X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Wrześniowe last minute - jakie ubezpieczenie na wyjazd do ciepłych krajów?

2014-09-16 12:17 wtorek
wrześniowe wakacje
Jak pokazują statystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki coraz częściej wyjeżdżamy na wypoczynek już po zakończeniu wakacji. W 2013 roku na zagraniczny urlop we wrześniu zdecydowało się 1,2 mln osób, w 2012 roku – 0,95 mln, a w 2011 – 0,45 mln. Jak się przygotować do wyjazdu last minute?

To dobry okres przede wszystkim dla tych, którzy stawiają na mniejszą ilość turystów w kurortach, niższe ceny oraz ciągle atrakcyjną, choć nie z tak wysokimi temperaturami, pogodę. Wakacje przedłużają sobie w ten sposób najczęściej studenci, bezdzietne pary oraz grupy znajomych. Badania pokazują, że w tym roku za cel wakacyjnego wyjazdu we wrześniu najczęściej zostanie wybrana Chorwacja, Grecja, Hiszpania i Włochy, rzadziej Turcja i Bułgaria. Jak na taki wrześniowy wyjazd przygotować się pod kątem ubezpieczenia turystycznego? Bez wątpienia warto zabrać ze sobą polisę, która będzie pomocna w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku za granicą.

    Sprawdź ceny polis turystycznych!

EKUZ a „dziurawa ochrona”

Wybierając się do jednego z krajów Unii Europejskiej lub do państwa członkowskiego EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dostaniesz ją bezpłatnie w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Karta potwierdza prawo do uzyskania świadczeń medycznych w kraju, do którego się wybierasz, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Każde państwo UE/EFTA ma swoje własne regulacje dotyczące systemu ochrony zdrowia, warto je poznać przed wyjazdem – takie informacje znajdziesz na stronach NFZ.

Z uwagi na różnice w tym zakresie w ustawodawstwie państw, z których część posiada system nieodpłatnej ochrony zdrowia, w części obowiązuje tzw. współpłacenie za świadczenia lub pełna odpłatność, a następnie zwrot poniesionych kosztów, oprócz EKUZ korzystnie jest dokonać również zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. W przeciwnym razie możesz zostać obciążony częścią kosztów świadczeń, które zostaną Ci udzielone za granicą.

Jeśli wybierasz się na urlop z biurem podróży w cenie imprezy powinieneś mieć zagwarantowane ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia. Touroperatorzy mają obowiązek ubezpieczyć w tym zakresie swoich klientów. Cena wycieczki ma jednak również spore znaczenie, dlatego bardzo często biura podróży szukając możliwości obniżenia kosztów wyjazdu i tym samym uatrakcyjnienia swojej oferty, korzystają z ofert ubezpieczeń w ograniczonym zakresie i z minimalnymi sumami ubezpieczenia, niższymi nawet od realnych kosztów, które mogą zostać poniesione w związku z pomocą lekarską za granicą.

Co zrobić, aby mieć pewność posiadania dobrego ubezpieczenia?

Przede wszystkim zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które oferuje biuro podróży. Jeśli suma ubezpieczenia jest zbyt niska, zapytaj o inny wariant ubezpieczenia. Touroperatorzy zazwyczaj posiadają kilka opcji oferty ubezpieczeniowej – w węższym bądź szerszym zakresie, niższej lub wyższej sumie ubezpieczenia. Rzecznik Ubezpieczonych radzi, aby minimalny limit w ubezpieczeniu kosztów leczenia wynosił 10 000 euro, zdecydowanie jednak bardziej komfortowa będzie przynajmniej dwukrotnie wyższa od minimalnej suma ubezpieczenia.

Bardzo istotny jest także zakres ochrony ubezpieczeniowej. Osoby chorujące przewlekle bezwzględnie powinny pamiętać o rozszerzeniu polisy o opcję chorób przewlekłych. Co prawda będą zmuszone w związku z tym opłacić wyższą składkę, ale ochrona zadziała w sytuacji, kiedy za granicą będzie konieczność skorzystania z pomocy lekarskiej w związku z istniejącą chorobą. Nawet jeśli przyzwyczaiłeś się do swojej choroby i na co dzień zapominasz o zdiagnozowanej cukrzycy, nadciśnieniu czy niewydolności serca, zawierając umowę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą nie zapomnij wspomnieć o tym agentowi lub poszukaj odpowiedniej opcji rozszerzenia ochrony, jeśli kupujesz ubezpieczenie przez Internet.

Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli planujesz w czasie urlopu uprawiać sporty ekstremalne. Jazda na skuterach wodnych czy wyścigi łódek motorowych mogą być zakwalifikowane przez zakład ubezpieczeń jako sporty o podwyższonym poziomie ryzyka i standardowe ubezpieczenie może nie wystarczyć, aby pokryć koszty, które zostaną poniesione w związku z nieszczęśliwym wypadkiem doznanym podczas tego typu aktywności. Pamiętaj zatem, żeby rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową w tym zakresie. I w tym przypadku polisa znowu będzie droższa.

Jeśli oferta ubezpieczenia dostępna w biurze podróży nie będzie spełniała twoich oczekiwań nie wahaj się poszukać dodatkowej ochrony. Zestawienie ofert za pomocą porównywarek internetowych np. na polisaturystyczna.pl to bardzo wygodna i prosta forma zakupu ubezpieczenia. Zrobisz to nawet w dniu wyjazdu, bez wychodzenia z domu, a polisę otrzymasz za pośrednictwem poczty e-mail.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności

Jak każdy rodzaj ubezpieczenia także ubezpieczenia kosztów leczenia zawierają swoje katalogi wyłączeń, z którymi warto zapoznać się przed opłaceniem składki. Im mniej wyłączeń zawiera polisa tym bardziej kompleksowa jest ochrona ubezpieczeniowa. Standardowo ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności jeśli wypadek lub choroba wystąpią np:
 • po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
 • jako powikłania lub zaostrzenie choroby przewlekłej, o ile nie wykupiono dodatkowej zwyżki w składce,
 • w związku z naruszeniem prawa, rażącym niedbalstwem lub umyślnym działaniem ubezpieczonego,
 • na terenach objętych działaniami wojennymi, zamieszkami, rozruchami społecznymi.
Urlop we wrześniu to bardzo dobry pomysł na przedłużenie wakacji. Planując wypoczynek w tym okresie możemy liczyć na atrakcyjniejsze oferty cenowe zarówno w biurach podróży, jak również szukając zakwaterowania na własną rękę. Wybierając ubezpieczenie nie zwracajmy uwagi tylko i wyłącznie na jego koszt, lecz przede wszystkim na zakres i sumę ubezpieczenia. W razie gdy będziemy musieli skorzystać z polisy istotne będzie właśnie to, czy zakres ochrony dopasowaliśmy do indywidualnych potrzeb.

Sylwia Krukowska
 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2015-06-05 11:44 piątek ~Sebos | [+] odpowiedz
  Kiedy nie chcemy dużo przepłacać na ubezpieczenie musimy poszukać czegoś gdzieś indziej. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie oferty porównywarki takiej jak rankomat. Jest tam tak wiele ofert, ze każd... czytaj dalej »
 • 2015-04-29 17:47 środa ~Marek | [+] odpowiedz
  Dobre ubezpieczenie turystyczne w tak daleką podróż jest niezbędne. Trzeba tez szukać elastycznych warunków. W tamtym roku byliśmy w Egipcie i polisę kupowaliśmy w comopensie. Była w miarę dopasowana ... czytaj dalej »
 • 2015-04-28 07:58 wtorek ~Ekspert Link4 | [+] odpowiedz
  W Link4 przy odnowieniu OC lub AC dostaniesz Podróże na 7 dni dla jednej osoby gratis.
 • 2015-04-28 00:15 wtorek ~sandra | [+] odpowiedz
  O proszę, nie wiedziałam o EKUZ. Nawet jak byłam w Norwegii wykupywałam dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, najczęściej w compensie. Wygląda na to, że dobrze robiłam unikając "dziurawej ochrony&... czytaj dalej »
 • 2015-03-02 20:45 poniedziałek ~Ekspert Link4 | [+] odpowiedz
  Posiadanie ubezpieczenia turystycznego pozwala na spokojny i bezstresowy wypoczynek podczas podróży czy to na wakacje, czy to na ferie. Elastyczne ubezpieczenie turystyczne można swobodnie dostosowa... czytaj dalej »
 • 2014-09-23 18:24 wtorek ~olaf | [+] odpowiedz
  uniqa nie ma zwyżek za choroby przewlekłe.Nie jestem agentem korzystałem jestem zadowolony
 • 2014-09-23 18:24 wtorek ~olaf | [+] odpowiedz
  uniqa nie ma zwyżek za choroby przewlekłe.Nie jestem agentem korzystałem jestem zadowolony
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Franszyza redukcyjna - zastrzeżona w warunkach ubezpieczenia kwota, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź