X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Pomyśl o przyszłości swojej pociechy

Jarmuda
Dzień Dziecka to doskonała okazja, by pomyśleć o przyszłości swoich pociech. Każdy rodzic chce by miały udany start w dorosłość, a życie ułożyło się po ich myśli. Jednym ze sposobów zapewnienia im bezpiecznej finansowo przyszłości jest ubezpieczenie posagowe.

Polisa taka pomaga zebrać pieniądze dla dziecka na czas, gdy się usamodzielni. Pozwala np. na sfinansowanie okresu studiów, zwłaszcza tym, którzy wybierają uczelnie w innym mieście. Opłata za studia to przecież nie jedyny wydatek, jaki czeka młodego człowieka. Samo zakwaterowanie czy wyżywienie też kosztuje, a rodzice nie zawsze są w stanie zagwarantować dzieciom comiesięczne kieszonkowe, które pokryje wszystkie niezbędne wydatki. Pieniądze te, mogą też być spożytkowane na inne cele, np. związane z założeniem rodziny, kupnem mieszkania czy samochodu. Dodatkowo, ubezpieczenie posagowe stanowi rodzaj zabezpieczenia finansowego na wypadek śmierci rodziców lub prawnych opiekunów.

Kiedy wykupić ubezpieczenie

Właściciel polisy może zacząć inwestować w przyszłość swojego dziecka już od jego najmłodszych lat tak, aby pieniądze zaczęły pracować na jego korzyść jak najwcześniej. Im dłuższy okres ubezpieczenia, tym większe zyski. Dlatego im szybciej zostanie podjęta decyzja o zakupie ubezpieczenia, tym lepiej. Właścicielem polisy jest najczęściej rodzic, jednak w przypadku niektórych ubezpieczeń posagowych, polisę kupić mogą również krewni (np. dziadkowie, rodzice chrzestni) lub przyjaciele rodziny. W razie śmierci ubezpieczonego, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje obowiązek opłacania składek z zachowaniem warunków umowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy

Na rynku istnieje bogata oferta takich polis. Wybierając jedną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim, sprawdź czy możesz rozszerzyć zakres polisy, a także w jakich przypadkach towarzystwo nie wypłaci świadczeń. Istotne są też informacje dotyczące możliwych zmian (wysokości składki, długość trwania umowy ubezpieczeniowej, zawieszenie opłacania składek itp.), ich liczby i częstotliwości. Dodatkowo, warto sprawdzić przez ile lat polisa nie ma wartości wykupu, czyli w jakim czasie od zawarcia umowy nie można z niej zrezygnować oraz, czy istnieje możliwość wcześniejszego otrzymania świadczenia, np. gdy dziecko się usamodzielni przed końcem okresu ubezpieczenia. Proponowane przez towarzystwa programy mogą mieć charakter oszczędnościowy lub ochronno-oszczędnościowy. Wybierając ubezpieczenie, zastanów się czy wolisz przede wszystkim zbierać kapitał dla dziecka, czy też zabezpieczyć je na wypadek swojej śmierci.

Okres ubezpieczenia
Zawierając ubezpieczenie posagowe dla swojego dziecka, sam decydujesz o czasie trwania umowy ubezpieczenia, dostosowując go do wieku potomka i swoich osobistych potrzeb. W większości towarzystw oferujących taki rodzaj produktów, minimalny okres ubezpieczenia wynosi 5 lat, a maksymalny może trwać nawet do momentu ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Aby odebrać świadczenie, dziecko musi być pełnoletnie.

Składka ubezpieczeniowa
O wysokości składki decyduje kilka czynników, np. wiek, płeć, stan zdrowia, sposób życia, zawód rodzica lub innej osoby ubezpieczającej dziecko oraz suma i okres ubezpieczenia. Wpływa na nią także poziom i zakres objętej umową ochrony ubezpieczeniowej. Składka może być opłacana rocznie lub w ratach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych. Mitem jest, że żeby oszczędzać trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. W oferowanym przez PZU ubezpieczeniu „Uśmiech Dziecka” już 80 złotych miesięcznie wystarczy, żeby zapewnić dziecku finansową pomoc. Co ważne,  płacona regularnie składka to jedyny koszt, jaki ponosi się przy wyborze tego rodzaju polisy.

Zalety
Zawierając polisę posagową masz pewność, że uposażone dziecko otrzyma kapitał na „start w dorosłość”. Gwarantowana jest również wypłata dziecku świadczenia na koniec okresu ubezpieczenia, niezależnie od wahań koniunktury na rynku finansowym. W przypadku Twojej śmierci umowa będzie trwała aż do momentu, jaki wyznaczyłeś do odebrania świadczenia przez dziecko. Dodatkowym plusem jest to, że suma ubezpieczenia wypłacona z polisy jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych i podatku spadkowego.

Wybieraj z głową

Mimo długoterminowych wydatków, odpowiednio wybrana polisa posagowa to świetna inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Zanim udasz się do towarzystwa ubezpieczeniowego, porównaj kilka ofert i wybierz tę, która najbardziej odpowiada twoim wymaganiom i finansowym możliwościom. Jeśli obawiasz się, że w którymś momencie twoje zarobki mogą się zmniejszyć, wybierz polisę, która gwarantuje możliwość zawieszenia opłacania składek lub skrócenia okresu ubezpieczenia, a także zamiany polisy w bezskładkową, jak np. w przypadku ubezpieczenia PZU „Uśmiech Dziecka”. Taki zapis pozwala bezpiecznie i bez ponoszenia dodatkowych strat rozwiązać problem w przypadku nieoczekiwanej zmiany sytuacji finansowej. Ważne jest również inwestowanie składek w bezpieczne instrumenty finansowe, np. papiery skarbowe, które dają gwarancję przyszłych zysków. Polisę można uzupełnić o dodatkową umowę rentową, która gwarantuje dziecku wypłatę miesięcznej renty do końca trwania umowy. Jest to dodatkowe świadczenie niezależnie od  wypłaty sumy ubezpieczenia w momencie zakończenia ubezpieczenia, w wypadku śmierci rodzica. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko nie tylko otrzyma środki finansowe w momencie startu w dorosłe życie, ale ma także gwarancję wsparcia finansowego do momentu zakończenia okresu umowy. Specjalnie dla tych, którzy myślą o dobrym starcie w życie swoich latorośli, PZU przygotował polisę  „Uśmiech Dziecka”. Tylko taki produkt zapewni Twojej latorośli start w dorosłe życie z uśmiechem na twarzy!

Krzysztof Jarmuda
ekspert PZU

GRUPA PZU SA

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Choroba - anormalny, wedle ogólnie uznanej wiedzy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.