X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Sporty na wakacjach a ubezpieczenie – zwykła polisa nie zawsze pomoże

2014-08-05 13:34 wtorek
bungee
Planujesz aktywny wypoczynek? Spacery po górach, jazda na rowerze, pływanie, nurkowanie czy windsurfing – jeżeli planujesz uprawiać sporty na wakacjach, koniecznie pomysł o właściwym zabezpieczeniu. Uwaga: nie każda polisa turystyczna gwarantuje ochronę od zdarzeń wynikających z uprawiania sportów. Najczęściej wymaga to zakupu zwyżki w ubezpieczeniu.

Mówi się, że sport to zdrowie. Jest w tym wiele prawdy, o ile nie przesadzamy z nadmiernym wysiłkiem i nie ignorujemy zasad bezpieczeństwa. Niestety prawdą jest również, że uprawianie sportów zwiększa ryzyko doznania urazów. Z tego też względu firmy ubezpieczeniowe dzielą aktywność sportową na kilka rodzajów:

1. Sporty amatorskie. Dość problematyczna grupa. Za sporty amatorskie lub inaczej rekreacyjne uprawianie sportu uznaje się aktywność służącą rozrywce i aktywnemu wypoczywaniu. To bardzo rozmyta definicja i różnie ją można rozumieć. Chodzi tutaj o takie zajęcia jak np. pływanie przy hotelowym basenie, jazdę na rowerze w ośrodku wypoczynkowym, siatkówkę na plaży itd. W niektórych firmach ubezpieczeniowych uprawianie sportów amatorskich nie wiąże się z zakupem dodatkowej zwyżki, w innych tak. Czasem jednak to, co nam wydaje się rekreacyjnym uprawianiem sportu, dla ubezpieczyciela podchodzi już pod inną kategorię.

    Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!

2. Sporty wysokiego ryzyka. Są to sporty, które ubezpieczyciel uznaje za bardziej ryzykowne pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku np. jeździectwo, wspinaczkę wysokogórską, czy nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem (uwaga: lista sportów wysokiego ryzyka może być różna w różnych firmach ubezpieczeniowych). Ryzyko jest na tyle duże, że zwyżka za uprawianie takich sportów wynosi 100 proc. w polisie turystycznej. Oznacza to, że jeśli dzienna ochrona kosztuje nas standardowo np. 6 zł, to ze zwyżką 100 proc. dzienna ochrona będzie nas kosztować 12 zł.

3. Sporty ekstremalne. Najbardziej ryzykowne sporty np. skoki na bungee, sporty lotnicze, wyścigi na motorówkach. Zwyżka dla sportów ekstremalnych wynosi aż 300 proc.

4. Sporty zawodowe, udział w zawodach sportowych. Ubezpieczyciele najczęściej wyceniają zwyżkę na poziomie 200 proc.

O ile w przypadku niebezpiecznych i ryzykownych sportów oraz udziału w zawodach sportowych, zwyżka w polisie turystycznej nie jest niczym zaskakującym, o tyle wielu wyjeżdżających bagatelizuje kwestię uprawiania rekreacyjnego sportu, który nie zawsze jest ubezpieczony w ramach standardowego ubezpieczenia podróżnego. Przez zakupem polisy, koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) a przy wyborze polisy zaznacz, że planujesz uprawiać sporty np. rekreacyjne lub ekstremalne. Brak ochrony oznacza brak wsparcia ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego wypadku w trakcie uprawiania danej dyscypliny sportowej.

Czy potrzebuję kupować zwyżkę z polisie turystycznej?


1. Jadę na wakacje do Egiptu. Będę pływał w hotelowym basenie
 
Takie sporty jak pływanie i jazda na rowerze zaliczamy do sportów rekreacyjnych. Przy zakupie polisy warto zaznaczyć, że planujesz uprawiać sport w celach rekreacyjnych. Uwaga: nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem to nie sport rekreacyjny ale sport podwyższonego ryzyka! Wykup dodatkową zwyżkę.

2. Jadę w Alpy. Będę chodzić po górach oraz uprawiać wspinaczkę

Chodzenie po górach zwykle uważane jest za sport rekreacyjny. Zwróć jednak uwagę, że np. Ergo Hestia w definicji sportów podwyższonego ryzyka wymienia „chodzenie po górach powyżej 1600 m”. Także wspinaczka wysokogórska jest uznawana za sport podwyższonego ryzyka (wspinaczka bez należytego zabezpieczenia to już sport ekstremalny). Wyjeżdżając w góry, koniecznie wykup zwyżkę w polisie turystycznej. Nie zapomnij też zadbać o ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa (przeczytaj: 19-latek zapłaci 15 tys. euro za akcję ratunkową na Rysach. Nie miał polisy turystycznej).

3. Jadę na ekstremalną przygodę

Szaleństwa wysokich lotów – ubezpiecz się! Chcesz na wakacjach poczuć przypływ adrenaliny? Marzą ci się skoki na bungee, dream jumping (skoki z wieżowców), BASE jumping (ekstremalne skoki spadochronowe)? Nurkowanie jaskiniowe? Wyścigi motorówek? Kajakarstwo górskie? Zwyżka za uprawianie sportów ekstremalnych będzie obowiązkowa!

4. Jadę na zawody sportowe za granicę

Nieważne jaką dyscyplinę sportową uprawiasz – jeśli jedziesz na zawody sportowe, to musisz mieć zwyżkę za uprawianie sportów zawodowych.

Dobre ubezpieczenie turystyczne kupisz za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń turystycznych w serwisie polisaturystyczna.pl. Nie ważne czy planujesz zwiedzać zabytki, opalać się na plaży czy uprawiać rozmaite sporty – dobierz adekwatną ochronę ubezpieczeniową, która skutecznie zabezpieczy twoje finanse.

Joanna Kubica
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2015-08-25 10:06 wtorek ~Ekspert Link4 | [+] odpowiedz
    W zależności od formy podróży, czy to wypoczynek, czy aktywne zwiedzanie połączone z uprawianiem sportu, w Link4 można samemu wybrać rodzaj ubezpieczenia turystycznego i dostosować go do swoich potrze... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź