W czystych funduszach inwestycyjnych dostępnych w BGŻOptima klient ma swobodny dostęp do zgromadzonych środków. Polscy inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na koszty, w związku z tym naszym zdaniem zainteresowanie produktami unit-linked będzie coraz mniejsze w porównaniu z czystymi funduszami parasolowymi, w których większość z zaprezentowanych powyżej opłat nie występuje.
Czy BGŻOptima będzie konkurował cenowo z ofertą biur maklerskich i innych banków, w zakresie opłat za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi? Po krótkim rozpoznaniu widzimy, że ceny są takie same, np. w biurze maklerskim Alior Banku czy w mBanku…
Opłaty, które ma BGŻOptima są w zakresie dystrybuowanych produktów najniższe na rynku: nie ma na polskim rynku instytucji, która prowadzi sprzedaż czystych funduszy któregokolwiek z tych trzech Towarzystw z uwzględnieniem niższej opłaty manipulacyjnej. Większość banków oferuje fundusze inwestycyjne tylko z własnych grup kapitałowych. My jesteśmy specjalistami w oszczędzaniu, dlatego wybieramy tylko najlepsze rozwiązania. Z corocznego rankingu przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i firmę Analizy Online wynika, że Union Investment i Aviva Investors to najlepsze na naszym rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Dystrybutorzy, którzy stosują zasadę „wszystkie fundusze za darmo” (opłata manipulacyjna = zero) nie mają w swojej ofercie Towarzystwa AVIVA Investors, które zajęło drugie miejsce w rankingu najlepszych TFI.
W oszczędzaniu ważne jest określenie celu i konsekwencja. Czy kalkulatory oszczędnościowe i 3 rachunki celowe wystarczą, aby klient nie zrezygnował z oszczędzania, kiedy zobaczy pierwszą okrągłą sumę na swoim koncie?
Konsekwencja w osiąganiu zaplanowanego celu to podstawowa zasada, o której powinni pamiętać inwestorzy. Sprawne i efektywne oszczędzanie jest podstawowym warunkiem, od którego zależy porządek w domowym budżecie. Powinniśmy kontrolować własne wydatki, dochody, czy zgromadzone oszczędności, a nawet prowadzić własną, domową księgowość. Bardzo często pewna część dochodów nie jest wydawana od razu na zakup produktów lub usług. Są to oszczędności, które można przeznaczyć na konsumpcję w przyszłości.
Takie działania powinny na stałe zagościć w świadomości Polaków. Cel oszczędzania powinien być nie tylko realny i mierzalny powinien też być ambitny. Zgromadzenie „okrągłej sumy” nie jest celem samym w sobie. Lubimy wizualizować sobie to na co oszczędzamy i wyznaczać sobie nowe bardziej ambitne zadania. Człowiek chce posiadać własne oszczędności nie tylko po to, aby polepszyć swój standard życia czy zapewnić sobie bezpieczeństwo. Często ludzie oszczędzają dla swoich dzieci, nie ze względu na własne korzyści, lecz na zapewnienie im możliwie najlepszego startu w dorosłość. Czasami, gdy dysponujemy znaczącymi nadwyżkami możemy oszczędzać dla osiągnięcia przyszłych dochodów. Zgromadzony w ten sposób kapitał może być na tyle duży, że pozwoli na spokojne życie z uzyskiwanych odsetek.
Na co Polacy najchętniej oszczędzają? Czy symbolem otwartych kont w BGŻOptima może być za kilka lat: wystawna uroczystość rodzinna, posiadanie auta, a może własnego M?
Każdy powinien indywidualnie planować swoje cele oszczędnościowe. My dajemy klientom nie tylko atrakcyjne lokaty, konto oszczędnościowe czy dostęp do jednostek funduszy inwestycyjnych. Na stronie www.bgzoptima.pl udostępniamy naszym klientom także narzędzia i kalkulatory, które mają ułatwić im określenie, jak długo powinni odkładać aby osiągnąć założony cel. Dzięki tym narzędziom klient może zobaczyć, jak długo trzeba odkładać, aby móc kupić komputer, samochód czy wyjazd wakacyjny. Mamy nadzieję, że dzięki tym narzędziom, naszym klientom będzie łatwiej osiągnąć zamierzone cele.