X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

OFE - Co powinieneś wiedzieć o Otwartych Funduszach Emerytalnych?

2008-06-28 13:50 sobota
OFE - Co powinieneś wiedzieć o Otwartych Funduszac
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka podstawowych najczęściej zadawanych pytań dotyczących OFE. Wiele odpowiedzi na dręczące Cię pytania znajdziesz także w innych artykułach. Mam nadzieję, że po lekturze poniższych odpowiedzi będziesz miał mniej wątpliwości i łatwiej dokonasz wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.

W jaki sposób przystąpić do OFE?

Możesz skontaktować się z przedstawicielem wybranego funduszu emerytalnego i podpisać umowę członkowską w sposób tradycyjny. Istnieje również inna możliwość. Możesz zapisać się do funduszu online. Właściwie każdy OFE daje swoim klientom taką możliwość. W tym celu musisz odwiedzić strony internetowe funduszy.

Co to jest jednostka rozrachunkowa?

Składki przekazywane z ZUS do OFE po potrąceniu opłat przeliczane są na jednostki rozrachunkowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile środków zgromadziłeś na swoim rachunku musisz pomnożyć ilość jednostek rozrachunkowych przez ich aktualną cenę. Pamiętaj, że cena jednostek rozrachunkowych zmienia się każdego dnia.

Skąd mam wiedzieć ile środków mam na swoim koncie?

Otwarty fundusz emerytalny ma obowiązek wysyłać Ci informację na temat zgromadzonych środków. Wiele funduszy daje Ci również możliwość sprawdzenia swojego stanu konta online. Musisz tylko zalogować się w sposób opisany na konkretnej stronie funduszu. Pamiętaj, że masz prawo zamówić informacje z OFE w każdej chwili.
 
Co się stanie ze środkami zgromadzonymi na rachunku w OFE, gdy stracę pracę?

Jeśli nie pracujesz ZUS nie przekazuje składek do OFE. Dopiero, gdy ponownie podejmiesz pracę, ZUS wznowi przesyłanie części składek do OFE, do którego należysz.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2011-04-07 11:19 czwartek ~"anonim" | [+] odpowiedz
  Nie ma żadnych gwarancji, że jakikolwiek fundusz przyniesie nam zyski. Na przestrzenie kilkudziesięcu lat musi nastąpić jakiś poważny kryzys lub zawirowanie rynków kapitałowych. Nasze pieniądze rozpł... czytaj dalej »
 • 2009-10-14 23:36 środa ~mała | [+] odpowiedz
  nie ważne jaki Otwarty Fundusz Emerytalny wybierzesz najważniejszy jest agent który sprawdzi ci wysokość przekazywanych składek i wyjaśni braki części lub całości składki przecież nic nie da ci najle... czytaj dalej »
 • 2009-09-18 20:22 piątek ~adamito | [+] odpowiedz
  Nieprawdą jest, że im większy fundusz tym mniej podatny na zawirowania i kryzysy. Radzę poczytać, jakie są stopy zwrotu za ostatnie 12 miesięcy, czyli od momentu, kiedy zmagamy się z owym kryzysem. I ... czytaj dalej »
 • 2009-05-04 14:07 poniedziałek ~Aleksandra | [+] odpowiedz
  Ja wybrałam OFE POLSAT. W swoim wyborze kierowałam się danymi zgromadzonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. W szczególności brałam pod uwagę wartość jednostki rozrachunkowej oraz stopę zwrotu w dł... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Świadczenie - kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.