Odszkodowanie za zakażenia poczynione przez ZOZ lub NZOZ na pacjencie są praktyką bardzo często w ostatnich czasach podejmowaną przez poszkodowanych.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że zakażeniem nazywamy każde działanie na organizmie pacjenta, które rozwinęło się podczas hospitalizacji i nie znajdowało się w okresie inkubacji przy przyjęciu do szpitala.
Przykładowo dla zakażeń miejsca operowanego (zwanych dawniej zakażeniami rany operacyjnej) przyjęto, że zakażeniem szpitalnym jest zakażenie, które wystąpiło w ciągu 1 miesiąca od operacji, a jeśli pacjentowi wszczepiono na stałe (lub na dłuższy okres czasu) jakieś ciało obce (np. protezę stawu), to okres ten ulega wydłużeniu do 1 roku.
Dokładne określenie miejsca i czasu zakażenia jest możliwe bardzo rzadko i najczęściej można co najwyżej oszacować prawdopodobieństwo zakażenia związane z danymi okolicznościami, co jest wystarczające do uznania odpowiedzialności szpitala.
Odpowiedzialność za zakażenie
Za doznaną krzywdę poszkodowany pacjent ma prawo domagać się zadośćuczynienia i odszkodowania, innymi słowy gratyfikacji finansowej od tego, kto dopuścił się szkody.
Sąd takiemu pacjentowi może wówczas przyznać odpowiednią kwotę, albo - na jego żądanie - zasądzić ją na wskazany cel społeczny.
Zadośćuczynienie finansowe sąd przyznaje niezależnie od odszkodowania, a jego wysokość zależy od uznania sądu.
Oprócz tego w sentencji wyroku sąd może też ustalić odpowiedzialność sprawcy szkody na przyszłość. Chodzi o odpowiedzialność za szkodę, która może powstać w przyszłości i wywodzić się z tego samego zdarzenia.
Odpowiedzialny za szkodę musi ponieść koszty w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia nawet wówczas, gdy nie przyczyniły się one do poprawy zdrowia poszkodowanego.
Zgodnie z linią orzecznictwa do uznania odpowiedzialności szpitala za zakażenie wystarczy wykazanie wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia zakażenia.
Zły stan sanitarny szpitala, brak lub nieprzestrzeganie procedur higienicznych i antyseptycznych w połączeniu z wykazaniem przez pacjenta, że przed przyjściem do szpitala nie był zakażony a został zarażony w czasie pobytu szpitalnego – stwarza domniemanie winy szpitala w postaci niedbalstwa w zakresie zapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa pobytu.
Za uznanie odpowiedzialności szpitala wystarczy wykazanie, że za zakażenie odpowiada szpital, bez konieczności personifikowania winy konkretnemu pracownikowi. Taka koncepcja tzw. winy bezimiennej znacząco ułatwia dochodzenie odszkodowań za zakażenie, gdyż roszczenie kierujemy do szpitala jaka podmiotu odpowiedzialnego.
Zadośćuczynienie za szkodę
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a
jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.