X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Niebezpieczne zmiany w OFE

2013-07-02 12:59 wtorek
Życie Direct
Na posiedzeniu Rady Ministrów 2 lipca ministrowie zająć się mieli między innymi raportem dotyczącym działania otwartych funduszy emerytalnych. Tydzień temu szefowie resortów pracy i finansów przedstawili trzy propozycje zmian w systemie emerytalnym.

Ostateczne decyzje w sprawie OFE podjęte zostaną pod koniec lipca, choć premier Donald Tusk po dzisiejszym posiedzeniu ministrów proponuje, by konsultacje trwały co najmniej do końca sierpnia. – Te dwa miesiące powinny wystarczyć rządowi, aby po przeprowadzeniu takiej debaty publicznej, zdecydować się na zaproponowanie Sejmowi (...) jednej rekomendacji – powiedział przewodniczący Rady Ministrów.

Zdania w sprawie zmian w OFE, skądinąd koniecznych, są wśród ekspertów podzielone. Leszek Balcerowicz na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Balcerowicz stwierdził, że działania rządu w sprawie OFE to propaganda a nie debata. Propozycje zmian uznał za zamach na zgromadzone w OFE oszczędności emerytalne. A wszystko „pod zasłoną fałszywych słów, takich jak dobrowolność, czy przeniesienie składki do ZUS”.

W opinii Ireneusza Jabłońskiego z Centrum Smitha obecny system emerytalny jest zbyt skomplikowany i nie tylko generuje koszty, ale też wprowadza nierówności między przyszłymi emerytami. Zdaniem eksperta najwyższe emerytury mają osoby, które pracowały najkrócej.

Centrum Smitha proponuje tzw. emerytury obywatelskie, a więc po 1000 zł dla każdego, wypłacane z budżetu państwa. Na dodatkowe świadczenie można by, oczywiście, odkładać samodzielnie.

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich uważa, że w proponowanych zmianach nie tyle chodzi o dobro przyszłych emerytów, ale o załatanie środkami z OFE dziury budżetowej. Większość Polaków zostanie „skazana” na emerytury wyłącznie z ZUS. Twierdzenie, że ZUS zainwestuje składki korzystniej niż prywatne instytucje finansowe jest, zdaniem ekonomisty, wprowadzaniem obywateli w błąd.

– Lepiej byłoby, gdyby premier wyszedł i powiedział: „Szanowni Państwo, sytuacja gospodarcza jest trudniejsza niż sądziliśmy, mamy problemy z budżetem. Proszę o państwa akceptację, że zawieszam składkę OFE na dwa lata i tym samym łatam bieżącą sytuację budżetową”. To byłoby bardziej fair – mówi Ryszard Petru.

Rządowa retoryka, zdaniem ekonomisty, dezorientuje Polaków. – Wydaje mi się, że Polacy nie wiedzą o co chodzi. Przez 15 lat słyszą, że OFE są dobre, a dziś słyszą, że OFE są złe, że obligacje są niedobre, a akcje są dobre. Uważam, że trzeba ludziom tłumaczyć wprost, że chodzi o problemy budżetowe, a nie emerytalne w tym całym pomyśle – dodaje ekspert.

Pomysły na zmiany w OFE są trzy. Pierwszy wariant zakłada umorzenie przez rząd obligacji zakupionych przez OFE i zapisanie odpowiednich kwot na indywidualnych kontach w ZUS. Towarzystwa emerytalne w przyszłości nie mogłyby też inwestować w obligacje.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Choroba - anormalny, wedle ogólnie uznanej wiedzy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.