X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych

2023-10-17 09:35 wtorek
Dopasowywarka Ubezpieczeń Turystycznych
Obecnie na polskim rynku motoryzacyjnym jest dostępnych nieco ponad 100 modeli pojazdów osobowych i użytkowych zasilanych zieloną energią. Wszyscy wiodący producenci zapowiadają poszerzanie swoich portfolio o nowe samochody elektryczne. Nie ma się więc co dziwić, że wraz ze wzrostem liczby aut typu BEV prężnie rozwija się sieć punktów z ładowarkami do „elektryków”. Sprawdź, czym jest mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych i jak działa.

Rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych

Rozwój sieci punktów udostępniających ładowarki do samochodów elektrycznych jest nieunikniony i odbywa się właśnie na oczach wielu społeczeństw. Wiąże się z postępem technologicznym, coraz większym zasięgiem samochodów na jednym ładowaniu i polepszającą się dostępnością pojazdów z napędem elektrycznym.
Notowany ostatnio spadek cen „elektryków” świadczy o nadchodzących zmianach rynku motoryzacyjnego. Obniżka stawek jest efektem m.in. zredukowania kosztów produkcji różnych podzespołów, m.in. akumulatorów litowo-jonowych, silników elektrycznych czy falowników. Prognozuje się, że do 2025 roku liczba ogólnodostępnych stacji ładowania może wzrosnąć nawet 8 razy względem stanu rejestrowanego w roku 2022.

Jakie są rodzaje stacji ładowania aut elektrycznych?

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych uwzględnia różne rodzaje punktów umożliwiających uzupełnienie energii w akumulatorze. Pozwala na dowolny wybór miejsca, dzięki czemu każdy kierowca może samodzielnie podjąć decyzję w tym zakresie. Mapa bierze pod uwagę:
●       stacje ładowania AC (ang. alternating current) — wykorzystują one prąd zmienny o napięciu 230 V i 50 Hz tożsamy z tym używanym w klasycznych domowych gniazdkach. Prąd zmienny uzyskuje się na skutek przemiany prądu stałego za pomocą różnych urządzeń np. falownika;
●       stacje ładowania DC (ang. direct current) — są zasilane prądem stałym, który w przeciwieństwie do prądu zmiennego, cechuje się stałym kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych.

Stacje ładowania aut elektrycznych AC

Pod koniec sierpnia 2023 roku w Polsce istniały 3003 stacje ładowania samochodów elektrycznych, z czego ponad ⅔ (dokładnie 2023) stanowiły stacje zasilane prądem zmiennym AC. Ich największą zaletą jest duża dostępność, a wadą — stosunkowo długi czas ładowania. Z uwagi na moc od 3,6 do 22 kW uzupełnianie energii w akumulatorze z ich pomocą może trwać nawet kilka godzin. Przykładowo, ładowanie BMW i3 pojemności silnika 50 kWh ładowarką zasilaną prądem zmiennym może potrwać do 3 godzin, a Nissana Leaf z takim samym silnikiem — nawet do 7,5 godziny.

Stacje ładowania aut elektrycznych DC

Stacje zasilane prądem stałym cechują się bardzo dużą mocą (do 350 kW), dzięki czemu da się z ich wykorzystaniem naładować samochód w stosunkowo krótkim czasie. Uzupełnienie energii we wspomnianym wcześniej BMW i3, zamiast 3 godzin, potrwałoby maksymalnie 1 godzinę, z kolei w Nissanie Leaf zajęłoby to ok. 30 min.
Co ciekawe, z analiz rynku przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że większość operatorów inwestuje w stacje ładowania zasilane prądem stałym. Już w 2025 roku mają one stanowić 50% dostępnej infrastruktury ładowania, co prawdopodobnie będzie się wiązało z uruchamianiem w najbliższym czasie znacznie większej liczby punktów DC, niż AC.

Czym jest mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych PlugShare to bardzo proste narzędzie stworzone przez firmę Recargo. Pozwala na wyszukiwanie miejsc umożliwiających uzupełnienie energii w akumulatorze pojazdu z napędem elektrycznym. Mapa ma postać aplikacji mobilnej i webowej. Powstała z myślą o osobach dużo podróżujących i chcących mieć nieustanny dostęp do rzetelnych informacji na temat infrastruktury ładowania aut bezemisyjnych. Określa lokalizację, parametry techniczne i status urządzeń będących do użytku kierowców na terenie Polski i Europy.
Mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych opracowano dla kierowców. Podczas jej tworzenia wzięto pod uwagę warunki, w których użytkownicy będą poszukiwać punktów do naładowania auta. Przewidziano, że osoby korzystające z mapy prawdopodobnie nie będą miały zbyt dużo czasu na jej przeglądanie i analizowanie. Dlatego postawiono na minimalizm i prostotę. Dzięki temu nawet w dużym stresie i w pośpiechu można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt udostępniający ładowarkę do samochodów elektrycznych.
Warto wiedzieć! Mapa stacji ładowania jest wciąż aktualizowana. Warto na bieżąco śledzić zmiany w swojej okolicy, aby nie przeoczyć nowo udostępnionych punktów ładowania.

