W ostatnich czasach wielką popularnością wśród klientów cieszyły się polisolokaty. Czy boom na te produkty będzie nadal trwał?
Co to jest polisolokata?
Polisolokata w praktyce stanowi lokatę opakowaną w ubezpieczenie na dożycie. Dzięki takiej konstrukcji oferty inwestorzy mogą uniknąć "podatku Belki", ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem nie jest on pobierany od świadczeń ubezpieczeniowych. Pozwala to uzyskać wyższe faktyczne oprocentowanie inwestycji niż w przypadku klasycznych lokat, od których musimy odprowadzić 19% podatku od zysków kapitałowych.
Bezpieczna inwestycja
Polisolokata pozwala bezpieczenie lokować oszczędności. Niezaleznie od wahań na giełdzie, mamy pewność uzyskania określonego w umowie zysku. Polisolokaty zazwyczaj można zawrzeć na okres od pół roku do trzech lat.
Ubezpieczenie
Forma ubezpieczenia polisolokaty wiążę się z dodatkowymi korzyściami dla spadkobierców inwestora. W przypadku jego śmierci osoby uposażone otrzymają pieniądze bez postępowania spadkowego. Bardzo istotny dla osób pozstających w nieformalnym związku jest także fakt zwolnienia świadczenia z podatku od spadków i darowizn. Czasami jednak suma ubezpieczenia, czyli wysokość świadczenia w przypadku śmierci oszczędzającego nie zawiera odsetek i uposażeni mogą otrzymać tylko kwotę, którą inwestor wpłacił zakładając polisolokatę.
Warto się pospieszyć
Jeżeli jesteś zainteresowany taką formą inwestycji, to warto się pośpieszyć. Niektórzy ubezpieczyciele mogą wycofać ze swojej oferty polisolokaty, ponieważ ich prwadzenie nie jest dla nich zbyt opłacalne. Poza tym w związku z obnizkami stóp procentowych, które miały miejsce pod koniec zeszłego roku w USA i Europie, możemy się także spodziewać podobnej decyzji Rady Polityki Piniężnej, a to zmusi także banki oraz towarzystwa ubezpieczeń do obniżenia oprocentowania oferowanych lokat i polisolokat.
Piotr Szostakiewicz