X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Polacy, którzy myślą o przyszłości emerytalnej robią to racjonalnie - sprawdź jak!

2016-12-02 12:44 piątek
ikze - polacy
Polacy, którzy myślą o przyszłości emerytalnej robią to racjonalnie – sprawdź jak!
Ostatnie dyskusje na temat wieku emerytalnego, wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, jak również planowane zmiany dotyczące otwartych funduszy emerytalnych skłaniają Polaków do brania odpowiedzialności za swoją emeryturę. Warto przy tym zaznaczyć, że robią to także w sposób bardzo przemyślany.
 

Polacy stawiają na IKZE


Pierwszym wyborem Polaków nie jest już indywidualne konto emerytalne (IKE), lecz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Jest to działanie zdecydowanie racjonalne, tym bardziej, że daje ono natychmiastową korzyść podatkową, gdyż  wpłatę odpisuje się od podstawy opodatkowania, a więc można zyskać nawet 1500 zł. O tym, że jest to produkt bardzo szybko rozwijający się, świadczą także statystyki Ministerstwa Finansów i KNF. W 2015 r. liczba osób korzystających z odpisu wpłat na IKZE przekroczyła 100 tyś. i była wyższa o 70 proc. w porównaniu z 2014 r. Aktywnych oszczędzających było jeszcze więcej. W 2015 r. pieniądze wpłynęły na blisko 143 tyś. rachunków IKZE. Statystyka dla IKE nie jest już taka korzystna. Liczba osób aktywnie oszczędzających jest dosyć stabilna, waha się w przedziale 260 - 270 tyś.
 
Jestem pewny, że w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o liczbę osób, które dokonają wpłat na IKZE. Jak widać, ten produkt już po siedmiu latach istnienia może pobić IKE pod względem popularności. A wszystko dzięki zachętom podatkowym, które dają „nagrodę" od razu – podkreśla Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.
 
Należy także zaznaczyć, że wypłata z konta IKZE na koniec oszczędzania bądź w przypadku śmierci zostaje objęta tylko 10-proc. ryczałtowym podatkiem dochodowym. Co ciekawe IKZE oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe może stanowić również ciekawy dodatek do ubezpieczenia na życie. Jest to przykład kompleksowego rozwiązania dla osób, które chcą chronić swoje życie i zdrowie, a jednocześnie gromadzić kapitał na przyszłą emeryturę.

 

  Sprawdź

 

Jak działa IKE i IKZE?


Wyobraźmy sobie, że dziś zaczynamy oszczędzać na emeryturę na kontach IKE i IKZE wpłacając w ciągu roku maksymalną możliwą kwotę, która obecnie wynosi ok. 17 tys. zł (łącznie dla IKE i IKZE), lecz ten limit co roku rośnie. Przez 10 lat, uwzględniwszy stopniowy wzrost tego limitu, wpłacilibyśmy ok. 180 tysięcy złotych. Przy średnich stopach zwrotu na poziomie ok 7% z IKE i IKZE w ciągu 10 lat na naszym koncie może być już 250 tysięcy złotych. Jednak IKZE i IKE są kontami dla wszystkich nie tylko dla najbogatszych. Wpłaty mogą być dokonywane nawet w niewielkich kwotach np. 50 zł i mogą być często dokonywane w dowolnym dogodnym terminie.
 

Ranking dziennika Rzeczpospolita


Zainteresowani oszczędzaniem przy pomocy IKE i IKZE oraz wynikającymi z nich korzyściami podatkowymi powinni zapoznać się z najnowszym zestawieniem najkorzystniejszych ofert IKE oraz IKZE, przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Spośród wszystkich uwzględnionych instytucji finansowych Nationale-Nederlanden zajęło w nim pierwsze miejsce w klasyfikacji IKE oraz IKZE w ramach DFE oraz polis na życie z UFK. Advertisement
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Cesjonariusz - Cesjonariusz to osoba, na ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.