X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jaka waga bagażu do samolotu?

2016-09-29 09:41 czwartek
Październik to ostatni moment na upalne wakacje, a dostępne na rynku oferty koncentrują się na krajach położonych wokół Morza Śródziemnego. Tam też jest najbliżej i stosunkowo najtaniej po tzw. sezonie wysokim. Aby jesienny wyjazd był naprawdę udany, warto rozpocząć przygotowania już teraz i pomyśleć o kluczowych kwestiach jak bagaż czy ubezpieczenia. 

 
Przygotowania do wyjazdu zagranicznego to nie tylko zakup biletu czy wycieczki w biurze podróży. To ostatnie może być zresztą powodem wielu rozczarowań szczególnie w kwestii dotyczących ubezpieczenia.
 
Polisa zawiera się przeważnie w cenie wykupionej wycieczki, ale najczęściej jest dodawana w okrojonej wersji z niską sumą ubezpieczenia i wąskim zakresem ochrony. Oferty polis przedstawiane przez biura podróży przypominają szkolne NNW – tanie, a w razie przykrego zdarzenia wypłata zadośćuczynienia jest symboliczna w stosunku do poniesionych wydatków, np. z tytułu leczenia.

Dopasuj polisę na wyjazd


Ile kosztuje dodatkowy kilogram na bagaż?

Dopasowane do wyjazdu musi być nie tylko ubezpieczenie, ponieważ nieznajomość szczegółów umowy polisy może przysporzyć wielu kłopotów finansowych. Podobnie jest z bagażem zabieranym na pokład samolotu – zarówno tym podręcznym, jak i rejestrowanym.
 
Linie lotnicze to najwygodniejszy środek komunikacji w drodze na urlop. Aby jednak komfort podróżowania pozostał niezachwiany, trzeba przestrzegać regulaminu danego przewoźnika. Zabierany ze sobą bagaż jest poddawany największej liczbie różnego rodzaju ograniczeń pod względem sztuk, wielkości, wagi oraz rodzaju. Do tego dochodzi szereg wykluczeń podyktowanych względami higieny czy bezpieczeństwa.
 
Każdy  z przewoźników ma prawo ustalać zasady transportu tak osób, jak i bagażu na indywidualnych zasadach, jednak dla ułatwienia stosuje się porównywalne procedury, co nie znaczy wcale, że wszędzie wyglądają one jednakowo.
 
 

Szczegół ma znaczenie i cenę

Opłata za nadbagaż przy odprawie pasażerskiej może skutecznie zepsuć nastrój i nadwerężyć budżet podróżnego. Dla uniknięcia stresujących sytuacji warto stosować się do kilku poniższych zasad:
  • w skład wymiaru bagażu wchodzą też elementy wystające jak rączki, kółka i uchwyty,
  • opłata za dokupienie kolejnego bagażu bezpośrednio u obsługi lotniska to koszt wielokrotnie wyższy niż na etapie rezerwacji internetowej i wyboru opcji,
  • niektóre przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym mogą podróżować w torbie rejestrowanej,
  • chcąc przewieźć sprzęt sportowy, jak narty czy rower, należy dopytać o szczegóły danego przewoźnika na stronie lub przez infolinię.
     
 

Bagaż rejestrowany
WAGA maks.

Bagaż rejestrowany
ROZMIAR maks.
Opłata za nadbagaż Szczegóły

Wizz Air

23 kg
32 kg
149 × 119 × 171 cm jako kolejna sztuka bagażu
opłata uzależniona od trasy i sezonu:
sezon: 9.06 - 23.09
oraz 15.12 – 7.01
 

easyJet

20 kg 275 cm (łącznie)  
na lotnisku:
50 PLN / kg
 
online:
54 PLN do 23 kg
108 PLN do 26 kg
162 PLN do 29 kg
216 PLN do 32 kg
 
podróżny może zabrać maks. do 3 sztuk bagażu do 20 kg każdy

KLM

23 kg- economy
32 kg - business
158 cm (łącznie) b.d.
liczba bagażu rejestrowanego jest uzależniona od klasy lub taryfy
 

Lufthansa

23 kg- bezpłatny
32 kg
158 cm (łącznie) od 50 EUR / kg
 

im wyższa klasa, tym większy bagaż i więcej sztuk można nadać
 

LOT

23 kg–economy
32 kg– business
158 cm (łącznie) od 200 PLN
waga bagażu rejestrowanego jest uzależniona od klasy podróży
 

Ryanair

15 kg
20 kg
81 x 119 x 119 cm na lotnisku:
47 PLN / kg

cena bagażu rejestrowanego  uzależniona od jego wagi oraz okresu podróży
 

 Tabela 1. Kryteria wybranych przewoźników lotniczych odnośnie wagi przewożonego bagażu
Źródło: opracowanie własne


 

Bezpiecznie za granicą

Przygotowując się do urlopu, należy zwrócić uwagę na kwestię zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji. Wybierając kierunek wyjazdu i rodzaj zaplanowanej aktywności warto przeanalizować, co może się zdarzyć i wówczas oszacować sumę ubezpieczenia, która będzie wystarczająca na pokrycie wydatków związanych z powrotem do zdrowia.
 
O ile w sytuacjach pogorszonego samopoczucia bądź bólu zęba ubezpieczony może sam udać się do lekarza, o tyle w sytuacjach nagłego wypadku, utraty przytomności lub złamania kończyny, niezbędny będzie transport medyczny. Koszty leczenia są wówczas powiększone o rachunek za transport medyczny – znacznie droższy od pasażerskiego. W tym przypadku cena zależy od pojazdu (karetka, helikopter czy ambulans lotniczy), dystansu oraz rodzaju pomocy udzielonej podczas transportu.
 
- Wraz z odległością od Polski, rosną koszty ewentualnego transportu medycznego. Im dalsza destynacja turystyczna, tym drożej, a sam proces organizacji transportu może być czasochłonny i bardzo skomplikowany, wymagający zaangażowania kilku środków transportu. Przykładowo transport samolotem sanitarnym z Kenii kosztowałby ok.  30 000 EUR, z Azji Środkowej – 45 000 EUR, z Azji Południowej i Wschodniej, Ameryki Południowej – nawet do 100 000 EUR - wylicza Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.
 
Warto też zadbać o zabierany bagaż, który może ulec zniszczeniu bądź paść łupem złodziei.
Poszerzenie zakresu ochrony w posiadanej polisie turystycznej o bagaż nie wpłynie znacząco na wysokość składki, a zapewni urlopowiczowi dodatkowy komfort. Wspomniane usługi assistance odnoszą się także do bagażu, a dokładniej jego opóźnienia bądź zagubienia, gwarantując natychmiastową pomoc dla osoby ubezpieczonej.
 
 

Michał Ratajczak
 
Materiał na podstawie informacji prasowej
Europ Assistance Polska

 

Sprawdź najtańsze oferty

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Limit Odpowiedzialności - górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź