X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Borelioza - jak się przed nią ochronić?

2016-04-07 15:43 czwartek
borelioza
Z raportu Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w Polsce liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok wzrasta. W 2015 r. wykryto prawie 14 tys. przypadków choroby, to jest 5 razy więcej niż w roku 2010. Jest to o tyle poważna choroba, że trudno ją zdiagnozować i może dać o sobie znać dopiero po kilku latach. Czy możemy się przed nią uchronić?   

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaki sposób ochrony nas interesuje. Możemy bowiem chronić siebie i bliskich ograniczając przebywanie w miejscach narażonych na aktywność kleszczy, a także poszukać rozwiązań zabezpieczających nas finansowo przed przykrymi skutkami tej choroby (np. zapalenie mózgu lub rdzenia kręgowego). Takie zabezpieczenie w szczególności powinny rozważyć osoby, które z racji uprawiania zawodu są narażone na styczność z kleszczami. 
 

    Porównaj oferty ubezpieczeń na wypadek poważnego zachorowania

Obrona przed kleszczem
 
Pajęczaki (kleszcze) żyją w strefie przygruntowej, w miejscach wilgotnych i obfitych w roślinność, a więc na skraju lasu, na łąkach, w bujnie porośniętych okolicach rzek i jezior, zagajnikach i parkach. Możemy też je spotkać w domowych ogrodach. Zapobiec ukąszeniom kleszczy możemy przez:
 
  1. Odpowiedni strój - ubrania powinny szczelnie zakrywać jak największą część naszego ciała: spodnie z długimi nogawkami i ściągaczami, zakryte buty, bluzki i kurtki z długim rękawem i ściągaczami. 
  2. Preparaty odstraszające kleszcze - tzw. repelenty w postaci kremów lub aerozoli. Najbardziej bezpieczne są preparaty zawierające mieszaninę naturalnych olejków eterycznych (zwł. lawendowego, cytrynowego, goździkowego, melisowego, miętowego), których zapach odstrasza owady i pajęczaki.
 
Gdy już doszło do ugryzienia
 
Należy wtedy jak najszybciej usunąć intruza, ponieważ kleszcz zakaża boreliozą nie od razu, ale dopiero po ok. 24-48 godzinach żerowania na ciele. 
 
- Najbardziej charakterystyczny dla tej infekcji jest tzw. rumień wędrujący, czyli powiększające się zaczerwienienie o średnicy co najmniej 5 cm. Zwykle pojawia się on między 6. i 60. dniem od ukąszenia przez kleszcze i przejaśnia w środku – mówi epidemiolog i specjalista medycyny rodzinnej lek. med. Agnieszka Motyl. Zwraca też uwagę na to, że rumień występuje jedynie w 70-80 proc. przypadków i z tego powodu boreliozę jest trudno zdiagnozować. 

W przypadku, gdy rumień nie wystąpi warto jest obserwować wszystkie nietypowe objawy jak np. stan podgorączkowy, bóle mięśni, czy bóle głowy.

Borelioza może wywołać również dolegliwości neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz nerwu twarzowego. Może też powodować zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, a nawet zmiany osobowości.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, ponieważ dopiero wówczas są duże szanse na szybkie jej wyleczenie. 

Jak leczyć i zabezpieczyć?
 
Leczenie boreliozy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni jednym z antybiotyków z kilku różnych grup: doksycyklina, amoksycylina, cefuroksym, ceftriakson, cefotaksym lub penicylina G. 
 
- Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte do 4. tygodni od wystąpienia objawów, jego skuteczność sięga 90 proc. – podkreśla epidemiolog.
 
Na polskim rynku ubezpieczeniowym nie ma zbyt wiele polis na życie zabezpieczających również na wypadek zachorowania na boreliozę. Znaleźć możemy nieliczne oferty umów dodatkowych do ubezpieczenia na życie proponujące zabezpieczenie finansowe jedynie na skutki boreliozy. Rozszerzenie o poważne zachorowanie, jakim jest borelioza znajdujemy m.in. w ubezpieczeniu grupowym PZU czy Nationale Nederlanden. AVIVA natomiast przewiduje wypłatę świadczenia w momencie, gdy jest wdrożone leczenie szpitalne lub gdy po 12 miesiącach od rozpoczęcia leczenia nie nastąpiła poprawa, a ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do dalszej pracy. 

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia się powinniśmy pamiętać o zasadach postępowania:

 po powrocie do domu najlepiej jest umyć całe ciało szczotką
 jeżeli już zlokalizowaliśmy kleszcza na ciele, należy go jak najszybciej usunąć, ponieważ do zakażenia  dochodzi dopiero po 24-48 godzinach żerowania
 jeżeli po usunięciu kleszcza zauważyliśmy rumień, powinniśmy udać się do lekarza
 w przypadku gdy rumień nie wystąpi, warto obserwować wszystkie nietypowe objawy jak np. stan  podgorączkowy, bóle mięśni czy bóle głowy
 
 
 
W artykule wykorzystano materiały informacyjne PAP
Irena Jedinskaja

    Zabezpiecz siebie i najbliższych na wypadek choroby

Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Przepięcie - Powstaje z przyczyn innych niż ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.