Funduszami inwestycyjnymi pasjonuję się od 6-7 lat. Od kiedy pamiętam, zawsze przekonywało się inwestorów do wybierania funduszy akcyjnych jako doskonałego sposobu na długoterminowe oszczędzanie.
Postanowiłem bardzo szczegółowo zbadać wyniki funduszy akcyjnych w długim okresie. Aby wynik jak najbardziej odzwierciedlał rzeczywistość, przeprowadziłem badanie przekrojowe za cały rok 2009. Wybrałem do analizy zalecany przez fundusze akcyjne*) okres inwestowania równy 5 lat **).
Wiele raportów pokazuje wyniki na ostatni dzień roku. W rzeczywistości inwestorzy mogli swoje rozpoczęte 5 lub 10 lat wcześniej inwestycje zakończyć w ciągu całego roku: 15 maja, 8 czerwca czy też 23 października. Takich dni w roku 2009 było 252 (tylko w tych dniach można było kupić/ sprzedać fundusze).
Fundusze akcji - analiza inwestycji trwających 5 lat.
Wynik analizy
Połowa inwestorów, którzy w roku 2009 kończyli swoje 5-letnie inwestycje w funduszach akcyjnych, zarobiła mniej niż 26%. Nikt nie stracił jednak ponad -37%. Najlepszy wynik to +84%.
Powyższe wyniki dotyczą okresu pięciu lat. Warto sprawdzić, ile w funduszach akcji przez 5 lat zarabiano
średniorocznie, aby w jakiś sposób móc porównać ten wynik np. do poziomu lokat bankowych.
Połowa inwestorów, którzy w roku 2009 kończyli swoje 5-letnie inwestycje w funduszach akcyjnych, zarobiła mniej niż 5% średniorocznie. Nikt nie stracił jednak ponad -2,5%. Najlepszy wynik to +13% średniorocznie.
A gdy uwzględnimy inflację i podatek od zysków kapitałowych:
Wynik analizy
Połowa inwestorów, którzy w roku 2009 kończyli swoje 5-letnie inwestycje w funduszach akcyjnych, po opodatkowaniu zarobiła mniej niż 7%. Nikt nie stracił jednak ponad -45%. Najlepszy wynik to +48% ponad inflację.
Połowa inwestorów, którzy w roku 2009 kończyli swoje 5 letnie inwestycje w funduszach akcyjnych zarobiła po opodatkowaniu mniej niż 1,5% średniorocznie. Nikt nie stracił jednak ponad -5%. Najlepszy wynik to +8% średniorocznie.
W poniższej tabeli zestawiono wyniki 5 najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji w fundusze akcji w okresie 5 lat.
Porównajmy wyniki z popularnymi opiniami na temat inwestowania długotermonowego
-
„Fundusz jest przeznaczony dla osób, które chcą osiągnąć wysoką stopę zwrotu...” Potwierdza się - fundusze akcji w ciągu 5 lat potrafiły zarabiać nawet 13% średniorocznie!
-
„...i są w stanie ponieść wyższe ryzyko inwestycyjne”. Potwierdza się - ryzyko inwestycyjne jest wysokie. Inwestując w fundusz akcji przez 5 lat można było dużo stracić. Nawet 37%.
-
„Zalecany horyzont inwestycyjny wynosi minimum 5 lat.” Fakty pokazują, że to założenie całkowicie się nie sprawdziło. 5 lat w żaden sposób nie zapewniło nam zysku. Jak wówczas, gdy rzucamy monetą - w połowie przypadków po opodatkowaniu nasz wynik był gorszy niż 1,5% ponad inflację, a często nawet przyniósł stratę.
Czy przedstawione wyniki przekonują do inwestowania w fundusze akcji długoterminowo?
Bardzo zależy mi na ocenie czytelników - czekam na Państwa komentarze.
Czy można w fundusze akcyjne inwestować inaczej?
W moich artykułach i felietonach czytelnicy odnajdą gotowe rozwiązania. Porady kieruję przede wszystkim do osób, które nie są pasjonatami rynków finansowych. Przecież fundusze inwestycyjne wybieramy głównie po to, by nie zajmować się nimi przez wiele godzin każdego dnia.
Co w takim razie zrobić z funduszami akcji. Czy da się w takie fundusze inwestować bezpiecznie? Tak. Jest to możliwe.
Zachęcam już dziś do lektury kolejnych artykułów. Zdradzę w nim w jaki sposób nawet początkujący inwestor może:
-
całość pieniędzy zainwestować w fundusze akcyjne,
-
nawet w krótkim okresie (3 miesiące, pół roku, rok, dwa lata),
-
bez konieczności godzenia się z dużą stratą,
-
z możliwością uzyskania dużych zysków.
W następnym artykule pokażę analizę dla inwestycji 10-letniej w różne rodzaje funduszy. A pełen 40 stronicowy raport można pobrać już teraz.
Remigiusz Stanisławek
Opiekun Inwestora
Przypisy:
*) analiza obejmuje wyłącznie fundusze akcji rynku polskiego
**) zgodnie z metodyką raportu 1 rok to dokładnie 52 tygodnie, czyli 364. Tym samym okres 5 lat w raporcie jest kilka dni krótszy od 5 lat kalendarzowych i nie ma znaczącego wpływu na uzyskane wyniki. Dokładne wyjaśnienie takiego założenia znajduje się w pełnej wersji raportu.