X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Z polskiego na nasze, czyli Poradnik Klienta: Ubezpieczenia zdrowotne. Poważne zachorowania

2013-06-05 16:58 środa
Maciej Lichoński
W poprzednim felietonie zająłem się abonamentami medycznymi. Oddzielam je od pozostałych ubezpieczeń zdrowotnych, ponieważ w moim przekonaniu nie są to ubezpieczenia – o czym wielokrotnie pisałem – a jedynie wykupiona usługa. Taki Grupon na usługi medyczne.

Tekst o abonamentach zakończyłem pytaniem, czy jesteśmy w jakikolwiek sposób przygotowani na to, że nagle może się okazać, iż zachorowaliśmy na poważną chorobę, zwaną w niektórych towarzystwach chorobą śmiertelną?

Tyle tylko, że przy gigantycznym postępie medycyny i możliwościach diagnostycznych to, co jeszcze kilka lat temu było chorobą nie rokującą na przeżycie nawet jednego roku dzisiaj, przy wczesnej diagnozie, pozwala żyć długo i szczęśliwie. Jakie to mogą być choroby? Przede wszystkim nowotwory, udary mózgu, przeszczepy, operacje aorty, operacje pomostowania naczyń wieńcowych, utrata wzroku czy mowy, zawał serca i wiele, wiele innych.

Staramy się o tym wszystkim nie myśleć do momentu, kiedy braknie wśród nas kogoś bliskiego. Kiedy przeczytamy w prasie czy internecie, że nasza ukochana, młoda aktorka nie wygrała walki z chorobą. Kiedy odwiedzimy znajomą w szpitalu onkologicznym i zobaczymy na korytarzach mnóstwo dzieci, które muszą zmierzyć się z jedną z tych strasznych chorób.

Na jednym z portali ubezpieczeniowych opublikowano informację o wynikach pewnego eksperymentu. Otóż szef oddziału kardiologii jednego ze szpitali zaczął informować pacjentów o kosztach ich leczenia. Chciał w ten sposób zmobilizować ludzi do dbania o zdrowie.

Wyniki są dosyć wstrząsające: zaburzenie rytmu serca – koszt leczenia nawet powyżej 10.000 zł, udar mózgu powyżej 12.000 zł, zapalenie płuc z powikłaniami ok. 16.000 zł, osobodzień na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii 2.200 zł, radioterapia radykalna 12000 zł. Koszt leczenia ostrej białaczki to ok. 40.000 zł za jeden pobyt w szpitalu.

Nowoczesna chemioterapia niestandardowa w leczeniu zaawansowanego czerniaka dla 72-kilogramowego pacjenta to koszt 371.000 zł, a dla pacjentki o wadze 50 kg to koszt 250.000 zł. A do takiego leczenia kwalifikuje się w Polsce ok. 250 pacjentów. I najprawdopodobniej nie dostaną zgody na taką terapię.

Tylko w jednym ze szpitali, w Opolskim Centrum Onkologii, w ubiegłym roku zostało poddanych terapiom niestandardowym 69 pacjentów, a kuracja miesięczna dla jednego pacjenta kosztowała od 10.000 do ponad 20.000 zł. Najdroższa – u pacjenta z rakiem nerki – kosztowała 240.000 zł!

W Polsce i w Europie wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory. W Polsce również od kilku lat rosną wydatki na chemioterapię i leczenie onkologiczne, jednak liczba pacjentów, u których nowotwór daje się wyleczyć jest znacznie mniejsza niż w większości krajów europejskich. W naszym państwie odsetek ten wynosi ok. 30 proc., w Europie, np. w Rumunii i Bułgarii aż 60 proc.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2013-06-07 15:18 piątek ~Anna | [+] odpowiedz
    Żeby dzisiaj żyć w miarę spokojnie trzeba wydać na ubezpieczenia medyczne około 400 zł miesięcznie. Ja mam 34 lata, wykupiony abonament, te poważne zachorowania o których Pan pisze oraz jakąś usługę t... czytaj dalej »
  • 2013-06-07 14:29 piątek ~Mirka | [+] odpowiedz
    Pierwszy raz przeczytałam tak dobry, rzetelny i prawdziwy tekst po ciężkich chorobach i cenach ich leczenia (bo nie wyleczenia). Przeczytałam 3 razy i dalej nie wiem czy nie lepiej mi było o niczym ni... czytaj dalej »
  • 2013-06-06 13:08 czwartek ~Ciekawski | [+] odpowiedz
    Czy rozwinie Pan myśl o tym, że niektóre umowy dodatkowe do ubezpieczenia to tylko marketingowe zabiegi? Jestem ciekaw, które to mogą być, ponieważ sam mam swoje typy, ale zatrzymuję to na razie dla s... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Hipoteka - jedno z ograniczonych praw rzeczowych ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.