X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Polisolokaty - oszczędzanie bez podatku Belki

2012-04-24 09:39 wtorek
Polisolokaty i lokaty
Lokaty bankowe zyskały w ostatnich latach konkurenta, który wciąż nie traci na atrakcyjności. Mowa oczywiście o produktach ubezpieczeniowych jakimi są polisolokaty. Stanowią one dobrą alternatywę dla tradycyjnego inwestowania oszczędności w bankach, choć na pierwszy rzut oka działają identycznie jak lokaty bankowe.

W rzeczywistości jest to jednak forma ubezpieczenia i mimo że umowa zawierana jest zazwyczaj z bankiem, jest on jedynie pośrednikiem towarzystwa ubezpieczeniowego. Stronami w tego typu produkcie są klient jako ubezpieczony, bank będący ubezpieczającym i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Różnice między lokatą i polisolokatą

Z uwagi na taką konstrukcję zabezpieczenie ulokowanych środków jest gwarantowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a nie – jak w lokacie bankowej – przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto zwrócić uwagę, że UFG zapewnia zwrot jedynie 50% kwoty, do maksymalnej wysokości 30.000 euro. Natomiast w przypadku BFG jest to 100% do maksymalnej wysokości 100.000 euro. Zabezpieczenie jest gwarantowane w przypadku upadłości ubezpieczyciela lub banku i w tym kontekście bardziej bezpieczna jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Innym czynnikiem odróżniającym lokatę tradycyjną od polisolokaty jest, w przypadku wyboru polisolokaty, brak obowiązku zapłaty podatku od dochodów kapitałowych. Podatek ten, potocznie zwany podatkiem Belki, nakłada na osoby fizyczne, które uzyskały przychód m.in. z wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, obowiązek odprowadzenia 19% podatku.

Alternatywa w postaci polisolokaty jest dobrym sposobem na ominięcie tego obciążenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w ramach zawartej umowy, zobowiązuje się do zwrotu wpłaconego kapitału wraz z premią (tożsamą z odsetkami w lokatach bankowych). Premia natomiast, nie będąc zyskiem kapitałowym, nie jest objęta obowiązkiem podatkowym.

Podatek Belki do zapłaty

Zmiany w prawie podatkowym, które weszły w życie w marcu 2012 r., likwidujące lokaty jednodniowe, będące również sposobem obejścia podatku Belki, jeszcze bardzie podniosły atrakcyjność lokat ubranych w produkt ubezpieczeniowy.

Do czasu wprowadzenia tych modyfikacji klienci, chcący uniknąć obciążenia od dochodów kapitałowych mogli zawierać z bankami lokaty jednodniowe (zwane także codziennymi). Okres na jaki zakładany był depozyt wynosił, jak nazwa wskazuje, jeden dzień. Ważne było, aby dzienne odsetki nie przekraczały kwoty 2,49 zł, wówczas wysokość podatku wynosiła 0,38 zł (podstawa opodatkowania zaokrąglana do pełnych złotych w dół), po zaokrągleniu zatem (również do pełnych złotych w dół) 0 zł.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2015-05-12 13:59 wtorek ~Bramecki | [+] odpowiedz
    Jestem z Gdańska i też korzystałem z invictusa. Najpierw przez miesiąc zastanawiałem się czy podjąć współpracę, ponieważ znajoma została oszukana przez inną kancelarię. Wzięli pieniadze i nie zajeli s... czytaj dalej »
  • 2015-05-12 13:53 wtorek ~Januszewicz | [+] odpowiedz
    Jakie oszczędzanie? Ja straciłem 34 tys zł przez towarzystwo AXA właśnie na polisolokacie, NIE POLECAM
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wiek Ubezpieczonego - definiowany jest jako różnica pomiędzy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.