Jak czytać mapę stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Dla jak największej wygody na mapie umieszczono sygnatury w postaci różnokolorowych pinezek, co ułatwia ich odczytywanie. Każda z 3 grup znaków symbolizuje inny rodzaj stacji do ładowania samochodów elektrycznych, aby maksymalnie ułatwić kierowcom odnalezienie odpowiedniego punktu i zaplanowanie postoju na „tankowanie”.
Kolor zielony oznacza ogólnodostępne stacje dla pojazdów elektrycznych dysponujące ładowarkami z prądem przemiennym (AC). Są one dostępne dla każdego zainteresowanego użytkownika. Kolor pomarańczowy symbolizuje miejsca udostępniające szybkie ładowarki zasilane prądem stałym (DC). Kolor szary wykorzystano do przedstawienia na mapie punktów ładowania chwilowo wykluczonych z użytku. Przeważnie są to miejsca będące w naprawie lub tymczasowo zajęte.
Po kliknięciu danej pinezki oczom użytkownika ukazuje się pole tekstowe. W jego górnej części widnieje nazwa punktu ładowania napisana dużymi, niebieskimi literami. Poniżej znajdują się:
●       PlugScore — ocena danej lokalizacji w skali od 1 do 10;
●       ports — określenie rodzaju złączy dostępnych w danej lokalizacji, np. CHAdeMO, Mennekes (Type 2) czy CCS;
●       address — szczegółowy adres stacji (ulica, numer budynku, kod pocztowy, miasto i kraj);
●       cost — niektóre punkty udostępniają swój cennik. Część stacji umożliwia darmowe „tankowanie” jednak za korzystanie ze zdecydowanej większości ładowarek (92%) trzeba zapłacić;
●       hours — wybrane punkty udzielają informacji na temat godzin otwarcia danej stacji. Większa część (aż 95%) działa całodobowo;
●       phone — niektóre stacje udostępniają swój numer telefonu;
●       descritpion — wskazówki dotyczące dojazdu lub położenia punktu ładowania.
●       PlugShare User — określa datę ostatniego zameldowania jednego z użytkowników mapy.

Jakie firmy oferują dostęp do publicznych ładowarek?

Wg informacji podanych w najnowszym raporcie Polish EV Outlook przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) 70 wszystkich ładowarek w Polsce jest zarządzanych przez 13 operatorów. Niewątpliwymi liderami są GreenWay Polska (19,4%) i Orlen Charge (19,2%), które „kontrolują” niemal 40% wszystkich punktów ładowania. Kolejne miejsca zajmują firmy Tauron (7,7%), Noxo i EV+.
Ciekawe! Najwięcej stacji ładowania, bo aż 257, znajduje się w Warszawie. W kolejce za miastem stołecznym ustawiają się kolejno Gdańsk z wynikiem 139, Katowice ze 102 punktami ładowania oraz Poznań i Kraków mające kolejno 81 i 74 ładowarki.

Ładowanie samochodów elektrycznych a kwestie bezpieczeństwa

Ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych powstają z uwzględnieniem specjalnych wymagań technicznych. W urządzeniach stosuje się wysokiej jakości zabezpieczenia, które mają uchronić użytkowników przed wszelkimi zagrożeniami. Ponadto punkty ładowania powstają poza strefami zagrożonymi wybuchem i są wyposażone w odpowiednie oznaczenia. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa kierowców i pasażerów na wszystkich stacjach działa całodobowy monitoring.
 
Redakcja poleca: Nowe paliwo E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw!


Podsumowanie

●       Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych to intuicyjne narzędzie umożliwiające lokalizowanie punktów z dostępem do ładowarek AC i DC.
●       Poszczególne stacje ładowania symbolizują kolorowe sygnatury oznaczone kolorami zielonym, pomarańczowym i szarym.
●       Zielone pinezki to ładowarki AC a pomarańczowe — DC. Na szaro oznaczono punkty z jakiegoś powodu chwilowo nieaktywne.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych są w pełni bezpieczne. 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Indeksacja - inaczej waloryzacja; coroczne podwyższanie składki ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.