X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Nie znam się na inwestowaniu - czy to jest powód aby rezygnować z dodatkowej emerytury?

2009-09-23 11:44 środa
Piotr Szostakiewicz
III filar, czyli nieobowiązkowy element systemu emerytalnego, wiąże się z inwestycją. Trwające już prawie rok zawirowania na giełdach na pewno odstraszają od wpłacania pieniędzy na fundusze. Z drugiej strony nikt o zdrowych zmysłach nie powinien ignorować informacji, dotyczących wysokości emerytur z ZUS i OFE. Opierając się tylko na tych dwóch obowiązkowych filarach nie zapewnimy sobie dostatniej jesieni życia.

Brak wiedzy i doświadczenia

Giełda jest loterią. Nawet najlepsi analitycy się mylą. Nie da się zawsze przewidzieć rynku. W sytuacji ekstremalnych wahań można powiedzieć nawet, że bardzo rzadko się da. Chcą jednak czy nie chcąc, każdy będzie musiał mieć z rynkiem kapitałowym do czynienia. A przynajmniej każdy, kto będzie chciał poprawić sobie jakość emerytury. I wtedy zaczną pojawiać się pytania. Jakie fundusze wybrać? Czy warto teraz zaryzykować? Czy już trzeba sprzedawać akcje i kupować obligacje? Poprawne podejmowanie takich decyzji wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, a także czasu na systematyczną analizę rynku. Ale czy brak wiedzy oznacza, że nie można inwestować oszczędności? Nie do końca.

Programy emerytalne oferowane przez towarzystwa

Jedną z form inwestowania w III filar jest przystąpienie do programów emerytalnych, które są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń. Większość z nich zawiera ogromną ilość ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, na które można wpłacać składkę. I tu waśnie pojawia się pierwszy dylemat. Co wybrać? Można nie wybierać nic, zdając się na specjalistów. Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w ramach swoich programów inwestycyjno-emerytalnych specjalne narzędzia, które służą do zarządzania inwestycją. Poniżej przedstawiam wybrane.

Parasol Zysków

Parasol Zysków to program dostępny w ramach ubezpieczenia Aviva Commercial Union Kapitalna Przyszłość.  Jak to działa?

   1. deklarujesz horyzont inwestycyjny (długość trwania inwestycji; czyli za ile lat chcesz wypłacić pieniądze z funduszy) w latach (minimum 7),
   2. nie wybierasz Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK), upoważniasz Aviva Commercial Union do podejmowania za Ciebie decyzji inwestycyjnych
   3. na podstawie horyzontu inwestycyjnego ubezpieczyciel ustala początkowy podział składki pomiędzy fundusze: akcyjny i bezpieczny
   4. w każdą rocznicę polisy ubezpieczyciel obniża ryzyko inwestycyjne

MultiNavigator i Rebalancing

MultiNavigator i Rebalancing to pomoce inwestycyjne oferowane w ramach programów Skandii.

Rebalancing to program cyklicznego równoważenia struktury portfela. Pozwala na automatyczną kontrolę i utrzymywanie ustalonej struktury portfela zbudowanego w oparciu o indywidualne preferencje. W sytuacji, kiedy ceny jednostek funduszy inwestycyjnych ulegają wahaniom, portfel korzystający z serwisu rebalancingu daje możliwość uzyskania dodatkowych zysków przy zachowaniu założonego profilu ryzyka.

MultiNavigator jest to narzędzie zarządzające aktywami ubezpieczonego w celu uzyskania jak najlepszego wyniku finansowego na koniec programu inwestycyjnego, uwzględnia długość umowy, strategię oraz podejście do ryzyka ubezpieczonego, zadeklarowaną wysokość składek, deklarację wpłat dodatkowych oraz sytuację rynkową. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki MultiNavigator dostosowuje skład portfela inwestycyjnego wybierając cele inwestycyjne zarówno na rynku polskim oraz zagranicznym. Wraz ze zmieniającą się sytuacją rynkową oraz zbliżaniem się do końca programu inwestycyjnego na bieżąco zmienia skład portfela ubezpieczającego w taki sposób aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Piotr Szostakiewicz

 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Przepięcie - Powstaje z przyczyn innych niż ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.