X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czy polisa obejmuje choroby przewlekłe?

2016-08-16 11:19 wtorek
Życie Direct

Cukrzyca, nowotwory, niewydolność serca – z tymi chorobami najczęściej zmagają się Polacy. Spora część rodaków, także ze zdiagnozowaną dolegliwością, decyduje się na wyjazd za granicę w celach rekreacyjnych bądź zarobkowych. Ale nawet posiadanie odpowiedniej polisy turystycznej nie gwarantuje, że w każdym przypadku ubezpieczyciel przyzna odszkodowanie. 

Wyjątki te powinny być wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a dokładniej w spisie wyłączeń od odpowiedzialności. Choroby przewlekłe są traktowane dwojako – albo znajdują się we wspomnianym dokumencie OWU i z tego tytułu podobne przypadki nie kwalifikują się do odszkodowania, albo stanowią umowę oddzielną na zasadzie rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej pod nazwą następstwa choroby przewlekłej.

 

    ZOBACZ CO MOŻE PORÓWNYWARKA


Na co chorują Polacy?

Bardzo pomocny w odpowiedzi na to pytanie jest raport Światowej Organizacji Zdrowia. Szczegółowa analiza obrazuje stan zdrowia społeczeństwa z podziałem na kraj zamieszkania. Z badań wynika, że w Polsce w roku 2014 zanotowano 374 tys. zgonów. Polacy najczęściej umierali na jedną z pięciu chorób.
 

Piramida chorób, na które najczęściej umierają Polacy. Źródło: opracowanie własne

 
Powyższe liczby nie biorą się z niczego. Umieralność Polaków jest warunkowana czynnikami ryzyka. Są nimi nałogowe palenie papierosów, spożywanie alkoholu, podwyższone ciśnienie krwi i otyłość. Głównie te ryzyka prowadzą w prostej linii do dalszych komplikacji zdrowotnych i w konsekwencji do zdiagnozowania którejś z chorób przewlekłych.
 
Ciekawy, ale i optymistyczny wniosek płynie z badania nad poziomem zgonów z powodu chorób serca. Na przestrzeni lat 2000 – 2012 wyraźnie zarysowuje się tendencja spadkowa. Wśród mężczyzn w 2000 r. to 455 przypadków śmiertelnych na każde 100 tys. osób, a już 12 lat później 335. Spadek jest widoczny również u kobiet – z 275 na 197 osób w 2012 r.
 
W nowotworach – drugich pod względem współczynnika umieralności - liczba zgonów wśród mężczyzn spadła z 230 (2000 r.) do 205 (2012 r.) na każde 100 tys. mieszkańców. Podobnie jest wśród kobiet – ze 140 na 120 w tym samym okresie czasu. 
 
 

Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie?

Rozszerzenie polisy o choroby uznawane za przewlekłe niesie za sobą wzrost składki. Ile zatem wynosi zwyżka? Nawet 400% w stosunku do ceny podstawowej, ale zdarzają się też oferty, w ramach których ubezpieczony będzie mógł powiększyć ochronę o choroby przewlekłe za nieco ponad 100% wartość składki podstawowej. Kwotę łatwo ustalić w 3 prostych krokach:
 
1. Różnice są najlepiej widoczne na wynikach uzyskanych za pomocą prostej porównywarki.
 
 
2. Najpierw trzeba określić profil osoby wyjeżdżającej.
 
  • ESTONIA – kraj wyjazdu
  • 13.10.2016 – data wyjazdu
  • 29.10.2016 – data powrotu
  • TAK – wszyscy ubezpieczeni znajdują się w kraju w czasie wykupywania polisy
  • 1 – liczba wyjeżdżających
  • 31.08.1944 – data urodzenia wyjeżdżającego
  • NNW – opcje dodatkowe
  • NIE – uprawianie sportu
  • CHOROBA PRZEWLEKŁA – inne rozszerzenia
  • NIE – wyjazd do pracy
 
3. Następnie porównać dostępne pakiety, które różnią się między sobą wysokością gwarantowanej sumy kosztów leczenia.
 
   

Pakiet ochrony

Podstawowy
 
10-20 tys. €
Standardowy
 
20-30 tys. €
Wyważony
 
40-50 tys. €
Maksimum
 
60-70 tys. €
VIP
 
<100 tys. €
 

Koszty leczenia

 

EUROPA

 

65
195

 

76
229

 
91
272
 
130
392
 
181
544
 

GENERALI

 

75
318

 
91
385
 
124
614
 
131
734
 
284
1213
 

SIGNAL IDUNA

 

78
181

 
94
220
 
144
289
 
148
303
 
-
-
 

AXA

 

82
326

 
109
435
 
148
783
 
171
592
 
120
483
 

ALLIANZ

 
94
236
 
148
370
 
196
370
 
296
739
 
-
-

Tabela 1. Zestawienie z dnia 12.08.2016 na stronie polisaturystyczna.pl. Wartości polis wyrażone w PLN odnoszą się do opcji z chorobą przewlekłą i bez niej. Źródło: opracowanie własne
 

    DOBIERZ OPCJE POLISY


Czytanie ze zrozumieniem, czyli OWU

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, decydując się na wyjazd zagraniczny, powinny uwzględnić w budżecie większe środki na wykup polisy. Jednak, co pokazuje powyższe zestawienie, taka ochrona oscyluje wokół zaledwie jednej doby w średniej klasie hotelu.
 
Wykupione rozszerzenie może okazać się za granicą bezcenne i zwyczajnie uratować domowy budżet przed poważnym zadłużeniem na wiele lat, dlatego niewątpliwie warto posiadać odpowiednie zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej. Ale co znaczy „odpowiednie”? Przede wszystkim należy upewnić się, czy konkretny przypadek znajduje się na liście chorób przewlekłych danego ubezpieczyciela.
 
Wszelkie wątpliwości rozwieje lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – najlepiej jeszcze przed udaniem się w podróż. Dokument OWU jest możliwy do pobrania bez konieczności wcześniejszego zakupu polisy. Pomocne będzie szczególnie zapoznanie się z tytułową definicją. Każde z Towarzystw podobnie określa problem, ale podobnie to nie znaczy, że identycznie.
 

Michał Ratajczak

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Rozwiązanie umowy ubezpieczenia - może nastąpić z różnych przyczyn: ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź