X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Axa czy Skandia? Gdzie lepiej zainwestować?

2008-06-24 15:04 wtorek

Inwestowanie środków pieniężnych za pomocą ubezpieczeń inwestycyjnych jest coraz bardziej popularne. Na polskim rynku ubezpieczeniowym ciągle pojawiają się produkty o charakterze inwestycyjnym. Sztuką jest wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas i naszej rodziny.
Poniżej przedstawiam Państwu porównanie wybranych dwóch produktów inwestycyjnych Axa oraz Skandia. Moim zadaniem jest ukazanie głównych cech wspomnianych produktów, tak, aby mogli Państwo wybrać ten, który bardziej odpowiada Państwa sytuacji życiowej oraz możliwościom finansowym.

 
Porównanie podstawowych cech ubezpieczeń

 
 
 Cechy/Produkt  Plan Inwestycyjny AXA  Multiportfel Spektrum Plus
 Rodzaj  Ubezpieczenie inwestycyjne  Ubezpieczenie inwestycyjne
 Dla Kogo?  Zarówno dla inwestujących systematycznie i długookresowo, jak i dla tych, którzy zgromadzili już pewien kapitał i chcą efektywnie go ulokować.  Adresowane są do klientów poszukujących średnio i długoterminowych instrumentów finansowych z pogranicza ubezpieczeń i finansów.
 Ubezpieczony  Ubezpieczonym może być osoba fizyczna, która w dniu podpisania przez Ubezpieczającego wniosku nie ukończyła 70 roku życia.  Wiek wstępu ubezpieczonego (w dniu podpisania wniosku o zawarcie Umowy) - ukończone 18 lat i nie ukończone 60 lat (umowa może być zawarta maksymalnie do 76 roku życia).
 Czas trwania  Nieokreślony  Umowa może być zawarta na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 30 lat.
 Składka  Składka regularna minimum 200 PLN lub jednorazowa minimum 10 000 PLN  Już od 200 PLN miesięcznie. Minimalna wysokość składki dla umów zawartych na okres 10 - 14 lat miesięcznie 1000 PLN.
 Wpłaty dodatkowe  Możliwe w każdym czasie trwania planu, minimum to 1000 PLN  W każdej chwili istnieje możliwość wpłat składek dodatkowych. Minimalna wysokość składki dodatkowej wynosi 1.000 PLN.
 Zakres Ubezpieczenie obejmuje śmierć Ubezpieczonego w okresie odpowiedzialności TU z tytułu udzielania ochrony ubezpieczeniowej. Śmierć ubezpieczonego. Dożycie przez ubezpieczonego końca okresu ubezpieczenia.
 Zawieszenie wpłat  W razie wystąpienia niespodziewanych okoliczności życiowych masz możliwość czasowego zawieszenia dokonywania wpłat. Takie rozwiązanie jest dostępne począwszy od piątego roku oszczędzania.  Prawo do zawieszenia opłacania składki regularnej, każdorazowo na okres sześciu Miesięcy Polisy, Pierwsze zawieszenie opłacania Składki Regularnej może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 5 Rocznicy Polisy, a każde kolejne po upływie 5 lat licząc od pierwszego dnia następującego po zakończeniu poprzedniego okresu zawieszenia opłacania
Składki Regularnej.
 Wpłata częściowa  Od piątej rocznicy polisy, pod warunkiem opłacenia wszystkich składek podstawowych wymagalnych w okresie pierwszych 5 lat polisy, Ubezpieczający może dokonać wypłaty części wartości podstawowej polisy na rzecz Beneficjenta wykupu.  Prawo w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie okresu uprawniającego do odstąpienia od Umowy wystąpić o częściową wypłatę świadczenia wykupu, w kwocie nie niższej niż minimalna
wysokość częściowej wypłaty świadczenia wykupu
 
