Jak podaje Gazeta Prawna, porozumienia w sprawie opodatkowania abonamentów medycznych wciąż brak. Do czasu ustalenia wspólnego stanowiska organów podatkowych, eksperci radzą pracodawcom rozważenie wystąpienia do właściwej izby skarbowej z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych.
Stanowisko Ministra Finansów (na podstawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 927) brzmi: opodatkowaniu PIT podlega wartość wykupionego dla pracownika pakietu usług medycznych uprawniających do korzystania z określonych badań. O powstawianiu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt korzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie od szefa pakietu o określonej wartości pieniężnej.
Innego zdania są doradcy podatkowi. Powołują się oni na art. 11 ustawy o PIT, według którego przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że pracodawca powinien doliczać do dochodu wartości świadczeń faktycznie trzymanych przez pracownika. Do takich nie zalicza się sam fakt posiadania abonamentu medycznego w szczególności, jeżeli do świadczeń uprawniona jest rodzina pracownika lub jeżeli pracodawca uiszcza opłatę ryczałtową zależną od liczby pracowników.
20 sierpnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że wartość abonamentów medycznych opłacanych przez pracodawcę nie wchodzi w skład dochodu, który podlega opodatkowaniu ze stosunku pracy. Jest to interpretacja korzystna dla pracowników. Wyrok jednak może zostać zaskarżony przez organy podatkowe.
Źródło: Gazeta Prawna
ZD