X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Fundusz emerytalny. Jak wybrać - wskazówki dla początkujących

Fundusz emerytalny. Jak wybrać - wskazówki dla poc
Zbliża się czas, gdy będziesz musiał wybrać drugi filar emerytalny? A może chcesz zmienić fundusz, na który zdecydowałeś się jakiś czas temu? Na co najpierw powinieneś zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek na początek.

Sytuacja na rynku OFE

W początkowym okresie funkcjonowania reformy emerytalnej, gdy do OFE zapisała się największa ich liczba (do końca 1999 roku musiał zapisać się każdy urodzony po 1 stycznia 1969 roku, a mogły - lecz nie musiały - skorzystać z takiej możliwości osoby, które przyszły na świat po 1 stycznia 1949 roku) wyboru swojego OFE dokonywano w sposób intuicyjny, czyli w ciemno.

Powodem takiego zachowania był brak możliwości weryfikacji i porównania wyników poszczególnych OFE (pierwsze OFE rozpoczęły swoją działalność w połowie 1999 roku). Dodatkowym czynnikiem był niski poziom wiedzy wśród Polaków na temat inwestowania oraz sposobu działania OFE.

Nieporównywalnie lepsza sytuacja jest obecnie. Z racji tego, że inwestycje funduszy emerytalnych mają charakter długoterminowy, dopiero po jakimś okresie można ocenić efekty ich działania – im dłuższy przedział czasowy tym lepszy uzyskuje się obraz rynku. W związku z tym nowo przystępujący do OFE, w sposób znacznie bardziej świadomy, podejmują decyzję, który fundusz wybrać.

Natomiast „starzy” członkowie na tej bazie mogą zweryfikować dotychczasowe dokonania swoich OFE i zdecydować o dalszym członkostwie lub też o przenosinach do funduszu osiągającego lepsze wyniki.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze OFE?

Przede wszystkim decyzja ta musi być podjęta rozważnie, bez pośpiechu, mądrze. Na początek polecam artykuł na temat samej reformy systemu emerytalnego w Polsce, zapoznać się z rankingami oraz praktycznymi poradami dotyczącymi OFE. Wiele takich publikacji znajdziesz w gazetach oraz Internecie.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2012-06-17 08:08 niedziela ~Aśka | [+] odpowiedz
    Kolejne losowanie już w lipcu, ciekawe ilu w tym roku da się wylosować? Wybór OFE nadal jest prosty, a mimo to ludzie nie zwracają na to uwagi. Zastanawiam się czy warto zmienić na OFE PZU Złota Jes... czytaj dalej »
  • :)
    2010-09-12 01:03 niedziela ~filigranowa | [+] odpowiedz
    Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, dochodzę to wniosku,że chyba najlepszy jest fundusz Axa :) juz go wybrałam , mam nadzieję ,że będę zadowolona i spokojna na emeryturze.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Osobowe ubezpieczenia - Do ubezpieczeń osobowych zaliczamy umowy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.