X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak bezpiecznie i skutecznie pomnażać oszczędności?

2017-02-20 15:23 poniedziałek
wartość polisy
Systematyczny spadek oprocentowania lokat terminowych nie zachęca do dalszych inwestycji w depozyty bankowe. Niekorzystny trend przekłada się na poszukiwania bardziej opłacalnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że atrakcyjny zysk może wiązać się z wyższym ryzykiem transakcji. 

Istotne obniżenie oprocentowania lokat bankowych powoduje, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto pomnażać oszczędności właśnie w ten sposób. Depozyty gwarantujące niemal dwucyfrowe oprocentowanie wsadu, na dobre zniknęły z bankowych ofert. I prawdopodobnie prędko tam nie wrócą. Zaistniała sytuacja skłania entuzjastów lokat, do inwestowania części swoich oszczędności w rozwiązania bardziej ryzykowne, wiążące się z możliwością utraty części środków finansowych.


Kluczowe parametry - na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

W poszukiwaniu najlepszej oferty, najważniejszym czynnikiem zdaje się być oprocentowanie nominalne, bo to właśnie jego wysokość, wpływa na potencjalny zysk z depozytu. Należy pamiętać, że podawane jest ono w skali roku i nie uwzględnia okresu trwania lokaty, kapitalizacji odsetek, podatku Belki, ani pozostałych kosztów. Przykładowo trzymiesięczny depozyt oprocentowany na 5% w skali roku, oferuje zysk w wysokości 1,25%, nie uwzględniając dodatkowych obciążeń. To pewnie dlatego materiały promocyjne wskazują zawsze na oprocentowanie nominalne.

Kolejnym czynnikiem kształtującym przyszły zysk z lokaty, jest kapitalizacja odsetek. Dzięki niej wiadomo z jaką częstotliwością bank dopisuje odsetki od zgromadzonego na lokacie kapitału. Działa tu prosta zasada - im częstsza kapitalizacja odsetek, tym wyższy, spodziewany zysk. Wynika to z faktu, że oprocentowaniu podlega nie tylko wpłacony na lokatę kapitał, ale i cyklicznie dopisywane odsetki.

Nie bez znaczenia pozostaje również potencjalny okres lokaty. Decydując się na depozyt, w szczególności długoterminowy, warto zastanowić się, czy przeznaczyć na ten cel wszystkie swoje oszczędności. Należy pamiętać, że zerwanie lokaty przed terminem, z reguły wiąże się z częściową lub całkowitą utratą odsetek. To bardzo dotkliwa konsekwencja, której można uniknąć, przewidując swoje przyszłe wydatki. Innym rozwiązaniem, minimalizującym przedstawione ryzyko, jest skorzystanie z lokaty gwarantującej wypłatę zgromadzonych odsetek, pomimo zakończenia jej przed terminem. 


Ubezpieczenie z elementem oszczędnościowym - polisolokaty

W ofercie banków oprócz tradycyjnych depozytów natrafić można również na tzw. polisolokaty. Stanowią one połączenie tradycyjnego ubezpieczenia na życie lub dożycie z elementem oszczędnościowym. Dzięki temu rozwiązaniu klient otrzymuje ochronę ubezpieczeniową, gwarantującą wypłatę świadczeń w przypadku jego śmierci. W polisolokatach oprocentowanie nazywane jest wskaźnikiem ubezpieczeniowym, o który powiększana jest wpłacona składka na koniec okresu ubezpieczenia.

Dużym atutem polisolokat, była możliwość uniknięcia 19% podatku Belki, jednak od 1 stycznia 2015 roku, rozwiązania te objęte zostały podatkiem od zysków kapitałowych, co spowodowało, że ich atrakcyjność względem tradycyjnych lokat istotnie zmalała. Należy mieć na uwadze, że środki wpłacone na polisolokatę nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W konsekwencji zabezpieczone jest 50% wartości polisolokaty, jednak nie więcej nię 30 000 euro.


Zarabiaj na lokatach bankowych

Wbrew niesprzyjającym okolicznościom, inwestowanie w lokaty bankowe w dalszym ciągu może mieć sens. Wymaga to jednak dokładniejszej weryfikacji dostępnych na rynku ofert. Oprócz analizy kluczowych parametrów depozytu, poszukiwania warto wspomóc internetową porównywarką lokat, która znacznie ułatwi  wybór najlepszej oferty. Osoby poszukujące rozwiązań wspierających potencjalne decyzje finansowe, skorzystać mogą również z serwisu finanse.rankomat.pl, gdzie znaleźć można m.in. najlepsze i najświeższe promocje bankowe.Advertisement


 

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Polisa - dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.