Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich dochody, jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 15 miesięcy przepisy muszą zostać zmienione.
„
Obecnie prawie całość kosztów leczenia rolników pokrywają podatnicy za pośrednictwem budżetu państwa. Trybunał stwierdził, że nie można uznać za sprawiedliwe społecznie faworyzowanie rolników niezależnie od ich dochodów, a dyskryminowanie tych, którzy pracują na etacie, czy prowadzą działalność gospodarczą pozarolniczą. Od dawna postulujemy, aby rolnicy byli traktowani tak jak pozostałe osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą i płacili podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Cieszymy się z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, bo jest to krok, który przybliża nas do tego rozwiązania. Wsparcie najuboższym rolnikom, których sytuacja zbliżona jest do położenia bezrobotnych, powinno być udzielane z systemu pomocy społecznej. Obawiamy się jednak, że zmiana przepisów zakwestionowanych przez TK zostanie odłożona na okres po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych" - komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.
W I półroczu 2010 roku składka na ubezpieczenia zdrowotne wszystkich rolników wyniosła 1 miliardów 559 milionów złotych za 1 milion 482 tysięcy osób.
Informacja prasowa PKPP Lewiatan z dnia 26.10.2010 r.