X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

2011-08-23 09:49 wtorek
Przemysław Gogojewicz
Nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, ale chciałbym zapewnić sobie ochronę w razie konieczności pobytu w szpitalu czy nawet po prostu wizyty u lekarza. Czy mogę samodzielnie się ubezpieczyć? Jakich formalności muszę dopełnić? Jakie są koszty takiego ubezpieczenia?

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne to Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) zapewnia możliwość osobie nieubezpieczonej zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie art. 68.

Zgodnie z tym przepisem osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W celu zawarcia umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, powinien Pan zgłosić się do Oddziału Funduszu właściwego dla miejsca zamieszkania. W Oddziale wypełnia się wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, do którego załączyć należy dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia oraz przedstawia dowód tożsamości.

W przypadku umowy o pracę: świadectwo pracy
W przypadku umowy zlecenia: umowa zlecenie wraz z dokumentami potwierdzającymi zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego np.: drukiem ZUS ZUA, ZUS ZWUA lub ZUS RMUA
W przypadku działalności gospodarczej: Druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA potwierdzony przez ZUS, wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku spółek prawa handlowego wykreślenie z KRS
W przypadku rejestracji rejestracja jako osoba bezrobotna: Decyzja z Urzędu Pracy o utracie statusu osoby bezrobotnej

W ciągu 7 dni od podpisania umowy w ZUS trzeba dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz Ochrony Ubezpieczonych - fundusz powołany przez Ministra Finansów ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.