X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Z samym EKUZ nie jedź na narty

2014-01-07 13:30 wtorek
w górach na nartach
Wyjazd na narty już sam w sobie jest kosztowny, a w razie wypadku na stoku może okazać się jeszcze kosztowniejszy, zarówno dla poszkodowanego jak i sprawcy. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, o czym co roku na różne sposoby przypominają media ubezpieczyciele. Zobacz jakie mogą być konsekwencje finansowe w związku z nieszczęśliwym wypadkiem na stoku.

Wybierając się za granicę na narty wielu narciarzy wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest potwierdzeniem objęcia powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Na jej podstawie osobie przebywającej za granicą – w państwie członkowskim UE lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) przysługują świadczenia:
  • niezbędne z medycznego punktu widzenia,
  • konieczne do udzielenia w celu uniknięcia sytuacji, w której ubezpieczony byłby zmuszony do powrotu do swojego kraju, aby tam uzyskać potrzebne leczenie.

Karta EKUZ uprawnia do uzyskania pomocy medycznej za granicą w zakresie, który przysługuje obywatelowi objętemu powszechną opieką zdrowotną. W skrócie - pacjent taki zostanie potraktowany jak zwykły obywatel danego państwa. Należy jednak pamiętać, że kraje UE i EFTA mają różny zakres dostępu do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zapoznać się z tymi zasadami przed wyjazdem. Dokładny opis zakresu opieki lekarskiej, opłat za świadczenia medyczne oraz zasad korzystania z EKUZ w krajach członkowskich UE i EFTA znajduje się na stronach internetowych NFZ poświęconych karcie EKUZ.

Mimo EKUZ za leczenie zapłacisz, gdy...

Posiadając wyłącznie EKUZ powinniśmy się liczyć z faktem, że w jej ramach nie zostaną pokryte koszty wizyt specjalistycznych, leczenia planowanego i co najważniejsze – koszty transportu medycznego. Ponadto:
  • we Włoszech – obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne; niektóre leki na receptę sprzedawane są za opłatą ryczałtową, za inne trzeba zapłacić pełną cenę; transport do Polski jest opłacany przez pacjenta;
  • we Francji – pacjent ponosi ok. 30 proc. kosztów świadczeń medycznych, 25 proc. kosztów porady ambulatoryjnej w szpitalu, 20 proc. kosztów leczenia szpitalnego, 35 proc. kosztów transportu sanitarnego na terenie Francji, od 35 proc. do 85 proc. kosztów ceny leków; transport powrotny do Polski jest w całości pokrywany przez pacjenta;
  • w Niemczech – pobyt w szpitalu jest płatny w wysokości 10 EUR za dzień, maksymalnie za 28 dni w roku, odpłatność za środki lecznicze wynosi 10 proc. oraz 10 EUR za wypisanie recepty, za transport sanitarny na terytorium Niemiec pacjent dopłaca 10 proc., nie więcej niż 10 EUR; EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski;
  • w Austrii – za każdy dzień pobytu w szpitalu obowiązują opłaty od 8 do 16,80 EUR za dzień, maksymalnie za 28 dni w roku, za każdy lek naliczana jest bezzwrotna opłata w wysokości 4,90 EUR; transport do najbliższego szpitala jest nieodpłatny, transport medyczny do Polski, a także ratownictwo górskie i transport lotniczy są odpłatne przez pacjenta;
  • w Czechach – za wizyty lekarskie naliczane są opłaty w wysokości 30 koron czeskich, za każdy dzień w szpitalu – 100 CZK, za pilną interwencję w szpitalu podczas weekendu, w dzień świąteczny lub między 17:00 a 7:00 – 90 CZK; leki na receptę wydawane są za opłatą 30 CZK; transport sanitarny na terenie Czech jest bezpłatny, ratownictwo górskie już tak; koszty transportu do Polski pokrywa pacjent;
  • w Szwajcarii – za poradę lekarza ogólnego i specjalisty należy zapłacić 92 CHF, koszty hospitalizacji dla osób powyżej 26 roku życia wynoszą 15 CHF, z opłaty tej zwolnione są dzieci i osoby do 25 roku życia kontynuujące naukę, za przewóz karetka oraz lotniczym pogotowiem ratunkowym obowiązują dopłaty w wysokości 50 proc; koszty ratownictwa górskiego pacjent pokrywa w 50 proc, koszty akcji poszukiwawczo-ratowniczych nie są refundowane; transport do Polski nie będzie pokryty w ramach EKUZ;
  • na Słowacji – obowiązują zryczałtowane opłaty za receptę w wysokości 0,17 EUR, świadczenia ambulatoryjne i wizyta w pogotowiu – 1,99 EUR, transport medyczny jest płatny w wysokości 0,07 EUR, ratownictwo górskie jest odpłatne, tak samo transport do Polski.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Filar I - to emerytura ze zreformowanego ZUS. ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.