X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenia zdrowotne - Nie bój się – możesz zerwać umowę

Ubezpieczenia zdrowotne Nie bój się możesz zerwać
Przy zawieraniu umowy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego (zresztą przy zawieraniu innych umów również) niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie jej warunków, zarówno tych merytorycznych, traktujących o zasadach ubezpieczenia, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, jak i tych typowo technicznych, mówiących o tym, kiedy umowa wchodzi w życie, czy możemy ją wypowiedzieć itp.

Jest to bardzo ważne, ponieważ mówi o naszych prawach w stosunku do Ubezpieczyciela, a często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zasady te są podobne w przypadku większości towarzystw występujących na polskim rynku, dlatego w tym artykule zostaną one potraktowane raczej ogólnie, bez odwoływania się do konkretnych przykładów.
  • Kiedy mogę zawrzeć umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
  • Aby móc podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym musisz posiadać zdolność do czynności prawnych, czyli możność nabywania praw i zaciągania zobowiązań. W Polsce zdolność taką uzyskuje się wraz z osiągnięciem pełnoletniości. Wcześniej, tj. przed ukończeniem 18 roku życia ubezpieczenie na rzecz dziecka mogą zawrzeć rodzice.
  • Na jaki okres podpisuje się umowę?
  • Umowę zawiera się na okres jednego roku, przy czym początek jej obowiązywania deklaruje się we wniosku ubezpieczeniowym. Polisa zostaje wystawiona od 1 dnia miesiąca (w zależności od dnia wnioskowania o ubezpieczenie jest to pierwszy lub drugi miesiąc następujący po miesiącu złożenia wniosku). Często Ubezpieczyciele stosują w polisie zapis o jej automatycznym przedłużeniu, tzn., że jeżeli po roku żadna ze stron jej nie wypowie, to umowa automatycznie zostaje przedłużona na rok kolejny.
  • Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia przed zakończeniem umowy?
  • Tak, oczywiście. W tym celu należy wysłać do towarzystwa ubezpieczeń list z decyzją o rozwiązaniu umowy. Oczywiście trzeba pamiętać o okresie wypowiedzenia, który wynosi od 1 do 3 miesięcy (dokładny termin należy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia).
WAŻNE: Nie wszyscy o tym wiedzą i pamiętają, ale każda osoba, która podpisała umowę ubezpieczenia ma prawo od niej odstąpić w ciągu 30 dni od jej zawarcia bez względu na rodzaj ubezpieczenia i powód rezygnacji. Ubezpieczyciel zwraca wówczas składkę, z tym, że potrąca jej proporcjonalną część za okres, kiedy świadczył ochronę ubezpieczeniową.
  • Czy po zawarciu polisy zdrowotnej dostaję jakiś „fizyczny dowód” potwierdzający to, że jestem dodatkowo ubezpieczony?
  • Tak, przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej towarzystwo przysyła polisę wraz z kartą ubezpieczenia. Kartę tę należy zawsze mieć przy sobie, ponieważ to ona uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych w placówkach współpracujących z ubezpieczycielem.

MCz

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Suma ubezpieczenia - ustalona w umowie ubezpieczenia kwota ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.