X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Wszystko o urlopie bezpłatnym

2012-12-03 11:19 poniedziałek
Urlop bezpłatny
Urlopy bezpłatne charakteryzują się tym, że pracownik jest zwolniony od świadczenia pracy, a pracodawca od płacenia mu za ten okres wynagrodzenia. Urlopy bezpłatne można podzielić na dwie grupy. Do tej pierwszej należą urlopy udzielane na wniosek pracownika. Jedynym warunkiem formalnym jest złożenie przez pracownika wniosku na piśmie.

Pracownik może nie podawać w nim nawet przyczyny, dla której prosi o udzielenie urlopu. Zgoda na skorzystanie z takiego urlopu należy do swobodnej decyzji pracodawcy.

Podczas tego urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracownikowi nie przysługują w tym czasie żadne uprawnienia pracownicze. Jedynie, o czym była już mowa na łamach naszego portalu przy omawianiu urlopów wypoczynkowych, urlop bezpłatny udzielony na okres krótszy niż jeden miesiąc nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.

Drugą grupę urlopów stanowią te, do udzielenia których pracodawca jest zobowiązany przez odpowiednie przepisy prawa. Taki urlop bezpłatny na ogół jest zaliczany do uprawnień pracowniczych.

Fakt, że urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika, oznacza jednocześnie, iż pracodawca nie może zmusić pracownika do udania się na urlop bezpłatny.

Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego – niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 k.p. – z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku pracownika o udzielenie mu takiego urlopu jest w świetle prawa bezskuteczne. Pracownikowi, który w okresie tak udzielonego urlopu bezpłatnego był niezdolny do pracy wskutek choroby, przysługuje zasiłek chorobowy.

Tak jak brak przepisów, które uzależniałyby możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika od jakichś określonych przyczyn, tak prawo nie stawia żadnych ograniczeń co do okresu trwania tego urlopu. Dopuszczalne jest natomiast, gdy urlop bezpłatny ma trwać dłużej niż 3 miesiące, aby strony przewidziały możliwość wcześniejszego odwołania pracownika z tego urlopu.

Pracownik ma ustawowy obowiązek wystąpienia o urlop bezpłatny na piśmie. Z treści przepisów jasno wynika, że nie można wyprowadzić wniosku, iż zwracając się o urlop bezpłatny, pracownik powinien podać na piśmie, jakie są przyczyny jego żądania. Brak jest wyraźnego przepisu określającego formę, w jakiej pracodawca ma udzielić zgody lub odmówić wnioskowi pracownika. Nie ma on też ustawowego obowiązku uzasadnienia decyzji odmownej.

Wprawdzie art. 174 nie reguluje formy, w jakiej pracodawca rozstrzyga wniosek pracownika o urlop bezpłatny, ale orzecznictwo decyduje o tym, że powinno to być dokonane na piśmie.

Nie ma przeszkód, aby w trakcie urlopu bezpłatnego u macierzystego pracodawcy pracownik podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. Podjęcie takiego zatrudnienia może być nawet celem urlopu bezpłatnego.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.