Produkty Plan Inwestycyjny AXA oraz Multiportfel Spektrum Plus mają kilka wspólnych cech. Takimi cechami są chociażby minimalna składka miesięczna w wysokości 200 PLN, czy wysokość wpłaty minimalnej na poziomie 1000 PLN. Dla kogo zatem Plan Inwestycyjny Axa będzie bardziej odpowiedni? Z pewnością dla osób, które są zainteresowane wykupieniem produktu na czas nieokreślony. W przypadku produktu Skandii okres ubezpieczenia jest ograniczeny (Umowa może być zawarta na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 30 lat). Porównywane produkty różnią się także wymaganiami dotyczącymi wieku ( produkt Skandii może wykupić osoba w wieku 18-60 lat). Produkt Axa także posiada ograniczenia, jednak górna granica wynosi 70 lat (nieukończone). Aby doskonale dopasować produkt nie tylko do własnych możliwości, ale też do oczekiwań dotyczących przyszłych zysków, należy zapoznać się z funduszami, w jakie TU inwestuje nasze pieniądze. Oprócz tego warto zapoznać się z rodzajami opłat, jakie na nas czekają. Dopiero posiadając taka wiedzę można zdecydować się na konkretny zakup.
 
Zestawienie opłat dla AXA i Skandia

 
Rodzaj opłaty Plan inwestycyjny AXA Multiportfel Spektrum Plus
Opłata wstępna --- Stanowi określony % wartości każdej należnej w pierwszym roku polisy składki regularnej oraz każdej zapłaconej z tytułu umowy składki dodatkowej. Okres ubezpieczenia od 10 - do 14 lat - 9% Okres ubezpieczenia od 15 – do 19 lat – 6% Okres ubezpieczenia od 20 – do 24 lat – 3% Okres ubezpieczenia od 25 lat – 0% Stawka opłaty wstępnej od składki dodatkowej – 2%
Opłata za ryzyko ubezpieczeniowe Pobierana za okres udzielania ochrony ubezpieczeniowej. Ustalana kwotowo, w zależności od wieku. Pobierana jest w każdym miesiącu polisy, przez cały czas trwania umowy. Wysokość opłaty za ryzyko stanowi iloczyn podstawy naliczenia opłaty i stawki określonej w Tabeli rocznych stawek za ryzyko.
Administracyjna Jest pobierana za obsługę umowy ubezpieczenia. Jest to opłata kwotowa. Pobierana jest z góry w każdym miesiącu polisy, przez cały czas trwania umowy (12,78 PLN)
Za zarządzanie Pobierana odrębnie za zarządzanie aktywami każdego ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, którego jednostki uczestnictwa były zewidencjonowane na rachunku podstawowym i dodatkowym Pobierana jest w każdym miesiącu. Opłata stanowi sumę opłat dla części bazowej rachunku oraz dla części wolnej rachunku.
Likwidacyjna Opłata likwidacyjna jest pobierana od kwot należnych z tytułu: wypłaty wartości polisy, z wyłączeniem wypłaty wartości polisy wskutek wypowiedzenia umowy ubezpieczenia i wypłaty części wartości podstawowej polisy. Pobierana tylko od kapitału bazowego.
Od wykupu Pobierana od kwot należnych ubezpieczającemu z tytułu: wypłaty wartości polisy, z wyłączeniem wypłaty wartości polisy wskutek wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez ubezpieczającego i wypłaty części wartości podstawowej polisy. Pobierana tylko od kapitału bazowego.
Operacyjna Towarzystwo pobiera opłatę operacyjną z tytułu: obniżenia składki podstawowej, zmiany częstotliwości opłacania składki podstawowej, konwersji, zmiany alokacji, wznowienia opłacania składki podstawowej przed piątą rocznicą polisy, odwołania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy przed 5 rocznicą polisy. Opłata za konwersję – pobierana w przypadku dokonywania konwersji. Pierwsze 2 konwersje w danym miesiącu polisy – 0 PLN, kolejne konwersje w danym miesiącu polisy = opłacie administracyjnej. Obecnie ubezpieczyciel odstąpił od pobierania opłaty.



 

Alicja Szakiel

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2009-11-01 20:50 niedziela ~wodnik1971 | [+] odpowiedz
    Odpowiem krótko tam ,gdzie dwóch bije sie tam wygrywa trzeci ,a jest nim Omni Profit Generali,tańszy ,okres programu 10lat ,ale w razie czego obowiazkowa składka 5lat. www.algorytmbiz.pl
  • 2009-03-19 22:01 czwartek ~axa.malopolska.pl | [+] odpowiedz
    opłaty za zmianę alokacji nie istnieją w przypadku dokonywania zlecenia zmiany przez internet
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz stabilnego wzrostu - kapitał, w tego rodzaju funduszach, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.