X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne - okres karencji

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne okres karencji
Kolejny cykl artykułów, który chcemy Państwu zaproponować będzie dotyczył kilku technicznych spraw związanych z prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Kwestie te pomogą w zrozumieniu ogólnych warunków ubezpieczenia oraz kwestii najbardziej istotnych, które niejednokrotnie są decydujące w momencie zakupu polisy zdrowotnej tego, czy innego ubezpieczyciela. Jednocześnie dokonamy zestawienia wybranych ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe według wcześniej wybranego kryterium.


Pierwszym obszarem, który zdefiniujemy oraz przedstawimy na wybranych przykładach będzie pojęcie karencji.

Karencja jest to okres bezpośrednio po zawarciu ubezpieczenia, przez który towarzystwo nie udziela ochrony, chyba, że do zdarzenia dojdzie w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj trwa on 3-4 miesiące. Oznacza to w praktyce, że od momentu zawarcia umowy przez okres karencji nie przysługują nam świadczenia, za które już płacimy składkę. Chodzi o to, aby ubezpieczenie na siebie „zarobiło” i żeby uniknąć sytuacji, w których ktoś celowo wykupuje ubezpieczenie zdrowotne, gdy planuje korzystać z kosztownych świadczeń zdrowotnych. Niektóre towarzystwa dają możliwość wykupienia karencji poprzez zapłatę dodatkowej składki. Dla zdarzeń takich jak opieka w czasie ciąży lub świadczenia stomatologiczne obowiązuje dłuższy okres karencji. Na te świadczenia możemy czekać nawet 8 do 12 miesięcy.


Analizy wybranego zagadnienia dokonamy na ofertach następujących towarzystw ubezpieczeniowych:

Zakład ubezpieczeń Nazwa ubezpieczenia Zakres karencji
Allianz SA Moje zdrowie
Brak ogólnej karencji!
 
TU INTER RISK Cigna-Zdrowie
Brak ogólnej karencji !

Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży – karencja - 9 miesięcy*

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia
 
TU INTER RISK Medi-Care
Brak ogólnej karencji !


Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży – karencja - 9 miesięcy*

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia
 
TU INTER RISK Antidotum
Plus

Brak ogólnej karencji !


W wariancie Prestiż obowiązuje karencja* dla świadczeń z tytułu pobytu Ubezpieczonego w szpitalu, w przypadku:
- choroby - karencja wynosi 60 dni
- porodu - karencja wynosi 10 miesięcy

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia
 
TU Compensa SA Compensa
Zdrowie

Brak ogólnej karencji !
– ale okres ubezpieczenia rozpoczyna się dopiero od 1. dnia drugiego miesiącu po podpisaniu wniosku i zapłaceniu składki

Karencja obowiązuje tylko dla opcji dodatkowych zasiłek szpitalny i świadczenie operacyjne - 3 miesiące (w przypadku pobytów w szpitalu w związku z ciążą lub porodem karencja - 8 miesięcy) *

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia

Hestia SA Medica
Brak ogólnej karencji!


Odpowiedzialność Ubezpieczyciela rozpoczyna się od dnia i godziny wskazanej w umowie jako początek okresu ubezpieczenia, pod warunkiem że  składka lub jej pierwsza rata zostanie zapłacona w dniu zawarcia umowy.
 
IHI Eurropejski Plan Zdrowotny (zastąpił ONE HEALTH)
Ogólny okres karencji - 4 tygodnie


Świadczenia z tytułu prowadzenia ciąży i porodu okres karencji wynosi - 12 miesięcy (po upływie okresu karencji noworodki zostają objęte ochroną pod warunkiem przesłania świadectwa urodzenia najpóźniej trzy miesiące po porodzie)

Leczenie ortodontyczne (w przypadku wybrania opcji dodatkowej „leczenie stomatologiczne i optyka”) - 24 miesiące

Wyjątki:
  • w przypadku poważnego ostrego stanu chorobowego lub urazu ochrona zaczyna się w dniu rozpoczęcia ubezpieczenia.
  • w przypadku przejścia z innego równoważnego ubezpieczenia zdrowotnego prowadzonego przez inne towarzystwo ochrona rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia ubezpieczenia.
Inter Polska SA Vision
Ogólny okres karencji - 3 miesiące

UWAGA! Ogólną karencję można znieść za jednorazową opłatą – 100 zł (w wariantach: Basic i Silver) lub 200 zł (w wariantach Gold i Diamond)

Świadczenia zw. z ciążą i porodem, chorobami psychicznymi i neurologicznymi, leczeniem dentystycznym, zabiegami protetycznymi lub ortodontycznymi - 8 miesięcy

Brak karencji w przypadku opcji dodatkowych:
- medycyny pracy
- kosztów leczenia za granicą
Medicover Ubezpieczenia Indywidualne Ubezpieczenie
Medyczne Medicover
Brak ogólnej karencji!

Hospitalizacja planowa zgodna z zaleceniem i skierowaniem lekarza z Centrum Medicover, 90 dniowy okres karencji. Karencja nie obowiązuje, gdy przyczyną był nieszczęśliwy wypadek majacy miejsce w trakcie trwania odpowiedzialności Ubezpieczyciela.
PZU Życie SA Opieka Medyczna
Ubezpieczenie ambulatoryjne - Brak ogólnej karencji!


Świadczenia związane z prowadzeniem ciąży - 12 miesięcy. Wariant VIP – odpowiedzialność w przypadku planowanego zabiegu operacyjnego - po 3 miesiącach

Ubezpieczenie szpitalne - 3 miesiące
 
Signal Iduna Ubezpieczenie
Zdrowotne
Signal Iduna

Brak ogólnej karencji!


Świadczenia szpitalne związane z leczeniem chorób objętych zakresem ubezpieczenia - 4 miesiące

Świadczenia szpitalne związane z prowadzeniem ciąży i porodem wynosi - 12 miesięcy

 

Po przejrzeniu powyższej tabeli świadczeń, możemy przekonać się, że zapisy dotyczące okresu oczekiwania na świadczenia, czyli karencji różnią się w zależności od zakładu ubezpieczeń. Warto zwrócić na nie uwagę i przeanalizować pod kątem naszej sytuacji. Jeżeli planujemy posiadanie dziecka w najbliższej przyszłości, warto wybrać ubezpieczenie, które nie ma karencji dla świadczeń związanych z prowadzeniem ciąży – na przykład ubezpieczenie Antidotum Plus czy Compensa Zdrowie. Jeżeli z jakichś przyczyn nie należymy do NFZ i ubezpieczenie zdrowotne potrzebne jest nam od zaraz, musimy rozejrzeć się za pakietem, który zapewni nam ochronę ubezpieczeniową jak najszybciej – na przykład Signal Iduna lub ubezpieczenie Vision.


Zofia Dmochowska/Paulina Stolarska

 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Leczenie - działanie medyczne, które wedle ogólnie ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.