X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Niebezpieczne dyscypliny sportów zimowych a wyłączenia

2016-02-24 11:35 środa
freerider
Wyjeżdżając w góry z zamiarem szusowania na stoku, przed zakupem polisy turystycznej należy się upewnić, jak towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje uprawiany przez nas sport zimowy. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. Jeżeli jest uznawany za ekstremalny, to w razie nieszczęśliwego zdarzenia możemy nie otrzymać odszkodowania.

Dopasuj polisę turystyczną


Zimowy aktywny wypoczynek zazwyczaj kojarzy się nam z nartami i snowboardem. Jednak lista sportów zimowych jest znacznie dłuższa i obejmuje dyscypliny często mniej znane, jak również niebezpieczne. Jeżeli wyjeżdżamy z zamiarem uprawiania właśnie tego typu sportów, koniecznie musimy to zgłosić ubezpieczycielowi – inaczej wszelkie koszty będziemy musieli pokryć sami.
 
Amatorsko czy wyczynowo?
 
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zamieszcza definicje, na podstawie których rozróżnia sporty amatorskie od ekstremalnych.
 
TU Warta „Travel plus” do amatorskich sportów zimowych zalicza wszelkie rekreacyjne uprawianie sportów na oznakowanych szlakach, trasach zjazdowych, czy wyznaczonych akwenach. Są to: narciarstwo zjazdowe, biegowe, wodne, snowboarding, windsurfing, jazda na skuterach śnieżnych i wodnych. Natomiast ekstremalnymi według Warty są sporty wysokiego ryzyka, uprawiane celem osiągnięcia maksymalnych wrażeń, w szczególności: narciarstwo poza oznakowanymi trasami czy skoki narciarskie.
 
TU Allianz „Globtroter” z kolei dzieli uprawianie sportów na amatorskie i wyczynowe. Każda aktywność sportowa ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek lub rozrywka jest definiowana jako amatorska:
 
 • amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych, m.in.: badminton, fitness, tenis stołowy czy ziemny,
 • amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka: maratony, jazda konna, skoki do wody, rugby i inne,
 • amatorskie uprawianie sportów zimowych wysokiego ryzyka: bobsleje, bojery, hokej, kite-skiing, kite-snowboarding, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach, saneczkarstwo czy snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach,
 • amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych: free-skiing, czyli narciarstwo zjazdowe poza oznaczonymi trasami, narciarstwo ekstremalne, heli-skiing, heli-snowboarding, wspinaczka lodowa.
 
Regularne uprawianie dyscyplin sportowych, uczestniczenie w treningach, a także udział w zawodach lub imprezach sportowych uznawane jest przez Allianz jako wyczynowe uprawianie sportu.
 
Na podanych przykładach widać, że każde towarzystwo indywidualnie określa te dyscypliny sportów, które są ekstremalne. By mieć pewność w jaki sposób jest kwalifikowana dana dziedzina sportu, najlepiej jest dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 
Najczęstsze wyłączenia
 
Podstawowy zakres polisy turystycznej zazwyczaj nie obejmuje niebezpiecznych dyscyplin sportów.
 
Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności przy Kosztach Leczenia (w zależności od towarzystwa, zakres i zapisy mogą się nieznacznie różnić):
 
 •     umyślnego działania bądź w wyniku jawnego niedbalstwa,
 •     przebywania pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
 •     zatrucia alkoholem, lekami lub narkotykami,
 •     popełnienia bądź próby popełnienia przestępstwa lub działań niezgodnych z prawem obowiązującym w kraju aktualnego pobytu,
 •     popełnienia samobójstwa lub jego próby.
Odszkodowania nie otrzymamy też za zdarzenie, które nie jest uwzględnione w polisie. Warto wykupić najbogatszą opcję, zawierającą poniższe rozszerzenia:
 
 •     o uprawianie sportów, dostosowane do wybranej dyscypliny i stopnia zaawansowania
 •     następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 •     odpowiedzialności cywilnej (OC),
 •     ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego,
 •     chorób przewlekłych (oczywiście jeżeli chorujemy przewlekle).
 
Warto więc wykupić polisę z odpowiednim zakresem ochrony i spędzić czas przeznaczony na odpoczynek w atmosferze beztroski.
 
Irena Jedinskaja

Sprawdź oferty polis turystycznych

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kombinowane ubezpieczenie - obejmuje na podstawie jednej polisy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź