X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Dodatkowa emerytura w obliczu kryzysu na giełdzie

2008-10-07 14:10 wtorek
Piotr Szostakiewicz
Na temat nowego sytemu emerytalnego powiedziano już bardzo dużo. Fakty nie nastrajają optymizmem, ale musimy się z nimi zmierzyć. Symulacje rządowe prognozują, że emerytura z I i II filaru będzie przeciętnie niższa od obecnej aż o 1/3. Oznacza to, że może ona wynosić nawet mniej niż połowę ostatniej pensji.

Odwrót od IKE

Tym bardziej dziwią ostatnie dane KNF dotyczące Indywidualnych Kont Emerytalnych. Aż 72,5 tysiąca osób w ciągu pierwszego półrocza zlikwidowało IKE. W tym samym czasie zanotowano tylko 33,7 tysiąca nowo otwartych kont, co spowodowało pierwszy w prawie czteroletniej historii IKE spadek liczby oszczędzających na emeryturę. W związku z prognozami wysokości emerytury takie zachowanie może dziwić. III filar w obliczu reformy emerytalnej nie powinien być traktowany jak kaprys tylko jako obowiązek.

III filar a kryzys na giełdzie 

Głównym powodem likwidowania rachunków IKE jest obecna sytuacja rynków kapitałowych Fale kryzysu przetaczają się bezustannie przez parkiety giełd i niewiele wskazuje na rychłe odwrócenie trendu spadkowego. Powinniśmy sobie jednak uświadomić czemu ma służyć III filar. Jest to forma długoterminowego inwestowania pieniędzy za pośrednictwem ubezpieczeniowych fundusz kapitałowych. Ze względu na długi termin inwestycji, nie powinniśmy obawiać się obecnych spadków. Długoterminowy trend głównego indeksu Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych od początku jej istnienia jest rosnący. W związku z tym masowa likwidacja rachunków IKE, podobnie jak spadek zainteresowania długoterminowymi programami inwestycyjno-ubezpieczeniowymi nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak poradzić sobie z kryzysem 

Rozwiązanie jest bardzo proste. Każdy z IKE i innych form oszczędzania na dodatkową emeryturę pozwala na zmianę profilu inwestycyjnego. Jeżeli nasze pieniądze są zainwestowane w fundusze agresywne i nie jesteśmy w stanie znieść obecnych spadków, można przecież dokonać zmiany funduszy, czyli tak zwanej konwersji. Tymczasowe wejście w fundusze pieniężne pozwoli ochronić obecny kapitał przed skutkami inflacji i przeczekać do końca spadków bez konieczności likwidacji III filaru.


Piotr Szostakiewicz   

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.