X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Okres ważności EKUZ – zmiana w 2017 roku

2017-02-21 15:11 wtorek
ekuz ważność
W lutym 2017 roku nastąpiło wydłużenie okresu ważności EKUZ. Obowiązujący dla większości czas 6 miesięcy został zmieniony na 12. Oznacza to, że możemy przez cały rok podróżować po Europie, mając zapewnioną podstawą ochronę. Czy coś jeszcze się zmieniło?

Do zmiany doszło na podstawie Zarządzenia nr 9/2017/DWM Prezesa Narodowego Funduszu z dnia 13 lutego 2017 r. w sprawie okresu ważności oraz trybu wydawania EKUZ w związku z pobytem czasowym w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po podpisaniu, co oznacza, że karty wydawane od 14 lutego mogą mieć nowy termin ważności.

    Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!

 

EKUZ – nowy okres ważności

Obecnie, większość osób, które mogą wyrobić kartę, będzie mogła liczyć na 12 miesięczny okres ważności.  Biorąc pod uwagę wszystkich posiadaczy EKUZ okres ważności wynosi maksymalnie:
 • 5 lat dla pobierających świadczenia emerytalne;
 • 12 miesięcy (dawniej 6 miesięcy) dla:
  • zatrudnionych (m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, osoby duchowne, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariusze służb mundurowych, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, BOR, posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy oraz ławnicy)
  • prowadzących działalność gospodarczą (rolniczą oraz pozarolniczą),
  • pobierających świadczenia rentowe,
  • studentów (zgłoszonych do ubezpieczenie zdrowotnego przez uczelnię),
  • członków rodziny ubezpieczonego (zgłoszonych do ubezpieczenie zdrowotnego).
 • 6 miesięcy dla:
  • nieubezpieczonych osób poniżej 18 roku życia (w przypadku, gdy do daty ukończenia 18 lat pozostało mniej niż 6 miesięcy, karta ważna jest do daty 18 urodzin),
  • nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu,
 • 2 miesiące dla bezrobotnych zarejestrowanych w UP jako osoba bezrobotna;
 • 90 dni dla osób kwalifikujących się do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej;
 • 42 dni dla nieubezpieczonych kobiet w okresie połogu.
karta ekuz ważność

Źródło: https://ekuz.com.pl

Jakie korzyści niosą za sobą zmiany?

Miejmy nadzieję, że w oddziałach NFZ spotkamy się z mniejszymi kolejkami, które do tej pory w sezonie wakacyjnym były naprawdę uciążliwe. Dla osób często podróżujących, to przede wszystkim oszczędność czasu. Zamiast wybierać się do NFZ 2 razy w roku, teraz wystarczy tylko raz. Polecamy wyrobienie karty EKUZ w miesiącach zimowych (najlepiej po sezonie narciarskim), wtedy z pewnością unikniesz kolejek, a ubezpieczenie obejmie Twój wakacyjny wyjazd za granicę.

Ponieważ ważność karty EKUZ została wydłużona, NFZ spodziewa się mniejszej liczby interesantów, a co za tym idzie, zmniejszenia kosztów administracyjnych. Jak podano w uzasadnieniu Zarządzenia, przy przyjętych założeniach, NFZ może zyskać nawet 125 000 zł.
ku ubezpieczenie

Dopełnienie ochrony z polisą turystyczną

Wyrobienie karty EKUZ jest na tyle bezproblemowe, że warto ją posiadać, nawet jeżeli dopiero planujemy wyjazd za granicę. Roczny termin ważności karty pozwala na zabezpieczenie wielu podróży, ale czy zapewnia wystarczającą ochronę. Dopełnieniem EKUZ powinna być indywidualna polisa turystyczna. Jeżeli masz co do tego wątpliwości, a przeszkodą jest dla Ciebie koszt, powinieneś na to spojrzeć z innej strony.

Czy wiesz, że w wielu państwach nie wystarczy okazanie karty, aby uzyskać bezpłatną opiekę? Przeważnie musisz opłacić określoną kwotę, która może wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wydanie takiej kwoty jeszcze przed wyjazdem na ubezpieczenie, które nie tylko zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia, ale również może zapewnić ubezpieczenie NNW, OC oraz co ważne, transport medyczny do Polski, którego NFZ w ramach EKUZ nie finansuje.

Źródło: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/

Julietta Pawlak

 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Lokal mieszkalny - mieszkanie w bloku lub kamienicy, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź