X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

„Biały szczyt”- miał być lekiem na całe zło

2008-06-10 16:03 wtorek
Jego rozpoczęciu 21 stycznia 2008r. towarzyszyły flesze aparatów fotograficznych i telewizyjnych kamer. Już samo jego zwołanie traktowano jako wielki sukces wręcz gwarantujący powodzenie mających się rozpocząć rozmów. Tymczasem „Biały szczyt”, czyli wielka debata społeczna dotycząca reformy służby zdrowia okazał się nie tyle niewypałem, co kilkutygodniowymi sporami, wątpliwościami i dywagacjami bez praktycznie żadnych wspólnych wniosków. Co to oznacza dla nas?

„Biały szczyt”

„Biały szczyt” został powołany przez premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Ewę Kopacz na początku stycznia 2008r. Uczestniczyli w nim przedstawiciele prezydenta, członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia, a także przedstawiciele samorządów, pracodawców, związków zawodowych. Debata ta miała służyć wypracowaniu przez wszystkich zainteresowanych kompromisowego stanowiska co do reformy służby zdrowia, o której konieczności powszechnie wiadomo. Istniały jednak znaczne różnice w kwestii szczegółowych rozwiązań. Dwumiesięczne rozmowy nie przyniosły jednak żadnych konkretów chociaż ich uczestnicy podkreślają, że udało się wypracować autentyczny pomost między postulatami różnych stron.

Co udało się osiągnąć?

Niestety niewiele. I to dopiero pod koniec rozmów- premier Tusk wyraził zgodę na podwyższenie składki zdrowotnej o 1%, dzięki czemu Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zasilony dodatkowymi pieniędzmi na leczenia obywateli. Od dawna domagali się tego przedstawiciele środowiska medycznego. Podwyżka ta „wejdzie” jednak w życie dopiero w 2010 roku, co budzi obawy ekspertów co do źródeł dodatkowych środków już w 2009 roku.
Warto też zwrócić uwagę na to, że dodatkowy „procent” na składkę zdrowotną uszczupli nasze portfele, nie wiadomo bowiem czy wzrost składki pociągnie za sobą wzrost podstawy odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

Jakie problemy pozostały?

Tych jest zdecydowanie więcej niż sukcesów. Podstawowe rozbieżności, co do kształtu przyszłego systemu opieki zdrowotnej w Polsce pozostały. Dotyczą one przede wszystkim:
  • płac w Polskiej służbie zdrowia co oznacza, że jedynie kwestią czasu są kolejne żądania podwyżek zarówno ze strony lekarzy jak i pielęgniarek;
  • pokrywania przez pacjentów części kosztów leczenia - rozwiązanie to postulowane przez środowisko lekarskie nie znajduje uznania u strony rządowej, nie wiadomo jednak czy z powodów ekonomicznych czy czysto politycznych (politycy nie chcą narażać się niepopularnymi decyzjami potencjalnym wyborcom);
  • kwestii składek zdrowotnych rolników płaconych obecnie w przeważającej większości z budżetu państwa;
  • ewentualnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych- mimo, że panuje ogólna zgoda na takie rozwiązanie to różnice w kwestiach szczegółowych są tak znaczne, że część uczestników szczytu nie podpisała przez to dokumentu podsumowującego debatę;
  • rozwiązania problemu bardzo zadłużonych szpitali- uczestnicy spotkania domagali się „specjalnego” ich traktowania, jednakże ze strony rządowej nie wyszła żadna propozycja.


Co więc wiadomo?

Wiadomo, że…nic nie wiadomo. Idea wspólnych rozmów na temat najbardziej palących problemów służby zdrowia nie sprawdziła się. Mimo, że na pierwszy rzut oka wszystkie zaangażowane w nie strony powinny mieć jeden cel najwyższy – dobro pacjenta, okazało się, że nie do końca tak jest. Lekarzom i pielęgniarkom prócz pacjentów zależy na wysokich zarobkach, szpitalom na umorzeniu długów i większych pieniądzach z NFZ, samorządom na przejmowaniu niezasłużonych, przynoszących zysk szpitali, a politykom- na poparciu elektoratu.
Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że wszystkie te grupy prędzej czy później (lepiej prędzej) się dogadają i że stanie się to bez większej szkody dla nas, pacjentów.


 

Marta Czyż

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Filar III - Jest całkowicie dobrowolną formą oszczędzania ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.