X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czy firmy oferujące produkty inwestycyjne oszukują klientów?

2014-02-05 11:07 środa
Maciej Lichoński
Wielokrotnie, także na łamach tego portalu, pisałem o metodach, jakimi posługują się firmy inwestycyjne, aby zwabić klientów (Szarańcza, Zaszyte koszty ubezpieczeń i funduszy i wiele innych), zatrzasnąć im "kajdanki" i trzymać w swoich objęciach wysysając niczym pająk soki, zanim nie wypuszczą wolnych, ale zdziwionych miernymi efektami.

Ci, którym udało się wcześniej z nich wyrwać, zdziwieni i wściekli, że dali się wpuścić w maliny szukają pomocy u swoich doradców, mało jednak zainteresowanych tymi klientami, jako że prowizję już skonsumowali na dobra doczesne i zajęci są polowaniem na następne ofiary. Jak w Afryce. Świat drapieżników i ich ofiar. Chwila zagapienia i już po nich.

Aż tu czytam, że trzy wielkie firmy zostały pozwane w ramach pozwu zbiorowego za zbyt wysokie opłaty likwidacyjne w polisach inwestycyjnych. Szczerze przyznam, że nie bardzo zrozumiałem o co może chodzić. Co to znaczy "zbyt wysokie opłaty likwidacyjne"? Do jakiej wysokości opłata jest mała, od jakiej średnia, a od jakiej "zbyt wysoka"?

W swoim pozwie poszkodowani domagają się od towarzystwa zwrotu opłat likwidacyjnych pobranych z ich rachunków. No i dalej nic nie rozumiem. Przecież w momencie zawierania umowy agent/przedstawiciel firmy zobowiązany jest przedłożyć Ogólne Warunki umowy dot. wybranego przez klienta Produktu. W przypadku umów ubezpieczenia nazywane są one Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia - w skrócie OWU.

Także wraz z polisą firma przesyła te same OWU, jako że polisa jest tylko potwierdzeniem zawarcia - na podstawie tych OWU - umowy cywilno-prawnej jaką jest polisa inwestycyjna. Zwykle kolejnymi załącznikami są: wykaz opłat oraz Regulamin Funduszy. W różnych firmach dokumenty te mają różne nazwy.

OBOWIĄZKIEM klienta jest szczegółowe zapoznanie się z tymi dokumentami, o czym również często pisałem np. w felietonie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli słynne OWU. Rolą klienta jest uzyskanie wyjaśnień od przedstawiciela firmy w sprawach niezrozumiałych i podjęcie na własną odpowiedzialność decyzji o zakupie wybranego produktu. W tym miejscu dostrzegam konieczność wyjaśnienia kilku kwestii.

Sąd będzie musiał dokładnie ustalić:
  • czy w momencie przedstawiania klientowi produktu inwestycyjnego i podczas omawiania produktu agent dostarczył temu klientowi wszystkie dokumenty wymienione przeze mnie powyżej (a nie tylko ulotkę reklamową!);
  • czy przy wręczaniu polisy klient podpisał oświadczenie o otrzymaniu wszystkich tych dokumentów w komplecie z polisą.
  • czy klient został poinformowany, w jakim czasie od momentu przyjęcia polisy może z niej zrezygnować i czy wiąże się to z jakimiś opłatami.
Jeżeli na wszystkie te pytania padnie odpowiedź twierdząca, to wg mojej oceny żadne prawo nie chroni klienta.

Jeżeli natomiast agent nie przedstawił wymaganych dokumentów, a te które otrzymał z firmy wraz z polisą ukrył..., to też nie chroni klienta, ponieważ w momencie wręczania polisy poświadczył nieprawdę, że otrzymał komplet dokumentów. Przysłowie mówi, że "mądry Polak po szkodzie".

Czy mądry - mógłbym polemizować, ponieważ za chwilę kupi "okazyjne" chińską podróbkę szwajcarskiego zegarka lub słoik zdrowego miodu „prosto z pasieki”, który wyprodukowała z mniszka lekarskiego zebranego na osiedlowym podwórku „babcia” mieszkająca w bloku obok. Taką mamy naturę.

Tablet dodają do kredytu - okazja - brać!
Bonusy dodają do inwestycji - okazja - brać!
Gwarancja zysku 8% - okazja - brać!
Trzecie opakowanie gratis - okazja - brać!

Zapominamy, że w życiu niesłychanie rzadko zdarza się nam trafić na prawdziwe okazje. Z reguły jeżeli już trafimy na okazję, to jest ona wynikiem naszej ciężkiej, codziennej pracy. Podejmowanie decyzji i działań pod wpływem emocji, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą pieniądze, zawsze prowadzi do przegranej. Także, a może zwłaszcza w inwestycjach.

Ludzie! Nie bądźcie naiwni. Czytajcie umowy, a nie będziecie mieć takich problemów. A życie pokazuje niestety, że naiwność kosztuje. 


Maciej Lichoński 

Skontaktuj się z Autorem, który może zostać również Twoim doradcą ubezpieczeniowym, przez stronę: Ubezpieczenia na życie 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Stopa zastąpienia - wielkość uzyskanej emerytury w stosunku ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.