X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma usprawnić wypłatę odszkodowań

2012-02-14 09:52 wtorek
Ubezpieczenie zdrowotne
Obowiązująca od początku roku znowelizowana ustawa o prawach pacjenta wprowadziła zamieszanie zarówno w szpitalach zobligowanych do zakupu dodatkowego ubezpieczenia, jak w towarzystwach ubezpieczeniowych, którym trudno oszacować ryzyko. Właściwie tylko PZU wystąpiło z ofertą, ale sięgająca setek tysięcy złotych składka jest dla placówek medycznych nie do przyjęcia.

Zamiarem ustawodawcy, wyraźnie sprecyzowanym w nowelizacji ustawy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 28 kwietnia 2011 roku (Dz. U. Nr 113, poz. 660) było uproszczenie dochodzenia przez pacjenta roszczeń w razie niewłaściwego leczenia przez szpital.

Pacjent szybciej uzyska odszkodowanie

Dotąd ubieganie się o odszkodowanie za błędy medyczne było możliwe jedynie na drodze procesu sądowego, który należało wytoczyć danej placówce z powództwa cywilnego.

W uzasadnionych przypadkach szpital wypłacał świadczenie z obowiązkowej polisy OC. Obecnie, zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. Nr 112, poz. 654) placówki medyczne zobligowane zostały do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek odszkodowań z tytułu zdarzeń medycznych.

Z tych właśnie umów ubezpieczeń wypłacane mają być rekompensaty zasądzane na korzyść pacjenta przez specjalne komisje do orzekania o zdarzeniach medycznych, powoływane przy wojewodach. Zgodnie z założeniami ustawy w ciągu czterech miesięcy od zgłoszenia sprawy poszkodowany pacjent musi uzyskać jednoznaczną, nie podlegającą zaskarżeniu decyzję o wypłacie świadczenia.

O odszkodowanie lub zadośćuczynienie w tym trybie można ubiegać się tylko w związku ze szkodami wyrządzonymi przez niewłaściwe leczenie w szpitalach. W przypadku uszczerbku na zdrowiu zasądzona na rzecz poszkodowanego pacjenta kwota może wynieść nawet 100 tys. zł. W razie jego śmierci spadkobierca otrzymać może nawet 300 tys. zł. Zamiast odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu pacjent będzie mógł ubiegać się także o rentę. Jej maksymalna wysokość może wynieść nawet 3 tys. zł miesięcznie.

Po co szpitalom kolejna polisa, skoro mają już obowiązek ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej?

Zasada wypłaty świadczenia z OC dotyczy jedynie sytuacji, w których szpital uznaje swoją winę lub sąd wyda wyrok, uznając, że to medycy popełnili błąd. Jeżeli jednak odszkodowanie zasądzone zostanie przez komisję, bez orzekania o winie, a jedynie w oparciu o tzw. uprawdopodobnienie wówczas świadczenia nie będzie można wypłacić z polisy OC. W sytuacji, gdy szpital nie będzie dysponował odpowiednią umową ubezpieczenia, zostanie zobligowany do wypłacenia zasądzonej przez komisję sumy ze środków własnych.

Ewentualna niewypłacalność placówki oznacza dla pacjenta konieczność dochodzenia wypłaty roszczenia na drodze sądowej. Właśnie żmudnych i długotrwałych procesów oszczędzić miała pacjentom nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Przeciwwskazania medyczne, prawne i finansowe

Zgodnie z obecnymi uregulowaniami prawnymi ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej indywidualnie objęci są pracujący w szpitalu lekarze, sama placówka również opłaca polisę OC, a obecnie zobligowana zostanie również do zawarcia kolejnej umowy ubezpieczeniowej, z której wypłacane będzie odszkodowanie, zasądzone na rzecz pacjenta, przez działające przy wojewodzie komisje.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Indeksacja - inaczej waloryzacja; coroczne podwyższanie składki ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.