X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Chętnie kupujemy ubezpieczenie mieszkania, ale nie wszyscy

2022-03-22 09:02 wtorek
ubezpieczenie mieszkania

Taki wniosek płynie z badań rynkowych przeprowadzonych na zlecenie Uniqua Polska. Sytuacja jest wynikiem kilku wytycznych, którymi kierują się sami zainteresowani. Wydaje się, że w najbliższych latach, dzięki dużemu popytowi na mieszkania i kredyty, tendencja wzrostowa nie ulegnie odwróceniu. 

Obecnie ok. 66 proc. lokatorów mieszkań deklaruje posiadanie ubezpieczenia nieruchomości. To wciąż mało w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie odsetek ten sięga nawet 90 proc., ale na przestrzeni ostatnich lat i tak jest to znaczna poprawa. W roku 2010 zaledwie co druga nieruchomość w Polsce była chroniona z tytułu polisy.

 

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA


Co wpływa na zakup ubezpieczenia?

Czy istnieje jakaś kara za brak ubezpieczenia nieruchomości? Nie, chyba że za taką można uznać konieczność pokrycia skutków zalanego mieszkania z własnej kieszeni. A jeśli samemu było się sprawcą podobnego zdarzenia, z pewnością zgłoszą się poszkodowani sąsiedzi ze swoimi roszczeniami finansowymi.
 
Ale sam zakup ubezpieczenia nieruchomości to jeszcze za mało. Trzeba jeszcze mieć świadomość na temat produktu, który się kupuje. Wspomniane badania nie pokazują co kierowało nabywcami polis, jednak można przewidzieć kilka czynników:
  • cena – według tej samej ankiety 43 proc. badanych zdecydowało się na ochronę mieszkania przeznaczając na ten cel od 100 do 200 zł, natomiast na wydatek maksymalnie 300 zł skłonnych było 22 proc., a zatem większość lokatorów (65 proc.) płaci najwyżej 25 zł miesięcznie,
  • kredyt hipoteczny – Polacy coraz bardziej świadomie wybierają ubezpieczenia nieruchomości, ale wciąż spory odsetek decyzji jest podyktowany koniecznością zabezpieczenia przyznanego przez bank kredytu,
  • anomalie pogodowe – w mieszkaniach najczęściej dochodzi do zalań spowodowanych niekontrolowanym wyciekiem wody z wadliwych instalacji, ale nie mniej groźne jest zalanie z zewnątrz czy pożar spowodowany uderzeniem pioruna albo przepięcie instalacji elektrycznej. To ostatnie prowadzi z kolei do uszkodzenia znajdującego się w pomieszczeniu sprzętu.
 
 

Mieszkanie bez ubezpieczenia

Chociaż przy wyborze ubezpieczenia większość zainteresowanych kieruje się ceną, to może się okazać, że ta pozorna oszczędność już na etapie zawierania umowy będzie słono kosztować przy powstaniu szkody.
 
Dlatego tak ważne jest precyzyjne ustalenie sumy ubezpieczenia i innych wytycznych mających wpływ na wysokość rocznej składki, w tym: zakresu ochrony czy liczby i rodzaju umów dodatkowych.

Często przy wyborze ubezpieczenia kierujemy się ceną. Gdy dojdzie jednak do szkody, wcześniejsze zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych (w skali roku!) może przynieść katastrofalne skutki. Cena powinna być jednym z wielu elementów branych pod uwagę, ale nie jedynym.


    PRZELICZ ZALETY POLISY


 
Najlepszym rozwiązaniem jest przestudiowanie zakresu ochrony i wybór najlepszego dla siebie wariantu. Jest to możliwe jeszcze przed zakupem polisy na etapie zapoznawania się z regulaminem ubezpieczenia, czyli dokumentem OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to nic innego jak zawartość danego produktu ochronnego zawierający m.in.:
 
  • zakres ubezpieczenia,
  • rozszerzenia umowy podstawowej,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • zasady przyznania odszkodowania,
  • warunki zakończenia/przedłużenia umowy.
 
Z kolei szczegóły typu suma ubezpieczenia czy wysokość składki można łatwo ustalić przy korzystaniu z wygodnego narzędzia online, jakim jest porównywarka ubezpieczeń. Po wpisaniu danych zainteresowany polisą otrzyma w kilka chwil do 5 ofert zbieżnych z własnymi potrzebami.

Michał Ratajczak

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ubezpieczenie na życie i dożycie - rodzaj ubezpieczenia na życie przewidujący ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź