X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak inwestować bez podatku od zysków kapitałowych

2009-01-19 09:00 poniedziałek
Piotr Szostakiewicz
Nie jest tajemnicą, że "podatek Belki" nie wpływa stymulująco na rynek produktów bankowych i ubezpieczeniowych związanych z oszczędzaniem. Istnieją jednak nadal formy inwestycji, pozwalające uniknąć tego przykrego obowiązku.

W tym momencie jedyną formą inwestycji całkowicie zwolnioną z podatku od zysków kapitałowych są ubezpieczenia na dożycie. W klasycznej formie, jako długoterminowe ubezpieczenia na życie i dożycie, gwarantują wypłatę określonej sumy ubezpieczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego oraz dożycia do końca okresu ubezpieczenia. Gwarancja wysokości świadczenia  pozwala posiadaczom takich polis uniknąć ryzyka inwestycyjnego, ale z drugiej strony ogranicza zyski. Czasami zdarza się tak, że przez cały okres ubezpieczenia wpłacimy więcej, niż uzyskamy na końcu. W podobny sposób funkcjonuje wiele dostępnych na rynku ubezpieczeń posagowych, pozwalających budować kapitał na start w dorosłe życie dla dziecka.

W ostatnich czasach wielką popularnością cieszyły się krótkoterminowe (do 3 lat) polisolokaty. W praktyce stanowią one lokaty opakowane w polisy na dożycie. Dzięki takiej konstrukcji oferty inwestorzy mogą uniknąć "podatku Belki", ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem nie jest on pobierany od świadczeń ubezpieczeniowych.

Częściowe zwolnienie z podaktu od zysków kapitałowych możemy także spotkać w długoterminowych ubezpieczeniach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Dotyczy to sytuacji wypłacenia świadczenia w przypadku śmierci Ubezpieczonego, jeżeli świadczenie to nie stanowi dokładnie wartości rachunku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Właśnie z tego względu bardzo często w polisach inwestycyjnych albo uniwersalnych ubezpieczeniach na życie suma ubezpieczenia jest określana jako 100 kilka procent wartości rachunku. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy likwidujemy polisę albo dożywamy do końca okresu ubezpieczenia. W takiej sytuacji nie ominie nas podatek od zysków kapitałowych.  

Piotr Szostakiewicz
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2009-01-19 12:34 poniedziałek ~Kamil Wloczka | [+] odpowiedz
    Zwolnione z podatku Belki są także Indywidualne Konta Emerytalne oraz ubezpieczenia na życie "z rentą". Pozdrawiam, Kamil Wloczka.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Choroba obłożna - stan chorobowy trwający dłużej niż ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.