X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

OFE, ZUS i nasza przyszłość

2011-03-31 09:36 czwartek
Katarzyna Pelnens
Z definicji ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości – sformułowanie brutalne, ale prawdziwe.

Osoby, które opłacają składkę do ZUS, zapewniają sobie dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nasuwa się pytanie: Co oznacza w tym przypadku słowo dochód? Czy 500-700 zł miesięcznie wystarczy na godną emeryturę?

Statystyczny Kowalski poczuł wielkie oburzenie refeormą OFE, która, zdaniem rządu, ma uratować polski system emerytalny. To działanie w stylu Robin Hood'a – zabierzemy „bogatym”, aktywnym zawodowo młodym, a oddamy biednym, czyli ZUSowi. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że za 20 lat nie będzie już komu zabierać.

Młodzi wyjeżdżają z kraju, bo nie widzą perspektyw na życie w Polsce. Wolą utrzymywać emerytów na wyspach (UK), bo tam mają pewność godnego życia.

Jednym z rozwiązań problemu „Za co przeżyję na starość?” może być założenie własnej działalności gospodarczej. Pracujesz na własny rachunek, od Twojej aktywności zależy, ile zarobisz, a opłacanie comiesięcznego haraczu do ZUS daje Ci emeryturę w minimalnych granicach...

A co się stało z pieniędzmi, które zabierano nam 15 lat temu? Przecież to one powinny zadbać o wypłacalność świadczeń dla dzisiejszych emerytów. Do czyjej kieszeni one trafiły?

Ograniczenie składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych o 5% „... zmniejszy dopłaty z budżetu państwa do ZUS o ponad 170 mld zł, dając rządowi czas na ograniczenie nieracjonalnych wydatków publicznych”.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.