X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Allianz w Europie Środkowej i Wschodniej osiągnął dobre wyniki w 2011

2012-02-28 15:01 wtorek
  • solidne przychody 3,8 mld euro,
  • zysk operacyjny wzrósł o 158% do 295 mln euro,
  • zakończona sprzedaż Allianz Banku w Polsce, rozpoczęło się łączenie spółek majątkowych w Rosji.
W 2011 r. Allianz w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE)1 osiągnął dobre wyniki, pomimo trwającego kryzysu finansowego i ciągle niestabilnego otoczenia gospodarczego. Przychody ogółem pozostały na stabilnym poziomie 3,8 mld euro. Wahania kursowe miały niewielki wpływ ogólny. Zysk operacyjny w regionie wzrósł o 158% do 295 mln euro w porównaniu z 114 mln euro w 2010 roku.

- Allianz w Europie Środkowej i Wschodniej osiągnął w 2011 roku dobre wyniki, mimo trwającego kryzysu rynków finansowych, niestabilnego otoczenia gospodarczego i silnej konkurencji. Cieszy nas wzrost generowanych zysków i jesteśmy dobrze przygotowani do skorzystania z ewentualnej poprawy koniunktury na rynkach – powiedział Manuel Bauer, członek zarządu Allianz SE odpowiedzialny za rynki rozwijające się.

Segment ubezpieczeń majątkowych napędza poprawę wyników

W 2011 r. wartość składki przypisanej brutto w regionie CEE wyniosła 2,57 mld euro w porównaniu z 2,63 mld w 2010 r., co oznacza spadek o 2,2 proc.

Zysk operacyjny w sektorze majątkowym wzrósł znacznie, o prawie 250%, do wysokości 194,4 mln euro w 2011 r. w porównaniu z 56 mln euro w roku poprzednim. Ten pozytywny rozwój był efektem poprawy wskaźnika szkodowo-kosztowego (combined ratio), który wzrósł o 5,4 p.p do 96,6 procent.

- Mimo trudnych warunków gospodarczych w wielu krajach regionu rozwoju, mających oczywisty wpływ na dochody w naszym segmencie majątkowym, w każdym kraju regionu poprawił się i zysk operacyjny, i wskaźnik szkodowo-kosztowy. Korzystając z dużo niższego poziomu roszczeń związanych z katastrofami naturalnymi niż w latach poprzednich, jednocześnie odnotowaliśmy znaczący postęp we wdrażaniu inicjatyw zmniejszających poziom wydatków, co będzie ważnym czynnikiem naszego sukcesu w przyszłości – powiedział Bruce Bowers, dyrektor regionalny Allianz w Europie Środkowej i Wschodniej.

W Rosji latem 2011 roku rozpoczęła się integracja trzech spółek majątkowych należących do Allianz, której ostatni etap ma nastąpić w kwietniu 2012 r. Nowa firma będzie działać pod marką Allianz. Rebranding w Rosji jest ważną częścią globalnej polityki ujednolicenia wizerunku grupy na całym świecie we wszystkich liniach biznesowych i rodzajach działalności.

Bruce Bowers: „Ze spodziewaną stopą wzrostu w wysokości 3,7%, Rosja jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w regionie CEE w 2012 roku. Zastępując markę ROSNO marką globalnego lidera usług finansowych, pokazujemy naszym klientom, że Allianz silnie zaangażował się na rynku rosyjskim.”

Ubezpieczenia na życie i zdrowie nadal przynoszą dobre wyniki

Wartość składki w ubezpieczeniach życiowych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,1 mld euro, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 roku.

Znakomicie sprzedawały się nowe produkty inwestycyjne w Rosji, co pozwoliło na podwojenie przychodów w segmencie życiowym. Czechy, Słowacja i Polska również kontynuowały rozwój w sektorze życiowym.

Zysk operacyjny wyniósł w 2011 r. 76,6 mln euro, co oznacza 20-procentowy wzrost. Spowodowane to było głównie poprawą efektywności i zwiększeniem sprzedaży rentownych produktów. Wzrost zysku operacyjnego był szczególnie wysoki na Słowacji (32%), a w Rosji udało się przejść od strat do zysku.

Bruce Bowers: „Starzenie się społeczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej stanowić będzie coraz większe obciążenie państwowych systemów emerytalnych, w wyniku czego znacznie zmniejszą się wypłaty dla emerytów i rencistów. Produkty emerytalne zapewniające dodatkowe świadczenia stają się coraz bardziej konieczne, a Allianz, jako silna finansowo i innowacyjna firma, pozostaje dla swoich klientów wiarygodnym partnerem.”

Segment funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami wciąż rośnie

Na Węgrzech obowiązkowa renacjonalizacja funduszy emerytalnych spowodowała transfer w drugim kwartale 2011 roku aktywów emerytalnych wartych 1,4 mld euro z Funduszu Emerytalnego Allianz na Węgrzech do budżetu państwa. Stanowiło to dwie trzecie aktywów emerytalnych w zarządzaniu i miało poważny negatywny wpływ na wyniki firmy z tej działalności.

W przypadku pozostałych funduszy emerytalnych w regionie, wartość aktywów wzrosła w 2011 roku o 11% do 70,7 mln euro. Ze wskaźnikiem kosztów do przychodów wynoszącym 54,3 proc wkład segmentu emerytalnego i zarządzania aktywami do wyników CEE wyniósł 32,3 mln euro.

Fundusz Emerytalny Allianz w Czechach po raz kolejny zdobył nagrodę prestiżowego miesięcznika „Banka” dla najlepszego funduszu emerytalnego.

Koncentracja na podstawowych rynkach

Realizacja strategii Grupy Allianz ukierunkowanej na poprawę efektywności i rozwoju na rynkach o wysokim potencjale, spowodowała wiele zmian strukturalnych w regionie CEE w 2011 roku. Grupa zakończyła prowadzenie działalności bankowej w Polsce i wycofała się z Kazachstanu.

- Nasz stabilny biznes stawia nas w dobrej pozycji wobec perspektyw ekonomicznych 2012 roku. Choć wzrost w krajach CEE wyniósł w 2011 roku około 3,8%, w 2012 roku spodziewamy się tempa wzrostu tylko na poziomie 2,7%, biorąc pod uwagę kurczące się gospodarki Chorwacji i Węgier – powiedział Manuel Bauer. – W 2011 roku zanotowaliśmy wzrost liczby klientów w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Czechach, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Jest to wyraźny znak, że klienci poszukują wiarygodnego i stabilnego partnera w czasach niepewności.

Źródło: informacja prasowa Allianz
Zobacz także
« powrót do działu: Aktualności ubezpieczeniowe
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.