Położona między Morzem Bałtyckim a Sudetami i Karpatami, z bogatą i ciekawą historią – Polska stanowi atrakcyjne miejsce do zwiedzania nie tylko dla turystów krajowych. W rankingach najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Polski niezmiennie królują Tatry, Kraków, Wrocław, Sopot czy Mazury. Jest jednak wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, których atrakcyjność została zapomniana.
Zainteresowanie Polską ciągle rośnie. Największy na świecie wydawca przewodników turystycznych Lonely Planet zaliczył kraj nad Wisłą do grona najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie na spędzenie wakacji w 2016 r. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie czy Wrocław w roli Europejskiej Stolicy Kultury tylko podsyciły zainteresowanie naszym krajem.
Duża liczba zagranicznych odwiedzających, ale też niemało Polaków wybierają się zazwyczaj w miejsca znane i popularne. Czasami warto obrać nieco inny kierunek, mniej rozreklamowany, przez co też mniej zatłoczony, ale równie atrakcyjny.
Zapewnij sobie bezpieczną podróż
Niedoceniane miejsca
1. Pszczyna
Położona jest w jednym z najbardziej przemysłowych regionów Polski na Górnym Śląsku. Znajduje się tam jedno z najcenniejszych miejsc w naszym kraju – dawna rezydencja magnacka, która, jako jeden z niewielu europejskich obiektów tego typu, przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie. Jej historia sięga już XI wieku, ale dzisiejszy neobarokowy wygląd obiekt zawdzięcza przebudowie z II połowy XIX wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć wnętrza zamku, które nie noszą śladów zniszczeń z czasów II wojny światowej. Całe wyposażenie i meble zachowały się do dziś. Dodatkowo zamek otoczony jest przez przepiękny park angielski o powierzchni 156 ha.
2. Spisz i Podhale
Wczasy na Podhalu albo Spiszu mogą być dobrym pomysłem dla miłośników zarówno pięknych,
górskich krajobrazów, jak i wymarzonej ciszy. Ceny tam też są dużo niższe niż w przereklamowanym Zakopanem . Warte odwiedzenia są przepiękne zamki:
Dunajec w Niedzicy czy
Zamek Spiski po słowackiej stronie Spiszu. Małopolski
Szlak Oscypkowy, łączący 31 bacówek, daje możliwość spróbowania świeżych wyrobów z mleka owczego: oscypka, bryndzy, bundzu, żentycy czy redykołek .
3. Żyrardów
Początki tego przemysłowego miasteczka położonego nieopodal Warszawy sięgają 1833 roku, gdy Filip de Girard, wynalazca m.in. turbiny wodnej zorganizował na jego obecnym terytorium na zlecenie rządu Królestwa Polskiego mechaniczną przędzalnię lnu. Osada fabryczna znajdująca się w Żyrardowie jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z XIX wieku. Blisko 300 żyrardowskich budynków znajduje się w rejestrze zabytków. Warto odwiedzić Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z witrażami będącymi dziełem Józefa Mehoffera.
4. Podlasie
Podlasie kojarzy się głównie z Puszczą Białowieska, ale to też Puszcza Knyszyńska czy Biebrzański Park Narodowy. Są to miejsca dużo spokojniejsze. Życzliwi mieszkańcy oferują lokalną kuchnię, która należy do najlepszych w kraju. Szczególnie polecane jest miasteczko Tykocin, gdzie na niedużym obszarze znajduje się m.in. synagoga, zamek, a nawet miejsce mocy. W pobliskich Kiermusach w "Ostoi Żubra" działa pierwsza prywatna zagroda hodowlana żubrów. Zobaczymy tu także wiernie odbudowany kasztel graniczny, znajdujący się niegdyś pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczpospolitą, w którym obecnie działa Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana.
5. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie
W pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów w województwie dolnośląskim znajdują się malownicze Kolorowe Jeziorka. Obszar podlega ochronie dzięki ustanowieniu Rudawskiego Parku Krajobrazowego, stanowiącego fragment Rudaw Janowickich - pasma górskiego o powierzchni 90 km kw, graniczącymi z Górami Kaczawskimi na północy i Kotliną Jeleniogórską na zachodzie. Wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy, kryją się kolorowe zbiorniki, które w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Najniżej położone są Zielone i Purpurowe ( ok. 550 - 560 m n.p.m.), następnie można zobaczyć zjawiskowe Lazurowe Jeziorko, a najwyżej leży najmniejsze z nich - Zielony Stawek (na ok. 730 m n.p.m.).
6. Lubiąż
Opactwo Cystersów w Lubiążu to prawdziwe arcydzieło architektury. Jest największym opactwem cysterskim, a także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Zajmuje powierzchnię większą od Zamku na Wawelu, a fasada ma długość 223 metrów i tym samym nosi tytuł najdłuższej barokowej fasady w Europie. Najbardziej imponującym skarbem są jednak wspaniałe wnętrza opactwa, przywodzące na myśl wystawne komnaty Wersalu. W 1996 roku udostępniono zwiedzającym Salę Książęcą, która sama w sobie stanowi wspaniały zabytek. Ma 400 m kw. powierzchni, a wypełniają ją dzieła prawdziwych mistrzów - rzeźby Józefa Mangoldta czy malowidła Christiana Bentuma.
7. Kopalnia Soli Kłodawa
190 km od Warszawy, między Koninem a Kutnem, znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna zlokalizowana 600 metrów pod ziemią. Jest to jedyna kopalnia, gdzie wydobywana jest sól różowa (tzw. lampkowa). Innych tego typu kopalni działających w Iranie i Pakistanie nie można zwiedzać.
Zwiedzaj bezpiecznie!
Każda podróż to nowe doświadczenia i przeżycia, zapisujące się na wiele lat w naszej pamięci. Po kilku lub kilkunastu latach wspomnienia przeżytych przygód wywołują uśmiech na twarzach słuchaczy. Najciekawsze punkty dotyczą zazwyczaj sytuacji nietypowych, niecodziennych. Kiedy nasza podróż nagle nie idzie według szczegółowego planu, bo okazało się, że pękła opona w aucie, będącego jedynym środkiem transportu, i to nie jedna a dwie czy nawet trzy. A my znajdujemy się w miejscu mało zaludnionym! Albo pojechaliśmy na wczasy na Podhale i skradziono nam bagaż z rzeczami „bardzo osobistymi”. Nie ma w tym nic dziwnego. Takie bowiem sytuacje zdarzają się częściej, niż byśmy chcieli.
Rozwiązanie jest zawsze. Za niecałe 20 zł możemy wykupić p
olisę turystyczną na Polskę z ubezpieczeniem na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń (NNW), ubezpieczeniem bagażu oraz pomocą organizacyjną i informacyjną (assistance) i cieszyć się wycieczką.
Irena Jedinskaja
Ubezpiecz się na wyjazd