X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Maleje liczba Polaków ubezpieczających się podczas wyjazdów zagranicznych

2014-07-08 11:45 wtorek
Ponad połowa Polaków wyjeżdżających za granicę w ostatnich 12 miesiącach nie wykupiła ubezpieczenia turystycznego - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez instytut IMAS. To aż 17 punktów procentowych więcej w porównaniu do analogicznego badania z 2011 r. Ufamy, że nic nam się nie stanie, czy po prostu nie wiemy, czym grozi brak polisy?

Podczas minionych 12 miesięcy ponad 60% Polaków spędziło przynajmniej 2-dniowy urlop poza miejscem zamieszkania. Ponad połowa z nich wybrała za cel zagranicę, a swój pobyt w większości przypadków zaplanowali bez pomocy biura podróży. Spośród tej grupy aż 58% osób wyjechało bez ubezpieczenia turystycznego.

Taki obraz daje najnowsze badanie konsumenckie Grupy Europa „Ubezpieczenia podróży turystycznych Polaków”, wykonane w czerwcu br. Pozwoliło ono porównać poziom świadomości ubezpieczeniowej Polaków i towarzyszących temu motywacji do wyników analogicznego badania z 2011 r.

Jak wynika z najnowszego badania, wśród ulubionych turystycznych destynacji Polaków dominują kraje Unii Europejskiej – aż 88% wyjeżdżających wybrało w ostatnim roku właśnie kraje Wspólnoty. Większość badanych, bo aż 76%, zdecydowało się samodzielnie zorganizować wyjazd. Co oznacza również konieczność zadbania o bezpieczeństwo na własną rękę.

Ubezpieczenie? Nie potrzebuję

Tymczasem pomimo niezmiennego zainteresowania wyjazdami zagranicznymi, rosnącej dostępności międzynarodowych połączeń komunikacyjnych i coraz bardziej kuszącej oferty turystycznej skierowanej do polskich turystów, zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi maleje.

Jak pokazało nasze badanie, aż o 17 punktów procentowych spadł odsetek osób ubezpieczających się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń podczas wyjazdów zagranicznych – mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa. – Zgodnie z naszym badaniem sprzed trzech lat, ubezpieczenie turystyczne wykupiło osobiście 40 proc. pytanych. W tym roku było to już tylko 26 proc. - mówi wiceprezes. 

TU Europa - dane o polisach turystycznych


Jako powód niewykupienia polisy większość ankietowanych (56%) podaje brak potrzeby ubezpieczania się. Badani przez IMAS International twierdzą, że nigdy nic złego im się nie przydarzyło, w związku z tym nie wykupują ubezpieczeń na podróż. Kolejne 15% ankietowanych jest przekonanych, że na terenie Unii Europejskiej nie jest potrzebne ubezpieczenie i aż do 15% wzrosła liczba respondentów, którzy zapomnieli lub nie zdążyli nabyć polisy.

EKUZ? Coś słyszałem…

- Polacy wciąż nie mają pełnej świadomości co do tego, jak wygląda kwestia opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej – zauważa Mariusz Górski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych Grupy Ubezpieczeniowej Europa. - Ponad połowa naszych ankietowanych, którzy odwiedzili ostatnio kraje UE, jest przekonana, że NFZ pokrywa w pełni koszty leczenia na terenie Wspólnoty. 14 proc. przyznaje wprost, że tego po prostu nie wie – mówi Mariusz Górski.

O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego – podstawowym dokumencie gwarantującym turystom podróżującym po Europie opiekę medyczną - słyszało 53% wszystkich ankietowanych. Aż 8 na 10 z nich nigdy nie sprawdzało, jaki zakres świadczeń jest pokrywany dzięki karcie.

- Większość z naszych ankietowanych zapewne nie wie, że EKUZ nie chroni nas w 100 proc. Wysokie koszty zagranicznego leczenia pokrywane są w około 80 proc. i to wyłącznie w państwowych placówkach. Resztę, a także pełne koszty ratownictwa czy transportu medycznego, polski pacjent musi zapłacić sam – mówi Mariusz Górski. – Taka niewiedza może się okazać bardzo bolesna, również dla naszego portfela – przestrzega ekspert.

Przykładowe koszty leczenia podczas wyjazdów wakacyjnych (dane TU Europa):
  • Chorwacja - jednorazowa wizyta u dentysty z bolącym zębem w prywatnej klinice (niestety najczęściej tylko prywatne ośrodki medyczne dostępne są dla chorego w szerszym zakresie godzinowym – czyli popołudniu i w weekendy) to koszt 250 euro, tj. 1 000 zł. 
  • Turcja – turystka ucierpiała podczas wakacji nad Morzem Egejskim. Do Polski musiała być przewieziona pod respiratorem. Koszt transportu austriackim lotem sanitarnym wraz z inną pacjentką na pokładzie wyniósł 10 300 euro, tj. 41 200 zł. Jeśli leciałaby bez współpasażerki, koszt wyniósłby 18 000 euro, czyli aż 72 000 zł. 
  • Tajlandia - udzielenie pomocy ambulatoryjnej po ugryzieniu przez bezpańskiego psa oraz szczepienie przeciw wściekliźnie to koszt niemal 1 000 zł. 
Badanie na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa zostało przeprowadzone przez instytut badawczy IMAS International w czerwcu 2014 r. metodą CATI, tj. telefonicznie, na próbie 600 osób w wieku 18-70 lat dobranej losowo-kwotowo. Poprzednie badanie Grupy Europa wg tych samych parametrów zostało wykonane przez IMAS International w marcu 2011 r.  

Źródło: TU Europa
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Cedent - Cedent – osoba dokonująca ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź