X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Praca u naszych zachodnich sąsiadów

Rynek pracy w Niemczech zamknięty jest dla pracowników z Polski jeszcze przez kilka lat - do 2011 roku. Jednak już teraz znajdziemy tam wielu pracowników sezonowych, informatyków, pracowników budowlanych, lekarzy czy opiekunek z Polski. Nie powinno to dziwić, zarobki w Niemczech są całkiem wysokie, ułatwienia związane z przystąpieniem naszego kraju do strefy Schengen powodują, że do Niemiec możemy dojechać w kilka godzin samochodem. Jak znaleźć tam legalną pracę? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu.

Zamknięty rynek pracy

Niemiecki rynek pracy zamknięty będzie dla pracowników z Polski do 2011 r. Niemcy zastosują najdłuższe możliwe okresy przejściowe. Co ciekawe, analitycy i pracodawcy znad Łaby mówią, że nie ma to uzasadnienia ekonomicznego, pełne otwarcie rynku niemieckiego może być korzystne dla tamtejszej gospodarki. To, że jest inaczej należy rozpatrywać w kategoriach decyzji politycznej, wielu zwykłych Niemców obawia się, że ich kraj mógłby zostać „zalany” przez pracowników z Europy Środkowej. Politycy wyszli naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

Ale….

Jeśli marzy nam się praca w Niemczech, nie wszystko jest stracone. Najlepiej pokazują to statystyki, łączna liczba pracowników z Polski w Niemczech wynosi kilkaset tysięcy, w tym wg szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej legalną pracę znalazło tam około 150-200 tys. osób.

Jak legalnie pracować w Niemczech?

Legalna praca u naszych zachodnich sąsiadów możliwa jest wtedy, gdy posiadamy pozwolenie na pracę. Dotyczy to kilku grup pracowników z Polski:
  • Inżynierów: w Niemczech brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników, stąd decyzja Rządu Federalnego o ułatwieniach dla tej grupy pracowników, polegają one na tym, że pracodawca może zatrudnić inżyniera z Polski bez wcześniejszego udowadniania przed niemieckim urzędem pracy, że nie znalazł pracownika w Niemczech lub krajach „15” (starych członków Unii Europejskiej),
  • Pracowników sezonowych: legalna praca w czasie 4 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, jeśli pracujemy jako pomoc domowa - 3 lata pracy u jednego pracodawcy, praca przy imprezach objazdowych - do 9 miesięcy. Formalności załatwia niemiecki pracodawca. Po naszym przyjeździe na terytorium Niemiec otrzymamy zezwolenie na pracę,
  • Pracowników - gości: to praca w oparciu o limity (1000 osób rocznie), której celem jest podniesienie kwalifikacji językowych i zawodowych. Ta grupa pracowników dotyczy osób w wieku 18 - 35 lat. Co ważne pracownikiem - gościem można zostać raz w życiu na okres 12 lub 18 miesięcy. W przypadku, gdy przepracowaliśmy wymagany okres otrzymujemy prawo do nieograniczonego dostępu do niemieckiego rynku pracy,
  • Studenci (w wieku od 18 do 30 lat) studiów dziennych z Polski (do 4. roku), z udokumentowaną znajomością języka niemieckiego na poziomie dobrym maja możliwość podjęcia wakacyjnej pracy w Niemczech,

Zarobki

W Niemczech nie ma określonej płacy minimalnej, jednak zwykle najniższe oferowane zarobki za godzinę pracy wynoszą 8,5 euro (brutto). Jeśli nie posiadamy wysokich kwalifikacji możemy liczyć na około 10 euro (brutto) za godzinę. W lepszej sytuacji są osoby dobrze wykwalifikowane i posiadające wyższe wykształcenie, one mogą liczyć na wyższe pensje, np. pielęgniarka może zarobić 1500 - 3000 euro miesięcznie.

Opieka medyczna w Niemczech

Pracując legalnie w Niemczech musimy liczyć się z tym, że nie ominą nas wydatki na leczenie. Od kilku lat obowiązują tam ryczałtowe opłaty za wizytę u lekarza, czy pobyt w szpitalu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy przebywamy na terytorium Niemiec szukając pracy. Wszyscy posiadający ubezpieczenie zdrowotne w Polsce mogą w najbliższym oddziale NFZ otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziemy traktowani w Niemczech w taki sam sposób, jak obywatele tego kraju. Czyli opłaty ryczałtowe nas nie ominą. Zapłacimy także za transport medyczny do Polski.

A może ubezpieczenie prywatne?

Dobrym rozwiązaniem wydaje się wykupienie polisy prywatnej. Decydując się na ubezpieczenie turystyczne otrzymamy bogaty pakiet ochrony ubezpieczeniowej: ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.


Piotr Puczek

Więcej informacji pod tym adresem
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.