X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ile i za co zapłacimy z własnej kieszeni, wyjeżdżając na narty z EKUZ?

2008-11-20 10:39 czwartek
Zofia Dmochowska
Specjaliści, na czele z samym NFZ-em, radzą, aby na czas zimowych wyjazdów za granicę turyści wykupili dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Dotyczy to szczególnie wyjazdów w celu uprawiania białego szaleństwa. Mimo tego, wiele osób pokłada nadzieje w darmowej Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Czego nie zagwarantuje nam EKUZ w krajach najczęściej odwiedzanych przez zimowych urlopowiczów? Za co każdy turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni? Ile będzie to kosztowało?

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do opieki medycznej w ramach państwowego systemu opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Nie oznacza to jednak, że opieka medyczna za granicą będzie dla nas całkowicie bezpłatna. EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski.

Czy EKUZ zapewni dostęp do bezpłatnej opieki medycznej?

Nie. Każde państwo członkowskie ustala własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych, to za co pacjent płaci, a co jest bezpłatne. Polski turysta udający się do Austrii, Niemiec, czy Czech będzie traktowany jak osoba, która jest ubezpieczona w austriackim, niemieckim, czy czeskim systemie opieki zdrowotnej.

Co jest mi potrzebne, jeżeli wyjeżdżam tylko z kartą EKUZ

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w Europejską Kartą Ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ona wydawana bezpłatnie w wojewódzkich oddziałach NFZ na postawie ważnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego w ramach polskiej publicznej służby zdrowia. Dowiedz się, jak uzyskać EKUZ. Kiedy już otrzymasz kartę zrób kilka jej kserokopii, ponieważ  w niektórych państwach wymagane jest pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Dodatkowo lekarz może żądać okazania dowodu tożsamości (najczęściej paszportu).

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka regularna - suma pieniędzy wypłacana ubezpieczycielowi, częstotliwość ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.