznie na jedno dziecko).

Working Tax Credit mogą uzyskać osoby, które:

 • Wynajmują osobę do opieki nad dzieckiem - refundacja za pracę opiekunki może wynieść w przypadku jednego dziecka 135 funtów, przy dwójce dzieci 200 funtów,
 • Pracują więcej niż 30 godzin w tygodniu, i pomimo tego uzyskują niskie dochody,
 • Legitymują się niskimi dochodami, oraz wychowują dziecko i jednocześnie pracują 16 lub więcej godzin tygodniowo.

Housing benefis i council tax benefit 

Są to: zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny. O oba zasiłki możesz ubiegać się, jeśli wynajmujesz mieszkanie, i nie masz dużych oszczędności (mniej niż 16 000 funtów). Aby złożyć podanie o te świadczenia musisz przygotować kilka dokumentów:
 • Rachunki za opiekę nad dziećmi, może być rachunek za przedszkole,
 • Umowę wynajmu domu lub mieszkania,
 • Zaświadczenie o zarobkach,
 • Wyciągi z kont i funduszy inwestycyjnych,
 • Potwierdzenie Numeru Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number),
 • Dowód osobisty, paszport, dokument potwierdzający tożsamość,
 • Rachunek za gaz, energię, telefon, mający potwierdzić adres.
Formularz znajdziesz na stronie http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/hctb1_print.pdf. Składasz go w biurze władz lokalnych miejscowości, w której mieszkasz. Na decyzję czeka się do 6 tygodni. Wysokość świadczeń uzależniona jest od kilku czynników, m.in. Twoich dochodów czy płaconego przez Ciebie czynszu.

 

Piotr Puczek

Więcej informacji o odszkodowaniach za granicą pod tym adresem

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.