X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Słabe wyniki polis inwestycyjnych

2008-12-23 10:37 wtorek
W efekcie kryzysu na giełdzie zamarł rynek polis związanych z funduszami – informuje „Wall Street Journal Polska”. W wypowiedzi dla gazety Agnieszka Rowińska, ekspert z PZU Życie, mówi, że w minionym kwartale spadło zainteresowanie produktami typu unit-linked, czyli ubezpieczeniami z funduszem inwestycyjnym. Rowińska zaznacza jednak, że nie można jeszcze mówić o panice, czy zapaści.

„WSJ Polska” przypomina, że z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, iż po dziewięciu miesiącach tego roku składka z polis inwestycyjnych spadła o 51 proc. W umowach ze składką jednorazową sytuacja była jeszcze gorsza – tam spadek był 3,5-krotny.
Dariusz Salata, członek zarządu Aegon, przyznaje, że obecna sytuacja na rynkach finansowych spowodowała mniejsze zainteresowanie ofertą ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Gazeta przypomina, że zyski z tego typu produktów zależą od sytuacji na giełdzie, a ta w tym roku była kiepska: tylko indeks WIG20 stracił prawie połowę wartości. Z opublikowanych w piątek danych po 3 kwartałach wynika, że w ciągu roku przychody z lokat netto towarzystw życiowych spadły z 600 do 21,3 mln zł. A zdecydowana większość zgromadzonych na lokatach środków to pieniądze klientów generowane na polisach i inwestowane w akcje.

„WSJ Polska” zwraca uwagę, że spadek opłacalności lokat jest bolesny przede wszystkim dla klientów towarzystw, gdyż to oni ponoszą ryzyko inwestycyjne. To wszystko spowodowało, że większym zaufaniem klientów zaczęły się cieszyć bezpieczniejsze inwestycje. Paweł Wróbel, rzecznik Grupy Generali w Polsce mówi, że zainteresowanie przesuwa się na fundusze o bardziej bezpieczniejszej charakterystyce, a popularnością cieszą się szczególnie fundusze z grupy pieniężnych.

Gazeta pisze, że część klientów decyduje się na zerwanie umowy po roku lub dwóch. Jednak po takim okresie wartość wykupu polisy najczęściej wynosi zero złotych. Dariusz Salata mówi, że wiele osób po dotarciu do nich hiobowych wieści podejmuje decyzję o zerwaniu umowy. Według indagowanych przez „Wall Street Journal Polska” towarzystw, nie jest to jednak zjawisko masowe.
„WSJ Polska” pisze, że ubezpieczyciele przyznają, iż oprócz klientów spanikowanych pojawia się też inna kategoria: klienci chcący wykorzystać kryzys do osiągnięcia w dłuższym terminie dobrej stopy zwrotu. Takie osoby, nie zwracając uwagi na sytuację na rynkach finansowych, inwestują środki w fundusze akcyjne, gdyż w ich opinii akcje są tanie.

Źródło: WSJ Polska

JT
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2009-06-01 12:52 poniedziałek ~Marek | [+] odpowiedz
    Czyli klienci nie zostali dostatecznie wyedukowani przez agentów po pierwsze do czego służy polisa na życie, a po drugie jakie są zasady inwestowania (kupuj tanio sprzedawaj drogo). Długa droga prz... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Częściowe trwałe inwalidztwo - utrata na skutek nieszczęśliwego wypadku ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.