Projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych może dyskryminować osoby starsze oraz schorowane. Według Pracodawców RP istnieją również obawy, że w pierwszej kolejności będą leczone osoby posiadające prywatną polisę.
Pracodawcy RP uważają, że projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych może być niezgodny z konstytucją, a także dezintegrować system medycyny pracy. Jeśli nie będą ustalone zasady współpracy ubezpieczycieli z Ministerstwem Zdrowia, może dojść do sytuacji, gdy osoby starsze oraz schorowane za ubezpieczenie będą musiały zapłacić znacznie więcej od zdrowych, młodych. Wówczas dojdzie do podziału między pacjentami.
Ministerstwo Finansów, ze względu na wysoki poziom długu publicznego, nie wyraziło zgody na wprowadzenie ulg podatkowych dla osób, które wykupią dodatkową polisę. Minister Ewa Kopacz ma jednak nadzieję, że do 2013 roku uda się takie ulgi wprowadzić.
Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe muszą opracować standardy świadczeń, które będą wykonywane w ramach dodatkowego leczenia (należy przygotować dokładną ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów, itp.).
Wprowadzenie systemu prywatnych ubezpieczeń ma na celu zwiększenie dostępu do leczenia i uregulowanie systemu ubezpieczeń prywatnych, który w Polsce jest wart od 22 do 30 miliardów złotych rocznie.
Źródło: Gazeta.pl
AZ