X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenia inwestycyjne - jaką wybrać strategię

2009-08-19 11:00 środa
Piotr Szostakiewicz
Wielu nabywców polis inwestycyjnych staje przed dylematem, jakie ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe wybrać. Każdy z ubezpieczycieli oferujących średnio i długoterminowe programy inwestycyjne, udostępnia szeroki wachlarz pozycji, w które można ulokować oszczędności. Niektóre Towarzystwa dają możliwość wyboru nawet spośród około 50 funduszy i portfeli modelowych.

Rodzaje funduszy

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe można podzielić na 5 grup:

1. fundusze akcyjne
2. fundusze zrównoważone
3. fundusze stabilnego wzrostu
4. fundusze papierów dłużnych
5. fundusze rynku pieniężnego

Począwszy od pierwszej grupy funduszy, które pozwalają zarobić najwięcej, ale obarczone są najwyższym ryzykiem, oba te wskaźniki (czyli zysk i ryzyko) zmniejszają się i osiągają najmniejszą wartość w przypadku funduszy rynku pieniężnego.
Strategia inwestycyjna

Wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej zależy od kilku czynników:

1.Wiek inwestora

Młody wiek inwestora przemawia za wyborem funduszy obarczonych dużym ryzykiem. Im bardziej zbliżamy się do wieku emerytalnego, tym bezpieczniej powinniśmy lokować oszczędności.

2.Cel inwestycyjny

Celem każdej inwestycji jest osiągnięcie zysków. Ich oczekiwany poziom zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Niektórzy za wszelką cenę pragną zmaksymalizować zyski, innym wystarcza ochrona oszczędności przed skutkami inflacji. Wysoki poziom wymaganego przez inwestora zysku podpowiada wybór funduszy akcyjnych i zrównoważonych. Fundusze obligacyjne i instrumentów rynku pieniężnego pozwalają zarobić niewiele ponad inflację. Z kolei fundusze stabilnego wzrostu przeznaczone są dla tych, którzy pragną systematycznych, w miarę pewnych dochodów.

3.Poziom wiedzy inwestycyjnej

Lokowanie środków w fundusze agresywne wymaga eksperckiej teoretycznej wiedzy o rynkach kapitałowych popartej dużym doświadczeniem w samodzielnym inwestowaniu. W miarę wzrostu  bezpieczeństwa funduszu, zmniejsza się poziom wymaganej wiedzy o rynku giełdowym.

4.Nastawienie do ryzyka

Indywidualne preferencje akceptowanego ryzyka są bardzo trudne do zmierzenia. Każdy z inwestorów może je ustalić, odpowiadając na następujące dwa pytania:
 - „Co zrobisz, gdy w ciągu paru miesięcy wartość Twojej inwestycji spadnie o 20%?”
    a) sprzedaję jednostki uczestnictwa
    b) trzymam jednostki uczestnictwa
    c) dokupuję jednostki uczestnictwa
Odpowiedz (a)) sugeruje awersję, (b)) obojętność, natomiast (c)) skłonność do ryzyka
 - W której grze „orzeł czy reszka” wziąłbyś/wzięłabyś udział:
     a). Niezależnie od wyniku rzutu monetą otrzymujesz 2 000 zł.
     b). Jeżeli wypadnie orzeł otrzymujesz 1 000 zł, jeżeli reszka – 5 000 zł.
Odpowiedź (a)) sugeruje awersję, natomiast (b)) skłonność do ryzyka.
 
5.Horyzont inwestycyjny – okres inwestowania

Im dłużej chcemy inwestować nasze pieniądze, tym bardziej ryzykowne fundusze możemy wybrać:
powyżej 10 lat – fundusze akcyjne
od 5 do 10 lat – fundusze zrównoważone
od 3 do 5 lat – fundusze stabilnego wzrostu
poniżej 3 lat – fundusze bezpieczne

6.Sytuacja finansowa inwestora

Finansowe zabezpieczenie jest istotnym elementem determinującym profil inwestycyjny. Jeżeli sytuacja finansowa inwestora nie daje mu gwarancji nienaruszalności ulokowanych środków do końca założonego okresu inwestycji, nie powinien się on decydować na fundusze o najwyższym ryzyku.
 
Dokładna analiza powyższych czynników pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru rodzaju funduszu albo kombinacji funduszy, co zdecydowanie przyczyni się do zwiększenia efektywności i osiągnięcia zamierzonego celu inwestora.


Piotr Szostakiewicz

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osobowe ubezpieczenia - Do ubezpieczeń osobowych zaliczamy umowy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.